Przejdź do treści

Twoja szkoła jest przyjazna LGBTQ+? Pojawią się w niej kontrolerzy. Rzecznik będzie szukał przestępców seksualnych

Szkoły przyjazne LGBTQ+ przejdą kontrole, na zdjęciu Rzecznik Praw Dziecka– Hello Zdrowie
Szkoły przyjazne LGBTQ+ przejdą kontrole źródło: brpd.gov.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W szkołach przyjaznych uczniom LGBTQ+ pojawią się kontrolerzy. To zamysł Rzecznika Praw Dziecka, który obawia się, że mogą tam pracować… przestępcy seksualni. „Często to właśnie w tych fundacjach, instytucjach, które uważają się za wolnościowe i najbardziej tolerancyjne, dochodzi do różnych nieprawidłowości” – tłumaczy Mikołaj Pawlak w rozmowie z mediami. 

„To wbijanie noża w plecy”

Tegoroczny Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ został ogłoszony 10 maja. Na pierwszym miejscu w tym roku znalazło się gdańskie Liceum Ogólnokształcącemu „Collegium Gedanense”. Na drugim miejscu znalazła się warszawska „Bednarska” a na trzecim również stołeczne XXX LO im. Jana Śniadeckiego. Czwarte miejsce należy do społecznego liceum z warszawskiego Śródmieścia. Pierwszą piątkę zamyka olsztyńskie I Liceum Ogólnokształcące. Ale tego typu szkół jest więcej: szkół, w których każdy, bez względu na płeć czy orientację seksualną może czuć się komfortowo.

Tego samego dnia, kiedy pojawił się ranking, podczas konferencji „Kościół-Edukacja Wychowanie”, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział kontrole placówek, które znalazły się w czołówce listy przyjaznych LGBTQ+. Swoje działania umotywował tym, że musi zobaczyć „jak to wygląda, czym ta przyjazność się przejawia”. Zwrócił się tymi słowami do uczestników konferencji, m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Swoje zdziwienie wyraził Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W rozmowie z TVN24 nazwał słowa rzecznika wbijaniem noża w plecy szkołom, które budują bezpieczną i otwartą atmosferę u siebie w regionach.

O co chodzi w rankingu? To inicjatywa, w której uczniowie oceniają, czy ich szkoła jest bezpieczna dla wszystkich – bez względu na płeć czy orientację. Ranking w pierwszych edycjach obejmował wyłącznie Warszawę, w tym roku, po raz trzeci, całą Polskę. Organizatorzy tej inicjatywy brali pod uwagę takie wartości jak otwartość, akceptacja, troska, sprawczość, empatia.

Twórcy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zapewniają, że szkoły, które spotka kontrola, mogą liczyć na tarczę prawną. Dokument ten opiera się zarówno na aktach prawnych, jak i konstytucji. Otrzymają go wszystkie placówki dotknięte kontrolami. W tej sprawie przed siedzibą RPD odbyła się 26 maja konferencja.

„Szkoły nie robią niczego złego, działają zgodnie z polskim prawem i na rzecz młodych ludzi. To są działania, które wypełniają role wychowawczą placówek i spełniają wszystkie wymagania, które przed szkołami stawia polskie prawo. (…) Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ powstaje przez opinię uczniów. Nagrody, które dostają szkoły, pochodzą od ich własnych podopiecznych”- podkreślił podczas konferencji Dominik Kuc.

Zapowiedział również konsultacje psychologiczne w ramach Funduszu Rośnij w Siłę . Dodał, że będą przeznaczone „dla wszystkich osób LGBTQ+ , które mogą poczuć kryzysy zdrowia psychicznego, które mogą w pewien sposób te kontrole przeżywać„.

Nie tylko szkoły z „dziwnych” rankingów

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” tłumaczył, że jego biuro sprawdza także inne szkoły, np. katolickie, muzyczne, podstawowe, ponadpodstawowe”.

„A więc to nie dotyczy tylko tych placówek, które pojawiają się w różnych dziwnych rankingach” – podkreślił.

Uzupełnił, że kontrole dotyczą najczęściej przeciwdziałania przestępstwom seksualnym wobec dzieci.

„Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że dyrektorzy czy też inne instytucje nie weryfikują swoich pracowników w rejestrze pedofilów. Musimy chronić dzieci przed przestępcami i taka weryfikacja jest jednym z ważnych narzędzi, z których należy korzystać” – powiedział Pawlak.

Jego zdaniem to właśnie w „fundacjach, instytucjach, które uważają się za wolnościowe i najbardziej tolerancyjne, dochodzi do różnych nieprawidłowości„.

U wielu osób, niekoniecznie związanych ze środowiskiem queer, zestawianie ze sobą przestępców seksualnych z osobami o różnej orientacji seksualnej, wywołało wzburzenie.

Niestety, łącząc takie kontrole z kontekstem rankingu szkół przyjaznych osobom LGBT +, powiela się błędne przekonanie o 'powiązaniu’ orientacji homoseksualnej z pedofilią”- skomentowała na swoim profilu na Instagramie decyzję rzecznika Pani od Feminatywów, czyli językoznawczyni Martyna F. Zachorska.

Przywołała też stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, z którego jednoznacznie wynika, że „przypisywanie osobom homoseksualnym skłonności do seksualnego wykorzystywania dzieci stanowi nieuprawnione nadużycie, a rozpowszechnianie skojarzenia między homesekualnością a pedofilią jest domeną ludzi nieświadomych i niekompetentnych bądź też uprzedzonych do ludzi homoseksualnych i sprzeciwiających się prawom obywatelskim tych osób.” Wspomniane wyżej towarzystwo wskazuje także, że „znakomita większość przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce jest popełniana przez heteroseksualnych mężczyzn i ma miejsce w rodzinie (sprawcy: ojciec, ojczym, dziadek, wujek itd.)

Zachorska napisała także, że szkoła, którą skończyła, też jest w rankingu. Spotkała w niej nauczycieli, którzy wyciągnęli ją z kryzysu zdrowia psychicznego.

„Jestem pewna, że nie tylko mnie pomogli. Jestem pewna, że cale mnóstwo młodych ludzi wciąż żyje tylko dlatego, że w odpowiednim momencie, kiedy cały świat był przeciwko nim, trafili na przyjazną szkolę. Szkołę, która zaoferowała im pomoc. Czy ta pomoc to powód kontroli?”- podsumowała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nasz mózg się zmienił, więc nie możemy sobie nawet wyobrazić, jakimi kategoriami myśleliśmy jako nastolatkowie” – mówi Mikołaj Marcela

Jej Perfekcyjność nie żyje. Odeszła ikona polskiej społeczności LGBT+

„Miernikiem mojego sukcesu zawodowego nie może być jedynie wysoki wynik maturalny ucznia, któremu przy okazji doszczętnie zohydziłem czytanie” – mówi dr Przemysław Rojek, nauczyciel języka polskiego

Protest w Hiszpanii

Hiszpania uchwaliła przepisy dotyczące praw osób transpłciowych. Od teraz młodzież od 12 r.ż. będzie mogła zmienić płeć

„Nie wyobrażam, sobie, jak można komentować bieliznę uczennic i uczniów” – pisze Pani od Feminatywów o aferze w jednym z lubelskich liceów

Przepisy ich nie chronią, politycy w najlepszym wypadku nie dostrzegają. „Prawo musi się zmienić” – mówi o sytuacji tęczowych rodzin Marta Lempart

Dyskryminowana, odseparowana i w kryzysie psychicznym. W polskim więzieniu dla mężczyzn przebywa transpłciowa kobieta. Jej sprawą zajęła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Kim jest osoba niebinarna? Co różni interpłciowość i niebinarność?

Państwa europejskie mają obowiązek uznania związków jednopłciowych? W Strasburgu zapadł przełomowy wyrok

Państwa europejskie mają obowiązek uznania związków jednopłciowych? W Strasburgu zapadł przełomowy wyrok

Nie zwalniaj dziecka z WF-u! To się może źle skończyć

"Wygraliśmy z TVP przed Trybunałem Sprawiedliwości UE!"

Wyrzucony z TVP przez swoją orientację? TSUE wydał wyrok w sprawie zwolnienia Jakuba Kwiecińskiego

Szkoła zabroniła uczniom dotyku i innych kontaktów fizycznych. Rodzice oburzeni nowymi zasadami

Matki poszły po pomoc psychologiczną dla swojego dziecka. Zostały wyproszone z gabinetu

​Prezydent USA podpisał ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw jednopłciowych / gettyimages

​Prezydent USA podpisał ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw jednopłciowych

„Marzy mi się świat, w którym 'gruba, stara i głucha lesbijka’ nikogo nie obraża” – pisze Ane Piżl

Czy nagradzanie za stuprocentową frekwencję w szkole ma sens? Ostry komentarz Stowarzyszenia Umarłych Statutów

Elliot Page wydaje książkę, która ma wesprzeć osoby transpłciowe. „Nasze człowieczeństwo jest regularnie 'dyskutowane w mediach'”

Kierowniczka sieci IKEA uniewinniona. Słusznie zwolniła pracownika za homofobiczne wpisy

Daria Ładocha szuka korepetycji dla córki, bo "musi mieć 100 proc." na egzaminie ósmoklasisty. Pod jej postem narodziła się burzliwa dyskusja

Daria Ładocha szuka korepetycji dla córki, bo ta „musi mieć 100 proc.” na egzaminie ósmoklasisty. Pod jej postem narodziła się burzliwa dyskusja

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Maja Heban: Dostałam ataku paniki, cała drżałam, miałam problemy z oddychaniem. Ruszyła akcja „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”

Lepiej pytać o zaimki czy nie, jeśli nie jesteśmy pewni, jak się do kogoś zwracać? Radzi Ane Piżl

Lepiej pytać o zaimki czy nie, jeśli nie jesteśmy pewni, jak się do kogoś zwracać? Radzi Ane Piżl

Historyczne orzeczenie sądu w sprawie małżeństw jednopłciowych? Jakub i Dawid: "Został obalony mit powtarzany przez prawą stronę od lat"

Historyczne orzeczenie sądu w sprawie małżeństw jednopłciowych? Jakub i Dawid: „Został obalony mit powtarzany przez prawą stronę od lat”

„Chcemy tylko przypomnieć, że jesteś OK. Totalnie OK. Bo w szkole łatwo można o tym zapomnieć”. Trwa Tęczowy Piątek