Warszawa będzie finansować szczepienia przeciw HPV. Paweł Rabiej zapowiada, Rafał Trzaskowski potwierdza a internauci w śmiech: „od kiedy chłopcy mają macicę?”
Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej zapowiedział wprowadzenie systemu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat. Ma na celu zmniejszenie ryzyka raka szyjki macicy. Internauci kpią w komentarzach: „Dla chłopców przeciwko rakowi szyjki macicy?”.
Paweł Rabiej na swoim profilu na Twitterze opublikował informację o wprowadzeniu szczepień przeciwko wirusowi HPV związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem. Jest to jedna z przedwyborczych obietnic prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Z zapowiedzi wynika, że program ma ruszyć w drugiej połowie 2019 roku i obejmie około 15 tys. dwunastolatków.
Jest to ważne, aby zaszczepić dzieci przed rozpoczęciem życia seksualnego. Według statystyk na raka szyjki macicy umiera każdego dnia około pięciu Polek, rocznie liczba ta sięga 2000 kobiet.
„Musimy sobie uświadomić, że szczepionka przeciw HPV to tak naprawdę pierwsza szczepionka antyrakowa na świecie. Wirus jest onkogenny i odpowiada za 10 proc. wszystkich naszych nowotworów, zarówno kobiecych, jak i męskich. Wywołuje również inne choroby u obu płci, jak brodawki płciowe” – mówi dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Gazetą Stołeczną.
„Rak szyjki macicy u mężczyzn?”
Bardzo duża część internautów nie rozumie, dlaczego szczepionka przeciw wirusowi HPV ma dotyczyć chłopców – „przecież nie mają macicy”.
Paweł Rabiej zareagował: „Poczytajcie trochę, chłopców też się szczepi. Rak to poważny temat”. Należy wiedzieć, że każdy, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, kto kiedykolwiek miał kontakt seksualny, może zarazić się HPV.
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w czwartek odniósł się do zapowiedzi Pawła Rabieja i reakcji internautów: „Zdrowie warszawianek i warszawiaków to zbyt poważna sprawa, by sprowadzać do żenujących, wynikających z całkowitej ignorancji żartów w internecie”.
RozwińWirus HPV
Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Oprócz złośliwego nowotworu szyjki macicy, często wywołuje niegroźne kłykciny kończyste, które są charakterystyczne dla tego typu zakażenia. Szczepionka przeciwko HPV chroni nie tylko szyjkę macicy, ale również pochwę, wargi sromowe, prącie a także gardło i język . Obecnie na rynku farmaceutycznym istnieje kilka szczepionek przeciwko wirusowi HPV, jednak ich zastosowanie nie daje stuprocentowej pewności, iż do zachorowania nie dojdzie.
O szczepieniach przeciwko wirusowi HPV regularnie przypominają lekarze na portalach społecznościowych.
Rozwiń Rozwiń
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
się ten artykuł?