Tymka „Wołanie o Miłość”. Teledysk chłopca w spektrum autyzmu porusza i inspiruje

„Chcę zrobić wywiad” – te słowa w ustach nastolatka mogłyby brzmieć zwyczajnie, ale kiedy wypowiada je ktoś, który na co dzień prawie w ogóle się nie odzywa, dzieje się coś wyjątkowego. Tak właśnie jest z Tymkiem, 15-letnim wykonawcą poruszającego utworu „Wołanie o Miłość”. Teledysk powstał z inicjatywy jego mamy, we współpracy z lubelską Fundacją Alpha. „To nie tylko projekt artystyczny, to emocjonalna opowieść o autyzmie, odwadze, pasji i potrzebie widowni” – mówi prof. Anna Prokopiak, wykładowczyni UMCS i założycielka lubelskiej Fundacji Alpha, która wspiera osoby w spektrum autyzmu.
Głos, który trzeba usłyszeć
Tymek Misiura to chłopiec w spektrum autyzmu, który bardzo niewiele mówi.
– Tak naprawdę mówi tylko zdania, na których mu zależy, ale kiedy staje z mikrofonem przed publicznością, zmienia się. Śpiewa całe, długie teksty i to jest niesamowite. On potrzebuje widowni. To dla niego coś ważnego, to jego sens życia – mówi prof. Anna Prokopiak.
„Wołanie o Miłość” to już drugi teledysk Tymka. Pierwszy, zatytułowany „Codzienność”, powstał przed pandemią i odpowiadał tamtemu momentowi. W tym czasie dojrzał nie tylko sam wokalista, ale także zmieniło się nieco postrzeganie ludzi w spektrum.
– Dojrzeliśmy do tego, żeby na autyzm patrzeć z całym jego bogactwem. W nowym klipie widzimy Tymka takim, jakim jest naprawdę. Nie tylko podczas występu, ale też w momentach wyciszenia, z widocznymi stereotypiami ruchowymi, z emocjami, których zwykle nie pokazuje się w mediach. Pierwsza wersja teledysku była zbyt wygładzona. Tych prawdziwych ujęć prawie nie było, ale my chcieliśmy pokazać Tymka w całej jego autentyczności, bo to jest jego życie, jego rzeczywistość, jego tożsamość – podkreśla założycielka fundacji.
Nad teledyskiem Tymka pracowali znani lubelscy muzycy, m.in. Piotr Selim. Tekst napisała Hania Lewandowska. Od premiery na Youtube ma już 76 tysięcy odsłon.
Chłopiec kochający rocka
Tymek żyje muzyką. Jak opowiada prof. Prokopiak, zdarzyło mu się nawet „włamać” na konto swojej mamy, by napisać na YouTube, że kocha rocka. Śledzi każdą kolejną odsłonę teledysku i każdą z nich przeżywa na nowo. Wykonuje też swój utwór na żywo na lokalnych koncertach i choć teraz, w okresie mutacji głosu, śpiew przychodzi mu z trudem, wciąż łapie linię melodyczną z niezwykłą precyzją.
O tym, że ma świetny słuch, przekonano się, kiedy był małym dzieckiem. Chłopiec otrzymał diagnozę spektrum autyzmu przed ukończeniem 3. roku życia, a jego mama bardzo szybko zauważyła, że śpiew jest kluczem do porozumienia się z synem. Tymek od najmłodszych lat brał udział w zajęciach muzycznych.
Na co dzień chłopiec uczy się w szkole specjalnej, a w Fundacji Alpha uczestniczy w zajęciach zespołu muzycznego „Aukustyczni”. Jak mówi prof. Prokopiak, bardzo stara się dopasować do grupy, choć woli występować solo.
Fundacja Alpha daje przestrzeń
Fundacja Alpha działa w Lublinie od ponad 18 lat. Powstała w czasach, kiedy o spektrum autyzmu mówiło się jeszcze niewiele, a po diagnozę rodzice jeździli ze swoimi dziećmi po całej Polsce. Założona przez grupkę specjalistów i zapaleńców, dziś wspiera setki rodzin – tylko w ub. roku przyjęto tam ok. tysiąca osób. Prowadzi także m.in. grupy wsparcia, warsztaty, zajęcia muzyczne, wolontariat rówieśniczy i liczne działania edukacyjne.
Nowością, która rozszerza zasięg działania Fundacji Alpha, jest aplikacja ASDetect – bezpłatne narzędzie do wczesnej oceny ryzyka autyzmu, dostępne dla rodziców dzieci od 12. miesiąca życia.
– To nie jest tylko tłumaczenie aplikacji z zagranicy. Zrobiliśmy pełną adaptację wszystkich tekstów do polskich realiów. Rodzic ogląda krótkie filmy i ocenia zachowanie swojego dziecka już w pierwszym roku życia, a jeśli wyrazi zgodę, może zostawić e-mail do siebie, a my skontaktujemy się z nim. To coś zupełnie nowego – mówi z dumą założycielka fundacji.
Aplikacja ASDetect jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store. Jej polska premiera została uświetniona wizytą prof. Josephine Barbaro – współtwórczyni oryginalnego narzędzia.
Zobacz także

„Mam znajomych z ADHD i autyzmem, którzy mają niesamowite talenty. Ja w kolejce za supermocami nie stałam”

„Czy ty nie możesz być normalna chociaż przez pięć minut?”. O kobietach w spektrum autyzmu, które za dobrze się maskowały

39 lat to nie jest dobry wiek na umieranie. Tyle żyją średnio osoby w spektrum autyzmu z niepełnosprawnością intelektualną. Tak, w Europie
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

„Mam znajomych z ADHD i autyzmem, którzy mają niesamowite talenty. Ja w kolejce za supermocami nie stałam”
15:11 min
Zawiniły tym, że sobie radziły. „Leczone na choroby, których nie miały, zrujnowały sobie zdrowie, a często i życie”

Bella Ramsey o diagnozie autyzmu: „Pozwala mi chodzić po świecie z większą życzliwością dla siebie”

„Czy ty nie możesz być normalna chociaż przez pięć minut?”. O kobietach w spektrum autyzmu, które za dobrze się maskowały
się ten artykuł?