Przejdź do treści

Wiesz, które pomieszczenie w twoim mieszkaniu jest najbrudniejsze? Możesz być zaskoczona

Tekst o najbrudniejszych miejscach i przedmiotach w domu. Na zdjęciu: Osoba myjąca talerz - HelloZdrowie
Wiesz, które pomieszczenie w twoim mieszkaniu jest najbrudniejsze? Możesz być zaskoczona Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wbrew powszechnej opinii, łazienka wcale nie jest najbrudniejszym miejscem w twoim domu. Bakterie i zarazki lubią namnażać się w każdym możliwym miejscu. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w którym miejscu w twoim domu znajduje się najwięcej bakterii, a które miejsca powinnaś czyścić częściej, przeczytaj artykuł.

Gdzie brud, tam i bakterie

Bakterie namnażają się wszędzie tam, gdzie znajdują brud. Najgroźniejsze dla nas są bakterie E.coli i Salmonelli, mogące wywoływać zatrucia pokarmowe. Ich pojawienie się może świadczyć o obecności zanieczyszczeń z kału. Jednak wbrew powszechnemu poglądowi, to wcale nie łazienka, ani nawet toaleta jest ich największym skupiskiem. Jest nim kuchnia, a mówiąc jeszcze ściślej – gąbka do mycia naczyń. Istnieje ponad 300 typów bakterii, a kuchnia jest dla nich istnym rajem. Wszechobecny brud i wilgoć dają im doskonałe warunki do bytowania.

Choroba OCD - zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne

Gąbka nie taka czysta

Jak wskazują badania, 75 proc. gąbek i ścierek do mycia naczyń zawiera bakterie z grupy E.coli. Jest to zaskakujące, zważywszy na to, że to właśnie ich używamy do mycia naszych naczyń. To tak jakbyśmy myły nasze talerze, kubki i sztućce bakteriami. Wam też już zrobiło się niedobrze? Bardzo ważne jest zatem, by używać naszych gąbek i ścierek razem z płynem do mycia naczyń i – przede wszystkim – bardzo często wymieniać je na nowe.

Poza gąbkami istnieje również wiele innych miejsc, które bakterie wręcz uwielbiają. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę, podczas codziennego sprzątania.

Najbardziej zanieczyszczone miejsca w twoim domu

  1. Deska do krojenia – pamiętaj, by myć ją dokładnie płynem i wodą po każdym użyciu.
  1. Wanna i prysznic – mycie ich raz w miesiącu nie jest wystarczające. Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom czystości, powinnaś myć je co kilka dni.
  1. Szmatka kuchenna – w restauracjach są wymieniane codziennie, bo po jakimś czasie stają się one już tylko roznosicielami bakterii. Wymieniaj je zatem często.
  1. Lodówka – bakterie nie boją się niskiej temperatury w twojej lodówce. Jest ona dla nich wciąż atrakcyjnym miejscem bytowania. Dbaj więc o to, by twoje jedzenie trafiało do czystej lodówki i myj ją regularnie.
  1. Zlew kuchenny – myj go za każdym razem, gdy zmywasz, dokładnie tak samo, jak swoje naczynia – wodą i płynem do mycia naczyń.
  1. Włączniki światła – zbierają cały brud nie tylko z twoich dłoni, ale również dłoni twoich domowników. Przecieraj je regularnie płynem do dezynfekcji.

 

Źródło: TheActiveTimes

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?