Przejdź do treści

Tu lekcje o zgodzie na stosunki intymne będą w szkołach obowiązkowe. Dzieci nauczą się stawiania granic

Dzieci siedzą w ławkach na lekcji w szkole
Lekcje o zgodzie na stosunki intymne będą obowiązkowe w szkołach. Dzieci nauczą się stawiania granic/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Australijskie władze zdecydowały o wprowadzeniu do szkół obowiązku edukacji o zgodzie na stosunki intymne. Decyzja zapadła rok po sondażu przeprowadzonym w mediach społecznościowych przez aktywistkę Chanel Contos, ujawniającym ponad 6700 napaści na tle seksualnym, do których dochodzi często na imprezach szkolnych. „Następne pokolenie Australijczyków będzie miało 'edukację zgody’. Dziękuję i gratuluję. Zrobiliśmy to” – napisała Contos. 

Edukacja o zgodzie na stosunki intymne

Projekt rozpocznie się w 2023 roku i będzie prowadzony we wszystkich australijskich szkołach podstawowych i średnich. Jak zapowiada tamtejsze ministerstwo edukacji, nauczanie będzie dostosowane odpowiednio do wieku uczniów i będzie obejmowało takie tematy, jak świadoma zgoda na kontakty intymne, stereotypy związane z płcią czy sytuacje związane z przymusem. Najmłodsi uczniowie dowiedzą się o tym, czym jest empatia, szacunek w relacjach i prośba o pozwolenie.

„Kiedy jesteśmy w przedszkolu, oczywiście nie mówimy o zgodzie w kontekście seksualnym, mówimy o dzieleniu się zabawkami, trzymaniu się za ręce na placu zabaw i pytaniu o pozwolenie” – tłumaczy aktywistka Chanel Contos.

To wielki krok dla Australii, w której co trzecia kobieta (34,2 proc.) doświadczyła przemocy fizycznej i/lub seksualnej. Wśród nich jedna na cztery spotkała się z nadużyciem jeszcze przed ukończeniem 18 lat.

„Zrobiliśmy to”

Chanel Contos zainicjowała zmiany w lutym 2021 roku, kiedy przeprowadziła ankietę w mediach społecznościowych. Na swoim profilu na Instagramie zapytała, czy mieszkańcy Sydney doświadczyli przemocy seksualnej w szkole lub znają osobę, która jej doznała. Odzew był powalający. W zaledwie 24 godziny ponad 200 osób odpowiedziało „tak”, wobec czego Contos utworzyła petycję „Teach Us Consent” (Naucz nas zgody), w której wezwała władze Australii do wprowadzenia zmian w systemie edukacji. Petycję podpisało 44 tys. osób, a ponad 6700 dodało do niej swoją osobistą historię.

„Następne pokolenie Australijczyków będzie miało 'edukację zgody’ dzięki tobie. Wszystkim, którzy złożyli zeznania, podpisali petycję, udostępnili post lub przeprowadzili trudną rozmowę z przyjacielem lub ukochaną osobą: dziękuję i gratuluję. Zrobiliśmy to” – napisała Contos na swoim profilu na Instagramie po przegłosowaniu projektu.

By uzgodnić wprowadzenie projektu, Contos ma spotkać się w przyszłym tygodniu z premierem Scottem Morrisonem. Zanim lekcje się rozpoczną, nauczyciele potrzebują odpowiednich szkoleń. Informacje i wskazówki na temat zajęć będą także przekazywane rodzicom.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez CHANEL ⋆ (@chanelc)

 


Jesteś ofiarą gwałtu? Ktoś Cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie?
Pamiętaj, nie jesteś sama! Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717
  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: