Przejdź do treści

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu – co powinnaś o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu – od A do Z. Zdj: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Matka z córką
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska
Aranda de Duero
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
pielęgniarka
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
szcześliwa dziewczyna w pandemii
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii

Leczenie onkologiczne jest kosztowne, a NFZ nie pokrywa wszystkich wydatków – szczególnie gdy w grę wchodzi szybka konsultacja lekarska czy dostęp do nowoczesnych terapii. Rozwiązaniem może być ubezpieczenie na wypadek raka, ale taka polisa ma zarówno plusy, jak i minusy. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Wskaźnik zachorowalności na nowotwory w Polsce jest relatywnie niski, jednak śmiertelność – bardzo wysoka. To wnioski z raportu „Health at a Glance 2019” przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCDE). Statystycznie w naszym kraju na nowotwór chorują 254 osoby na 100 tys. mieszkańców, natomiast liczba zgonów spowodowanych nowotworem złośliwym wynosi 237 osób na 100 tys. mieszkańców (średnia dla krajów OCDE to 201). Wyższe wskaźniki śmiertelności niż Polska mają tylko Węgry (275), Słowenia oraz Słowacja (243).

Te ponure statystyki, według Fundacji Onkologicznej Alivia, to przede wszystkim skutek tego, że wydatki na leczenie onkologiczne w naszym kraju są najniższe w Europie.W Polsce nie ma prywatnych ośrodków, które w sposób kompleksowy prowadzą terapie onkologiczne. Prywatna przychodnia nie zapewni nam również dostępu do drogich leków antynowotworowych. Dlaczego tak się dzieje? Onkologia to dziedzina bardzo droga” – pisze Fundacja Alivia na swojej stronie.

Przeglądarka skierowań NFZ - jak sprawdzić, która jesteś na liście oczekujących na sanatorium?

Czy jest więc alternatywa dla NFZ, która mogłaby zapewnić najskuteczniejsze leczenie z możliwych w przypadku zdiagnozowania raka? Tak. Taką alternatywą są ubezpieczenia medyczne. Ale nie wszystkie są godne uwagi.

Onkopolisa – co to jest?

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu, czyli tzw. onkopolisa zapewnia ochronę finansową w przypadku zdiagnozowania raka, a także pakiet pomocy medycznej. Taka polisa zazwyczaj dostępna jest jako ubezpieczenie dodatkowe (do ubezpieczenia na życie). To pierwszy minus tego typu ubezpieczeń, oznacza bowiem, że najpierw trzeba podpisać umowę na tzw. życiówkę.

Najważniejsze kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę w onkopolisie, to:

 • W jakiej sytuacji zostaną wypłacone pieniądze z ubezpieczenia? Polisa na wypadek raka powinna zapewniać wypłatę (optymalnie 100 proc.) sumy ubezpieczenia w przypadku rozpoznania nowotworu złośliwego oraz wypłatę (określony procent sumy ubezpieczenia) w sytuacji rozpoznania raka przedinwazyjnego (in situ).
 • Jaki jest zakres ubezpieczenia? Czy ubezpieczyciel w przypadku zdiagnozowania nowotworu wypłaci tylko pieniądze, czy też w ramach polisy przysługują ci produkty dodatkowe (np. konsultacje medyczne, wizyty lekarskie, transport medyczny, opieka psychologa itp.)?
 • Jaka będzie wypłata dla ciebie w przypadku zdiagnozowania nowotworu, a jaka dla twoich bliskich? Polisa na wypadek raka powinna chronić również twoich krewnych.
 • Czy wypłata będzie jednorazowa, czy też ubezpieczyciel zapewnia serię wypłat na leczenie (np. każdego miesiąca)?
 • Jakie nowotwory obejmuje onkopolisa? To bardzo ważne, nie każde ubezpieczenie uwzględnia bowiem wszystkie typy nowotworów.
 • Czy polisa obejmuje finansowanie zabiegów (np. operacji) oraz badań – jeśli tak, to jakich?
 • Kiedy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa? Optymalnie już następnego dnia po podpisaniu umowy.
 • W jakim czasie zostanie wypłacone świadczenie po przedstawieniu dokumentów? Czy pieniądze z onkopolisy można przeznaczyć na dowolny cel?
 • Na jak długo zawierana jest umowa dodatkowa na wypadek nowotworu? Niektóre onkopolisy podpisuje się na rok, a niektóre nawet na 5 lat.
kobieta w łóżku

Ważna kwestia: assistance medyczny

Decydując się na ubezpieczenie na wypadek nowotworu, sprawdź, czy polisa zawiera dodatkową ochronę z assistance medycznym i jaki jest jej zakres. Co może zawierać pakiet assistance medyczny?

 • Konsultacje ze specjalistami.
 • Drugą opinię medyczną lekarza konsultanta (w celu potwierdzenia diagnozy i zaproponowanego leczenia).
 • Wizyty domowe lekarzy.
 • Wizyty pielęgniarskie (zwykle po hospitalizacji).
 • Pomoc domową (zwykle po hospitalizacji).
 • Transport medyczny.
 • Opiekę psychologa.
 • Organizację i dostawę sprzętu rehabilitacyjnego.
 • Pomoc w zakupie leków.
 • Pomoc i dofinansowanie w zakupie peruki.
 • Infolinię rehabilitacyjną.

Optymalna onkopolisa to taka, w której w ramach ubezpieczenia otrzymujesz: wypłatę pieniędzy, comiesięczne świadczenie oraz pakiet dodatkowy (assistance medyczny). Niektóre ubezpieczenia na wypadek raka obejmują również inne ciężkie zachorowania (takie jak m.in. udar czy zawał).

Od czego zależy wysokość składki?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenia na wypadek nowotworu już od kilkunastu złotych miesięcznie. Jednak ostateczna wysokość składki zależy m.in. od wieku, okresu, sumy ubezpieczenia, historii chorób w rodzinie, wyników badań czy wybranego wariantu ochrony.

Nie każdy może jednak wykupić ubezpieczenie na wypadek raka. Najczęściej taka polisa nie jest dostępna dla seniorów (np. po 65. roku życia) oraz dla osób, które już chorują na nowotwór.

Uważaj na wykluczenia

Czy może wydarzyć się sytuacja, w której ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy z polisy? Tak. Informacje o wyłączeniu odpowiedzialności zawsze dostępne są w „ogólnych warunkach ubezpieczenia” – koniecznie zapoznaj się z nimi przed podpisaniem umowy! Bardzo ważna jest szczególnie kwestia karencji, której okres różni się w zależności od ubezpieczyciela. Np. karencja 90-dniowa oznacza, że ubezpieczyciel nie wypłaci ci świadczenia, jeśli nowotwór zostanie u ciebie zdiagnozowany w ciągu 90 dni od daty rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.

Wyłączenie odpowiedzialności oznacza, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy z ubezpieczenia. Oprócz karencji są to również inne sytuacje (np. jeśli nowotwór jest następstwem nieprzestrzegania zaleceń lekarskich czy stosowania narkotyków; jeśli nowotwór powstał wskutek masowego skażenia; jeśli nowotwór zdiagnozowano razem z wirusem HIV itp.). Przede wszystkim jednak sprawdź, jakie typy nowotworów obejmuje polisa, którą chcesz wykupić – czy wszystkie, a jeśli nie, to jakie? Ubezpieczyciel nie wypłaci również świadczenia w przypadku zatajenia czy przedstawienia nieprawdziwych informacji.

Kobieta leży na łóżku

Onkopolisa a NFZ

Wiele nowoczesnych procedur medycznych oraz leków stosowanych w leczeniu nowotworów NFZ nie refunduje, dlatego ubezpieczenie na wypadek raka będzie istotnym uzupełnieniem składek wpłacanych comiesięcznie do ZUS-u. W przypadku zachorowania na nowotwór ważne, aby zbierać całą dokumentację medyczną i upewnić się, że zawiera ona wszystkie niezbędne podpisy, pieczątki, daty itp. – aby ubezpieczyciel nie mógł niczego podważyć.

konsultacja:
Agent ubezpieczeniowy Maciej Lewandowski, Ubezpieczenia na miarę

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Rak

Zainteresują cię również:

dziewczyna, walka z rakiem

Walczy czy zdrowieje? Psychoonkolożka o tym, dlaczego powinniśmy zmienić język, którym się posługujemy, mówiąc o raku

Katarzyna Wolińska

Hello My Hero. Katarzyna Wolińska: Chciałabym, żeby ktoś kiedyś powiedział: „pamiętacie tę Kaśkę? Ona była taka fajna, wygłupiała się, tańczyła na wózku”

"To nie ja" - mocna akcja fundacji Rak'n'Roll. Znane aktorki bez włosów

Znane aktorki bez włosów – w mocnej akcji fundacji Rak’n’Roll. „Pomyślałam: to nie ja. Czułam się naznaczona”

Shannen Doherty: Inni postawili już na mnie krzyżyk. Nie jestem gotowa na odejście. Mam w sobie dużo życia

księżniczki Disneya z rakiem piersi

Kopciuszek i Królewna Śnieżka z rakiem piersi? Włoski artysta Alexsandro Palombo w ten sposób przypomina o badaniach profilaktycznych

Kampania Dotykam=Wygrywa

„Przez dotyk możemy uratować swoje życie” – mówi Izabela Sakutova, twórczyni kampanii Dotykam=Wygrywam

Marcia Cross

Marcia Cross: bycie twarzą raka odbytu nie jest może najbardziej glamour, ale jestem bardzo zdeterminowana, aby zdjąć piętno związane z tą chorobą

Jaonna Górska

Joanna Górska wspomina dzień, w którym przyjęła pierwszą dawkę chemii: Było piekło… minęło. Teraz jest nowe życie

"Babski" problem w chorobie nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Rak. „Babski” problem w chorobie nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Rak. Jak zorganizować życie po diagnozie? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Rak. Jak zorganizować sobie życie po diagnozie? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Pozytywne aspekty choroby nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Rak. Pozytywne aspekty choroby nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Jak wspierać chorego na raka? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Jak wspierać chorego na raka? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Olivia Newton-John: rak pozwolił mi pozbyć się niepotrzebnych lęków, jak ten o starzeniu się

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

3 kobiety, które mówią, w jakim wieku zaczeły chorowac na raka

„Nigdy, przenigdy się nie poddawaj”. Kobiety, które przeszły raka, wspierają inne chore

„Pokaż środkowy palec nowotworowi!” – poznańscy lekarze okazują solidarność z chorymi w wideo FaqRak

Sala na onkologii dziecięcej. Rodzice w małym pomieszczeniu śpią na podłodze, czuwając przy chorych dzieciach

Jak wygląda onkologia dziecięca w Polsce? Przepełnione sale, dzieci z chemioterapią na korytarzach, rodzice śpią na podłodze

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr w poruszającej kampanii dla dzieci chorych onkologicznie

„Rak sprawił, że zwolniłam swój wewnętrzny motorek, choć znajomi mówią, że mam teraz więcej energii, niż kiedyś” – mówi psycholog Monika Włodarczyk, mająca za sobą raka piersi i mastektomię

Janina Ochojska

Janina Ochojska pokazała zdjęcie po chemioterapii. Kończąc swoją walkę z rakiem piersi, chce wesprzeć Tomasza Lisa

Janina Ochojska wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „To jest poradnik dla Was”

„Nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!”. Anna Puślecka apeluje do Ministra Zdrowia

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem