Przejdź do treści

W Poznaniu powstał całodobowy gabinet ginekologiczny. Wizyta będzie darmowa

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pierwszy w Polsce gabinet ginekologiczny czynny całą dobę powstał z inicjatywy Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta Poznania. Jego zdaniem w Wielkopolsce brakowało takiego miejsca. Gdzie znajduje się gabinet, jak działa i w jakie dni będzie otwarty?

W poznańskim gabinecie ginekologicznym pomoc medyczną będzie mogła otrzymać każda kobieta – bez względu na grubość portfela, status ubezpieczenia czy  światopogląd. Z usług punktu ginekologicznego będą mogły skorzystać zarówno te panie, które skończyły 18 lat, jak i te niepełnoletnie pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające na terenie Poznania. Nie trzeba być ubezpieczonym.

Punkt będzie czynny codziennie przez 24 godziny na dobę. Także w weekendy i święta.

Na konsultacje można zapisać się telefonicznie (516-504-237) lub zarejestrować on-line na stronie internetowej udostępnionej przez Fundację Fanari (www.fanari.pl). Obie opcje będą dostępne od poniedziałku – 1 października od godz. 22:00.

Gabinet zacznie działać we wtorek 2 października w wieżowcu Alfa w Punkcie Profilaktyki Intymnej przy ul. Świętego Marcina 58/64. Na jego działalność od października do grudnia miasto przeznaczy pół miliona złotych.

Specjalistyczna pomoc i pełen zakres świadczeń

W całodobowym gabinecie będzie dyżurować siedmiu ginekologów, część z nich ma specjalizację z seksuologii. – Prawdopodobnie zatrudnimy jednak więcej lekarzy – zapowiedziała Magdalena Lewicka-Fanarakis, prezes Fundacji Fanari.

Całodobowy, bezpłatny punkt profilaktyki intymnej dostępny już od przyszłego wtorku! Oferuje doraźną pomoc medyczną oraz…

Gepostet von Jacek Jaśkowiak am Samstag, 29. September 2018

Pacjentki otrzymają pełen zakres świadczeń: konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji, rozpoznanie i doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych, skierowania na badania diagnostyczne zakresu chorób ginekologicznych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu) oraz zakaźnych przenoszonych drogą płciową, wypis recepty.

„Fachowa porada bez pouczania i moralizowania”

Zgodnie z wyborem pacjentki konsultacje będą dotyczyć zarówno antykoncepcji naturalnej, mechanicznej jak i farmakologicznej, w tym także antykoncepcji awaryjnej, której użycie w Polsce wymaga recepty lekarskiej. – Pacjentki otrzymają tam fachową poradę i pomoc medyczną, bez pouczania czy moralizowania – tłumaczył w marcu prezydent Jaśkowiak.

Fundacja nie może pytać zatrudnionych lekarzy o stosunek do klauzuli sumienia, bo nie pozwalają jej na to przepisy. Jeśli lekarz odmówi kobiecie wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne, to – jak wyjaśnił Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania ds. zdrowia – fundacja wskaże pacjentce innego lekarza zatrudnionego w punkcie. To oznacza, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to kobiety otrzymają receptę np. na ellaOne, tabletkę o działaniu antykoncepcyjnym, nazywaną tabletką „dzień po”. Lek połknięty do pięciu dni po stosunku opóźnia bądź zatrzymuje owulację i zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Z pomocy medycznej w Punkcie Profilaktyki Intymnej będą mogli skorzystać również mężczyźni.

We Wrocławiu powstanie całodobowy punkt ginekologiczny bez klauzuli sumienia?

Podobnego punktu oczekują od miasta wrocławianie. Stowarzyszenie Nowy Wrocław złożyło do prezydenta Wrocławia petycję z prośbą o uruchomienie bezpłatnego gabinetu ginekologicznego czynnego 24 godziny na dobę. – Wzorujemy się na Poznaniu, który właśnie opracowuje zasady działania takiego gabinetu. My chcielibyśmy, aby powstał w lokalu komunalnym, by ograniczyć koszty lub też, co preferujemy, przy placówce medycznej w centrum miasta, która ma odpowiedni sprzęt, np. Dolmed – wyjaśnia Mateusz Żak, autor petycji.

Jego zdaniem całodobowy bezpłatny gabinet ginekologiczny we Wrocławiu jest niezbędny. – Dzięki takiemu gabinetowi zmniejszyłyby się kolejki na SOR-ach. Placówka dawałaby również większe poczucie bezpieczeństwa kobietom, gdyż wiedziałyby one, że w każdej chwili mogą skorzystać z pomocy ginekologa-położnika – wylicza Żak.

Wrocławianie chcą, by miasto wzorem Poznania, uruchomiło gabinety ginekologiczne czynne 24 godziny na dobę, w których byłaby dostępna tabletka „dzień po”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?