Przejdź do treści

Większość Polaków niepotrzebnie przegrzewa swoje mieszkania. O tym, jak płacić mniej za ogrzewanie, mówi Sylwia Majcher

Większość Polaków niepotrzebnie przegrzewa swoje mieszkania. O tym, jak płacić mniej za ogrzewanie, mówi Sylwia Majcher / istock
Większość Polaków niepotrzebnie przegrzewa swoje mieszkania. O tym, jak płacić mniej za ogrzewanie, mówi Sylwia Majcher / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy wiesz, że większość Polaków przegrzewa swoje mieszkania? Jak wynika z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, średnia temperatura w mieszkaniach w okresie grzewczym to 22 stopnie Celsjusza. Wraz z Sylwią Majcher przypominamy: idealną dla zdrowia jest 20 stopni. Jak płacić mniej za ogrzewanie? Ekspertka wyjaśnia to na swoim profilu @sylwia_majcher_eko.

Sezon grzewczy będzie wyzwaniem

„Ten sezon grzewczy będzie wyzwaniem, więc dziś kilka patentów dotyczących oszczędności. Opłacających się nam i planecie. Z badań Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, że ponad połowa Polaków ma odkręcone kaloryfery za mocno. W efekcie marnujemy zdrowie, pieniądze i węgiel, bo to wciąż główne źródło ciepła w naszym kraju” – pisze ekoaktywistka Sylwia Majcher na swoim profilu na Instagramie.

Czy wiesz, że…?

Jak pisze dalej ekspertka, 15 milionów Polaków korzysta z ciepła systemowego wytwarzanego w elektrowniach. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyliczyli, że zmniejszenie temperatury zaledwie o 1° C we wszystkich mieszkaniach w Polsce ocieplanych ciepłem systemowym pozwoliłoby obniżyć emisję CO2 o 1 mln ton rocznie. To jest niemal 5 proc. emisji. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 15 mln drzew.

„Oprócz obniżenia temperatury, warto też sprawdzić, czy na liście grzewczych nawyków nie ma najczęściej popełnianych błędów” – pisze Sylwia Majcher.

O jakie błędy chodzi?

 • całkowite wyłączenie ogrzewania, gdy wychodzimy na dłużej z domu i po powrocie ustawianie go na maksymalną moc, by pomieszczenia szybko ocieplić. Tak zużywa się więcej energii niż w sytuacji, gdy kaloryfer pracuje z mniejszą mocą. Całkowite zakręcenie może skutkować też zawilgoceniem i zagrzybieniem ścian.
 • wietrzenie poprzez uchylone okna.
  Najlepiej wietrzyć szybko i intensywnie. Otwieramy okno na oścież, zakręcamy termostat. Po kilku minutach zamykamy okna i włączamy grzejnik. W pomieszczeniu będzie dopływ świeżego powietrza, a jednocześnie nie zaburzona zostanie termostatu i grzejnika.
 • usterki, zapowietrzenia, nieuszczelnione okna
  Chłód, który przedziera się przez szpary w drzwiach, oknach obniża efektywność grzejnika. Nawet pracujący z pełną mocą, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.
przegrzewanie organizmu

Co zyskasz, obniżając o dwa stopnie temperaturę w domu?

Sylwia Majcher odpowiada:

 • zaoszczędzisz na rachunkach,
 • zredukujesz zużycie węgla o milion ton w skali całego kraju,
 • graniczysz emisję CO2 o dwa miliony ton w skali kraju.

Jak nie marnować ciepła?

Ekoaktywistka w swoim poście na Instagramie wyjaśnia także jak nie marnować ciepła.

 • wietrz mieszkanie krótko i zawsze przy wyłączonych kaloryferach,
 • obniż temperaturę w domu na czas wyjazdu lub innej długiej nieobecności,
 • nie zasłaniaj kaloryfera, zasłonięty kaloryfer zakłóca prawidłowy przepływ ciepła w pokoju,
 • nie susz ubrań na grzejnikach.

Sylwia Majcher – kim jest?

„Pokazuję, że eko się opłaca” – mówi o sobie Sylwia Majcher, blogerka i autorka książek: „Gotuję, nie marnuję”, „Wykorzystuję, nie marnuję”, „Samotny banan”, „Mniej mięsa” oraz „Jestem Eko”. Blogerka tworzy też patenty i przepisy, dzięki którym zastanowisz się dwa razy, zanim coś wyrzucisz do kosza.

Konto Sylwii Majcher na Instagramie obserwuje ponad 50 tys. osób. Popularność przyniosła blogerce nie tylko duża wiedza, ale i umiejętność przekazywania jej innym w łatwy sposób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: