W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia
Rządzący Afganistanem od sierpnia 2021 r. talibowie wydali nakaz likwidacji dostępu kobiet do wyższego wykształcenia. Zakaz wstępu na uniwersytety dla Afganek ma wejść w życie ze skutkiem natychmiastowym.
Talibowie zakazują kobietom wstępu na uniwersytety
Administrowane przez talibów ministerstwo szkolnictwa wyższego w Afganistanie poinformowało, że kobiety nie będą miały wstępu na uniwersytety w całym kraju aż do odwołania. Rzecznik resortu Neda Mohammad Nadim wysłał we wtorek, 20 grudnia, list do uczelni prywatnych i państwowych. Polecił w nim natychmiastowe „zawieszenie kształcenia kobiet do następnego nakazu” w tej sprawie.
Pierwsze ograniczenia w edukacji kobiet na uczelniach wyższych zaczęły obowiązywać trzy miesiące temu. Wtedy to tysiące dziewcząt w całym Afganistanie przystąpiło do egzaminów wstępnych na uniwersytety. Skrócono jednak liczbę kierunków, jakie mogłyby studiować. Zablokowano im studiowanie m.in. weterynarii, dziennikarstwa, inżynierii, ekonomii i rolnictwa.
Organizacja Human Rights Watch skrytykowała wtorkowy zakaz. Nazwała go „haniebną decyzją, która narusza prawo kobiet i dziewcząt w Afganistanie do edukacji”.
„Talibowie każdego dnia dają do zrozumienia, że nie szanują podstawowych praw Afgańczyków, zwłaszcza kobiet” – napisano w oświadczeniu.
Niektóre kobiety zorganizowały w środę, 21 grudnia, protesty w stolicy Kabulu przeciwko zakazowi edukacji na uniwersytetach. Ich manifestacje zostały jednak szybko stłumione przez talibskich urzędników.
Koszmar Afganek
Pomimo początkowo obiecujących bardziej umiarkowanych zasad dotyczących praw kobiet i mniejszości, talibowie szeroko wdrożyli swoją surową interpretację prawa islamskiego, czyli szariatu. Od sierpnia 2021 r., kiedy talibowie przejęli władzę w Afganistanie, prawa kobiet są szeroko łamane. W marcu br. wydano dekret zabraniający dziewczętom i kobietom uczęszczania do szkół średnich i podejmowania pracy zawodowej. Początkowo zamknięte szkoły tłumaczono koniecznością „zorganizowania warunków” do nauki dla kobiet, m.in. organizacji kadry nauczycielskiej, która mogłaby uczyć dziewczęta czy segregacji płciowej na zajęcia męskie i damskie. Talibowie jednak na tych zakazach się nie zatrzymali.
W maju przywódca duchowy Hibatullah Achundzada wydał dekret, według którego kobiety są zmuszone zakrywać ciało od stóp do głów burką w miejscach publicznych. Ustawa zezwala jedynie na pokazywanie oczu, a z nakazu zwolnione są jedynie kilkuletnie dziewczynki oraz kobiety w podeszłym wieku. W listopadzie władze zakazały kobietom wstępu do parków w centrum Kabulu, siłowni i basenów.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Sydney Sweeney o braku kobiecej solidarności: „Nie wiem, dlaczego zamiast podnosić się wzajemnie, ściągamy się w dół”
Iranki, które nie chcą nosić hidżabu, trafią do specjalnego ośrodka. Ma im pomóc „naukowa i psychologiczna terapia”
„Kiedy wygrywa kobieta, wygrywamy my wszystkie”. Rusza AWSN – pierwszy kanał telewizyjny wyłącznie z kobiecym sportem
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
się ten artykuł?