Przejdź do treści

Trener personalny – cała prawda o tym, kim jest i ile zarabia  

Trener personalny – cała prawda o tym, kim jest i ile zarabia   Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zawód trenera personalnego to odpowiedzialna praca. Pod swoją opieką ma wielu klientów, a do każdego z nich powinien podejść indywidualnie. Niezwykle ważne w pracy trenera jest ciągłe dokształcanie się, uczestniczenie w kursach, dzięki którym wiedzę zamieni w praktykę. Poza tym trener to świetny motywator, dzięki któremu osiągniesz cel sylwetkowy, nauczysz się prawidłowej techniki ćwiczeń i poprawisz swoje zdrowie. Oto 3 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o tym, kim jest trener personalny.   

Trener personalny powinien skończyć kursy zawodowe 

Trener personalny to osoba, która pracuje na siłowni oraz w klubach fitness. Jego/jej zadaniem jest prowadzenie indywidualnych treningów. Jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo podopiecznych, a praca 1:1 pozwala na pełną kontrolę nad tym, jak ćwiczy klient. W chwili słabości jest w stanie złapać sztangę w odpowiednim momencie czy podnieść morale, gdy masz gorszy dzień. Niezwykle ważna w pracy trenera jest podstawowa wiedza dotycząca motywacji człowieka i podstawy psychologii. Nie bez powodu mówi się, że to nie tylko trener, lecz także motywator, coach, a czasem nawet psycholog.

Jak zostać trenerem personalnym? Aby wykonywać ten zawód, należy odbyć odpowiednie kursy zawodowe, które obejmują wiedzę z zakresu anatomii, dietetyki, kulturystyki, a także psychologii. Zawód ten nie jest regulowany prawnie, co oznacza, że każdy może nim zostać. Jednak ten, kto myśli o tym na poważnie, wybierze specjalistyczne kursy zawodowe, które trwają kilka miesięcy i kończą się egzaminem państwowym lub też studia wyższe kształcące w tym kierunku. Po uzyskaniu stosownych dyplomów trener nieustannie poszerza swoją wiedzę, czytając artykuły specjalistyczne oraz uczestnicząc w kursach doszkalających z poszczególnych dziedzin.

Ile zarabia trener personalny – cała prawda o zarobkach trenera 

Trenerzy zatrudnieni w klubach fitness i na siłowniach mają ustaloną podstawową stawkę godzinową za dyżur (czyli samo bycie dostępnym na siłowni dla każdego klienta), a dodatkowo zarabia prowizję od każdego treningu. Ile wynosi prowizja? To kwestia ustalenia między danym klubem a trenerem. Zupełnie inaczej wygląda kwestia, gdy trener sam organizuje sobie pracę, czyli wynajmuje przestrzeń od klubu. Często też ponosi wtedy koszty działalności gospodarczej, dlatego jego stawki godzinowe będą się różnić. Są trenerzy, którzy potrafią zarobić kilka tysięcy złotych miesięcznie, ale jest to obarczone pracą praktycznie przez całe dnie: od wczesnych godzin porannych aż do późnej nocy. Można by zatem rzec, że zarobki wynoszą od 2,5 tys. zł do kilku tysięcy miesięcznie – nie ma mediany. A ile kosztuje trening personalny? Ceny zaczynają się zazwyczaj od 100 zł za godzinę. 

Biały talerz, osoba trzyma w dłoniach widelec i nóż

Jak wybrać trenera dla siebie? 

Kiedy zdecydujesz się na treningi personalne, musisz wiedzieć jak wybrać odpowiedniego dla siebie trenera. Masz prawo zapytać go/ją o ukończone kursy, certyfikaty, a także doświadczenie. Jeśli trafi ci się osoba początkująca, nie skreślaj jej od razu – każdy kiedyś zaczynał. Nowi trenerzy mają wiele pomysłów, otwartą głowę i są bardziej elastyczni (np. w kwestii godzin treningowych).

Poza tym jasno określ, na czym ci zależy. Jeśli twoim priorytetem jest osiągnięcie konkretnej sylwetki, to trener powinien ci przedstawić plan, dzięki któremu osiągniesz cel. Nie daj się zwieść pustymi frazesami, które nie będą zgodne z twoimi potrzebami. Trener powinien wziąć też pod uwagę wszystkie choroby przewlekłe, przebyte urazy, kontuzje i operacje. Na pierwszym treningu powinien umieć ocenić twoją sylwetkę i znaleźć błędy w postawie i na podstawie wszystkich informacji dobrać odpowiednie ćwiczenia i wskazać ci, które są niewskazane dla ciebie.

Pamiętaj też, że to ty jesteś klientem i ty przede wszystkim decydujesz o godzinach treningów. Chociaż oboje musicie czasem pójść na kompromis, to jeśli tobie jakieś godziny nie pasują, a trener się na nie upiera, masz prawo go zmienić. Musi się wam dobrze współpracować, inaczej trening nie przyniesie efektów. 

Dobry trener personalny to taki, który jest wszechstronny, ale ma też swoją specjalizację. Chociaż posiada wiedzę ogólną, to w konkretnych przypadkach nie zastąpi lekarza czy dietetyka. Odeśle cię wtedy do specjalisty i na podstawie informacji zwrotnej od niego będzie mógł dalej z tobą współpracować, uwzględniając feedback lekarski.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?