Przejdź do treści

W Warszawie stoi przystanek, z którego nie można nigdzie odjechać. Dlaczego? Jest ważny powód

Przystanek
W Warszawie stoi fałszywy przystanek. Nie można z niego odjechać z ważnego powodu/ Fot. Daniel Gnap/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie zatrzyma się przed nim żaden autobus i nikt z oczekujących nie odjedzie w dalszą podróż. W Warszawie stanął przystanek, który na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Jest czerwony, ma zaokrąglony dach i ławkę, na której można przysiąść. Powstał jednak w niezwykle ważnym celu.

Fałszywy przystanek powstał w ważnym celu

Tajemniczy przystanek, który stoi przy al. Wilanowskiej 257 w Warszawie, budzi w ostatnim czasie spore zaciekawienie. Z pozoru niczym się nie różni – jest czerwony, ma zaokrąglony dach charakterystyczny dla przystanków powstałych w latach 90. i ławkę, na której można usiąść. Przystanek powstał jednak w ważnym celu i nieprzypadkowa jest jego lokalizacja. Wiata stoi przy Centrum Alzheimera i pojawiła się w trosce o bezpieczeństwo pacjentów przebywających w ośrodku.

Osoby cierpiące na Alzheimera mają problemy z pamięcią, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Pacjenci potrafią niepostrzeżenie wyjść z ośrodka i często starają się udać do domu lub innego miejsca, które znają. Nie wiedzą jednak, w którą stronę powinni się kierować. Sprawę utrudnia również fakt, że rzeczywistość może mieszać im się z przestrzeniami znanymi z dzieciństwa. Chorzy, którzy wyjdą z Centrum i będą chcieli odjechać komunikacją miejską, nigdzie jednak nie pojadą – dzięki fałszywemu przystankowi. W ten sposób nie tylko zadbano o bezpieczeństwo pacjentów, ale można także łatwiej ich zlokalizować i udaremnić niespodziewaną ucieczkę. Pod wiatą umieszczono również informacje na temat form pomocy chorym na Alzheimera.

Coraz więcej Polek choruje na Alzheimera /fot. Getty Images

Przystanki ratujące życie

Fałszywy przystanek dla chorych na Alzheimera powstał w 2016 roku, jednak mało kto o nim słyszał. Pomysł stał się w ostatnich dniach popularny w mediach społecznościowych przez wpis popularnego internauty Wiktora Misztala, który zyskał niemal 226 tys. odsłon i ponad 4 tysięcy polubień.

„Czy wiecie (może wiecie), że przy Centrum Alzheimera istnieje przystanek, z którego nie odjeżdża żaden autobus? Ten przystanek ratuje życie chorych na Alzheimera. To tutaj pacjenci udają się, gdy uruchamia się tryb włóczęgi” – napisał na swoim profilu na Twitterze Wiktor Misztal.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Na pomysł zorganizowania fałszywego przystanku wpadli pracownicy Centrum Alzheimera, którzy podpatrzyli rozwiązanie w ośrodkach zagranicznych. Pierwszy taki przystanek został stworzony w 2008 roku w Benrath Senior Centre w Dusseldorfie. Od razu okazał się skutecznym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa chorym na Alzheimera i skrócenie czasu ich poszukiwań.

„Jednym z możliwych objawów choroby Alzheimera jest dromomania, czyli popęd do włóczęgi. Osoby dotknięte tym schorzeniem, korzystając z pamięci długotrwałej, wykorzystują skojarzenie przystanek  autobus  podróż. Fałszywy przystanek ochroni podopiecznego Centrum przed niebezpieczną podróżą w nieznane”  napisała na Facebooku firma AMS, która wraz z ZTM postawiła warszawski przystanek.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?