Właśnie kupiłaś kosze do segregacji odpadów. Od teraz będziesz eko, ale czy na pewno?
Postanowiłaś segregować śmieci. Masz już pojemniki, do których skrupulatnie rozdzielasz codzienne odpady, ciesząc się, że trafią na recykling. Jednak twoje obowiązki wobec śmieci nie kończą się wyborze odpowiedniego kosza. Aby trafiły one na recykling, muszą spełniać konkretne warunki. Jeśli nie stosujesz ich na co dzień, z twojej segregacji może nie zostać przerobiony nawet jeden odpadek. Jak zatem wyrzucać śmieci prawidłowo?
Aby efektywnie segregować śmieci należy zwrócić uwagę, w jakiej formie odpady po żywności trafiają do kosza. Papier, który trafia do pojemnika, nie może być zatłuszczony, butelki nie mogą być potłuczone, a z tych po winie należy zdejmować metalową obwolutę z szyjki, bo inaczej nie zostanie ona poddana recyklingowi. Gdy wyrzucamy zepsute jedzenie, nie powinno być one zawinięte w torebkę foliową lub inne opakowanie.”Wtedy cały ten materiał będziemy mogli w bardzo prosty sposób przygotować, aby stał się paliwem do biogazowni i nawozem. W ten sposób możemy osiągnąć poziom 20-30 procent recyklingu wszystkich odpadów, które wytwarzamy – tłumaczył ekspert ds. gospodarki Michał Paca w rozmowie z TOK FM.
Inną kwestią jest stan plastikowych pojemników lub butelek. Może to brzmieć absurdalnie, ale powinny być one czyste, pozbawione resztek jedzenia lub płynów. „Na przykład plastikowe opakowanie po keczupie, które jest do połowy wypełnione, nie może trafić do plastiku. Urządzenia rozdzielające odpady działają w taki sposób, że taka plastikowa butelka spadnie albo do odrzutów, albo do innego plastiku, a mogłoby trafić konkretnie do polipropylenu” – wyjaśniał ekspert. W przypadku gdy nie pozbędziemy się zalegających resztek, mogą one wylać się na inne odpady i wówczas one również nie zostaną poddane recyklingowi, a nasza segregacja pójdzie na marne.
Warto również zwracać uwagę, jaki rodzaj śmieci powinny trafić do konkretnego pojemnika. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany odpad nadaje się do danego rodzaju kosza Michał Paca zaleca wówczas, zamiast robić to instynktownie, skorzystać z pojemnika na odpady zmieszane. Plastik, szkło i papier powinny być czyste i suche, bo takie jedynie mogą zostać poddane obróbce.
Odpady – jak je segregować?
W Warszawie od 1 stycznia 2019 zostały wprowadzone nowe zasady segregacji odpadów, które obejmują 5-pojemnikowy system (metale i tworzywa sztuczne, papier, bio, szkło, zmieszane). Przed zmianami obowiązywały trzy pojemniki. Teraz mieszkańcy Warszawy muszą dodatkowo wyrzucać bioodpady takie jak odpadki z warzyw i owoców, fusy, czy zwiędłe kwiaty, które przed zmianami trafiały po prostu do tradycyjnych koszy na śmieci.
Drugi dodatkowy pojemnik został wyznaczony na odpady zmieszane jak resztki mięsa, pieluchy, żwirek z kuwet, potłuczone szyby. Wcześniej takie śmieci nie były segregowane. Dzięki nowemu podziałowi odpadków, możliwe że w ogóle nie będzie konieczności używania tradycyjnych koszy lub będzie do nich trafiała bardzo ograniczona ilość odpadów.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
się ten artykuł?