Wnioski o fundusz alimentacyjny 2024 – jak wypełnić i gdzie złożyć?
Świadczenie z funduszu alimentacyjnego jest dla wielu osób uprawnionych do otrzymania alimentów jedyną szansą na uzyskanie wsparcia finansowego, gdy osoba zobowiązana do płacenia unika swojego obowiązku. Przysługuje ono wyłącznie dziecku, ponieważ to na jego rzecz są ustalane alimenty. Czym jest dany wniosek, jak go uzupełnić i w jakim terminie?
- Co to są świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
- Warunek przyznania prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego
- Wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego 2024 – gdzie i w jakim terminie?
- Jak wypełnić wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego 2024?
- Ile wynosi świadczenie z funduszu alimentacyjnego?
Co to są świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
Świadczenie z funduszu alimentacyjnego to świadczenie pieniężne przyznawane w przypadku, gdy nie można skutecznie wyegzekwować alimentów od osoby zobowiązanej do ich płacenia. Bezskuteczność egzekucji oznacza sytuację, w której w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie udało się odzyskać pełnej kwoty należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań.
Kto może otrzymać świadczenie? Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje osobie, która jest uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego wydanego lub zatwierdzonego przez sąd. Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, musi ona ponadto być obywatelem polskim lub cudzoziemcem, którego prawo do uzyskania świadczenia wynika z dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym, przebywającym w Polsce na podstawie określonych zezwoleń lub w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej.
Warunek przyznania prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Przyznanie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego uwarunkowane jest spełnieniem kryterium dochodowego. Aby otrzymać świadczenie, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 1209 zł miesięcznie.
Ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata pieniędzy następuje na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego. Dlaczego? Świadczenie z funduszu przysługuje dziecku do ukończenia 18. roku życia albo 25. roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub szkole wyższej. Dokonywanie czynności prawnych przez dziecko do 18. roku życia wymaga zaś działania przedstawiciela ustawowego.
Warto zaznaczyć, że jeżeli dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wówczas prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługuje mu bezterminowo.
Wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego 2024 – gdzie i w jakim terminie?
Wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego można złożyć w urzędzie gminy lub miasta, właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Jeżeli realizacja funduszu została powierzona jednostce organizacyjnej gminy np. ośrodkowi pomocy społecznej – to należy złożyć wniosek do właściwej placówki, która jest adekwatna do miejsca zamieszkania.
Wniosek można złożyć zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia lub portalu e-PUAP. Wzory wniosków są udostępniane zarówno przez instytucje uprawnione do wypłacania świadczeń, jak i na stronach internetowych, m.in. portalu Emp@tia.
Termin składania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres rozliczeniowy rozpoczyna się 1 sierpnia. Okres świadczeniowy trwa od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Jak wypełnić wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego 2024?
Wypełniając wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, należy uwzględnić w nim następujące informacje:
- dane osoby ubiegającej się o ustalenie prawa do świadczenia, w tym: imię, nazwisko, numer PESEL, stan cywilny, miejsce zamieszkania, obywatelstwo;
- dane dziecka, na które ustalone ma być prawo do świadczenia, w tym: imię, nazwisko, numer PESEL i rodzaj szkoły, do której uczęszcza;
- dane członków rodziny, w tym dzieci do ukończenia 25 lat, jeżeli pozostają na utrzymaniu rodziców oraz dziecka, które ukończyło 25 lat, ale otrzymuje świadczenie z funduszu alimentacyjnego lub legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Należy także pamiętać o podpisaniu wniosku.
Ile wynosi świadczenie z funduszu alimentacyjnego?
Wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługuje w wysokości bieżąco ustalonych alimentów. Jednak zgodnie z zastrzeżeniem przewidzianym w art. 10 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie może być ona wyższa niż 500 zł.
Bibliografia:
- https://empatia.mpips.gov.pl/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/fa/-/asset_publisher/thWzec6lSXuY/content/swiadczenia-z-funduszu-alimentacyjnego-informacje-ogolne [dostęp: 19.12.2023].
- https://empatia.mpips.gov.pl/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/fa/-/asset_publisher/thWzec6lSXuY/content/wniosek-o-ustalenie-prawa-do-swiadczen-z-funduszu-alimentacyjnego [dostęp: 19.12.2023].
- http://gopsbrzozie.pl/a,126,swiadczenia-z-funduszu-alimentacyjnego-w-okresie-20232024-z-wyzszym-kryterium-dochodowym [dostęp: 16.01.2024].
- Ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, Dz. U. 2007 nr 192 poz. 1378.
Zobacz także
Rozwód. Jak przygotować dzieci do rozwodu i jak się nimi później zaopiekować? Odpowiada mediatorka Agnieszka Wojewoda
„Większość z nas oczekuje, że starość sama się jakoś ułoży. To złudne, życzeniowe myślenie. U nas starość jest biedna i smutna” – mówi Magda Jaros, autorka książki „Oddam matkę w dobre ręce”
Jesteś kobietą? Od 15 listopada do końca roku pracujesz za darmo
Polecamy
„Zastanawiam się, jak bardzo trzeba nam ufać, żeby wziąć do domu dziecko, które umrze”. Rozmowa z Tisą Żawrocką-Kwiatkowską, założycielką i prezeską zarządu Fundacji Gajusz
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
Rekordowo wypaleni rodzice. W Polsce to ogromny problem
Rusza projekt Aktywny Rodzic. Sprawdź, jakie finansowe wsparcie może ci przysługiwać
się ten artykuł?