Ty też możesz sprawić, aby oceany nie były pełne plastiku. 9 zmian do wprowadzenia od zaraz
Plastik zrewolucjonizował nasze życie, ale jego używanie ma też swoją ciemną stronę. Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem, a jego efekty dotykają ludzi i naturę. Obecnie wiele uwagi poświęca się oceanom, które są mocno zanieczyszczone plastikiem. Jak możesz pomóc w walce o środowisko naturalne?
- Ty też możesz pomóc zmieniać świat
- Korzystaj z przedmiotów wielokrotnego użytku
- Recykling – rób to poprawnie
- Nie wyrzucaj śmieci gdzie popadnie
- Zmniejsz swoją emisję dwutlenku węgla
- Wybieraj mądrze produkty do sprzątania
- Korzystaj z bezpiecznych kremów przeciwsłonecznych
- Sprawdź, jakie owoce morze trafiają na twój talerz
- Naprawiaj i dziel się z innymi
- Pomóż finansowo, jeśli możesz
Ty też możesz pomóc zmieniać świat
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na środowisko mogą mieć. Zmiana codziennych nawyków może wpłynąć znacznie na zmniejszenie ilości produkowanych odpadów i zmniejszyć w rezultacie zanieczyszczenia. Dzięki podjęciu małych kroków możesz mieć realny wpływ na sytuację. Ratowanie oceanów możesz zacząć od siebie. Poznaj listę dziewięciu rzeczy, które możesz zmienić już dzisiaj.
Korzystaj z przedmiotów wielokrotnego użytku
Codziennie w drodze do pracy kupujesz butelkę wody, a do zjedzenia drugiego śniadania używasz jednorazowego widelca? Zmień swoje nawyki i zacznij korzystać z przedmiotów wielokrotnego użytku. Wielorazowa butelka na wodę, metalowe sztućce, pojemniki na kanapki zamiast woreczków śniadaniowych, bawełniane woreczki na warzywa i owoce, twój własny kubek termiczny na kawę – to tylko niektóre z możliwości.
Recykling – rób to poprawnie
Segregujesz śmieci? To doskonale, ale upewnij się, że robisz to prawidłowo! Wiele osób popełnia błędy i recykling jest wtedy mało efektywny. Sprawdź, czy dobrze segregujesz odpady, nie zapominaj też o oddzieleniu części wykonanych z różnych materiałów – na przykład ściągnij papierową etykietkę z plastikowej butelki.
Nie wyrzucaj śmieci gdzie popadnie
Kiedy przebywasz na zewnątrz, nie zostawiaj swoich śmieci na plaży czy w krzakach. Jeśli w pobliżu nie ma kosza, po prostu zabierz odpadki ze sobą i poddaj recyklingowi później.
Zmniejsz swoją emisję dwutlenku węgla
Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla ma duże znaczenia dla środowiska. Co możesz zrobić już dzisiaj, aby zmniejszyć swoją emisję? Zamiast jechać samochodem do sklepu – wybierz się do niego pieszo, korzystaj z transportu publicznego, kiedy to możliwe, wyłączaj światło i ogranicz zużycie energii elektrycznej. Środowisko ci za to podziękuje.
Wybieraj mądrze produkty do sprzątania
Większość tradycyjnych środków czyszczących jest bardzo niebezpiecznych dla środowiska, wpływają źle na wszystkie organizmy wodne. Zamiast tego wybieraj biodegradowalne i ekologiczne rozwiązania, a nawet domowe środki czyszczące. Ocet z wodą, soda oczyszczona czy sól to najtańsze i bezpieczne dla środowiska sposoby na sprzątanie.
Korzystaj z bezpiecznych kremów przeciwsłonecznych
Nie wszystkie kremy słoneczne są bezpieczne dla środowiska – podczas kąpieli w morzu czy oceanie zmywają się one z twojego ciała i mogą zagrażać ekosystemowi, a w szczególności rafie koralowej. Wybieraj kremy oznaczone jako bezpieczne, na mineralnej formule.
Sprawdź, jakie owoce morze trafiają na twój talerz
Przemysłowy połów ryb i owoców morza jest jedną z przyczyn mocnego zanieczyszczenia oceanów. Wybieraj mądrze to, co jesz – wybieraj produkty pozyskiwane przez zrównoważone rybołówstwo. W zrównoważonym rybołówstwie pozyskuje się gatunki, które nie są zagrożone wyginięciem, a podczas ich łowienia dba się o ochronę zasobów ryb i innych elementów ekosystemu morskiego. Jak rozpoznać owoce morza, które możesz bezpiecznie kupować? Są one oznaczone certyfikatem MSC (dziko żyjące) lub ASC (hodowlane).
Naprawiaj i dziel się z innymi
Do oceanów trafiają różnego rodzaju śmieci i zanieczyszczenia, postaraj się więc produkować jak najmniej. Jak to możesz zrobić? Wyrzucaj jak najmniej! Wiele przedmiotów czy ubrań możesz po prostu naprawić i będą ci służyły jeszcze przez długi czas. Jeśli wiesz, że z czegoś nie skorzystasz, to spróbuj się tym podzielić z innymi. Postaraj się też kupować mniej niepotrzebnych rzeczy – nie tylko zaoszczędzisz, ale pomożesz też oceanom.
Pomóż finansowo, jeśli możesz
Jeśli tylko możesz, wspomagaj finansowo organizacje walczące z zanieczyszczeniami oceanów. Nawet niewielka, jednorazowa darowizna będzie wielką różnicą dla nich. Jeśli twoja sytuacja finansowa jest komfortowa i możesz sobie na to pozwolić – wypełnij stałe zlecenie przelewu lub co miesiąc przelewaj określony procent twoich zarobków.
Źródło: Popsugar
Polecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Butelczak wiecznisty – nowy „grzyb” w polskich lasach. Świetna akcja Lasów Państwowych
się ten artykuł?