Przejdź do treści

Tom Daley dzierga na drutach na trybunach igrzysk olimpijskich w Paryżu. „To moja medytacja, mój spokój”

Tom Daley dzierga na drutach w trakcie igrzysk w Paryżu
Tom Daley - mistrz olimpijski dzierga ma drutach na trybunach podczas igrzysk w Paryżu / Zdjęcie: Mike Egerton/PA Images via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pewne rzeczy się nie zmieniają. Tom Daley ponownie zaprezentował swoje umiejętności dziewiarskie na igrzyskach olimpijskich. W Paryżu 30-letni sportowiec zabrał na trybuny druty, by dziergać sweterek i jednocześnie kibicować swoim koleżankom Yasmin Harper i Scarlett Mew Jensen. One zdobyły brązowe medale w synchronicznym skoku z trampoliny 3-metrowej, a on prawie ukończył czerwono-granatowy kardigan z napisem „Daley”.

Dziergał sweterek na trybunach

Paryż 2024 to piąte igrzyska olimpijskie Toma Daleya. Brytyjski sportowiec, specjalizujący się w skokach do wody z 10-metrowej wieży, karierę zaczynał w wieku 14 lat. Do tej pory miał na koncie cztery medale olimpijskie, w tym złoto i brąz zdobyte w 2021 r. w Tokio i dwukrotny brąz z Londynu i Rio de Janeiro, a w poniedziałek 29 lipca dołożył kolejny z Paryża – srebrny krążek za synchroniczny skok z Noah Williamsem.

Jednak zanim dał popis swoich sportowych umiejętności w finale skoków synchronicznych mężczyzn z platformy 10-metrowej, zyskał rozgłos w innej dziedzinie. Pierwszego dnia igrzysk olimpijskich w Paryżu 30-latek był widziany na trybunach finału skoków synchronicznych kobiet z trampoliny 3-metrowej. Sportowiec przyszedł, żeby dopingować swoje koleżanki Yasmin Harper i Scarlett Mew Jensen. Jak na kibica przystało, zabrał ze sobą akcesoria i gadżety. Dość osobliwe jednak, bo były nimi… druty i włóczki w różnych kolorach.

„Przyjdźcie dla nurkowania, zostańcie, żeby zobaczyć robótki Toma Daleya” – napisała @NBCOlympics na swoim profilu na Instagramie.

Podczas trwających igrzysk w Paryżu brytyjski skoczek do wody dziergał sweterek, jednocześnie oglądając rywalizację kobiet. Fotografie z trybun w kilka godzin obiegły media społecznościowe, wywołując falę ekscytacji i podziwu dla dziewiarskiej pasji sportowca.

„O mój Boże, nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, co stworzy w tym roku” – skomentował nagrania z trybun jeden z fanów. „Ciekawe, czy zrobi paryski kardigan…?!?!” – zastanawiał się kolejny.

Na zdjęciach zrobionych Daleyowi podczas wydarzenia widać, jak trzyma sweter w trzech kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. Projektem, nad którym pracuje w czasie tegorocznych igrzysk w Paryżu, pochwalił się na swoim profilu na Instagramie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Widać na nim, że sweterek z jednej strony będzie miał napis „Daley” a z drugiej „Paris 2024”, zaś ściągacz na dole wykończony będzie wzorami obydwu flag, tj. brytyjskiej i francuskiej. To kolejne symboliczne dzieło, które skoczek do wody wydzierga na drutach podczas igrzysk olimpijskich.

Karolina Kocięcka - Hello Zdrowie

„To moja medytacja, to mój spokój”

Daley po raz pierwszy wziął do ręki druty w marcu 2020 r. w czasie pandemii COVID-19. W domowym zaciszu uczył się technik robótek na drutach i szydełkowania. Nie wiedział, że hobby, które dawało mu radość i spokój, przyniesie też światowy rozgłos.

Oczy całego świata były zwrócone na dziergające ręce sportowca trzy lata temu. Kiedy na trybunach, podczas igrzysk w Tokio, robił na drutach coś w rodzaju fioletowego kapelusza z kremowym wykończeniem. Jego pasja do robótek ręcznych momentalnie zwróciła uwagę kibiców, kamer oraz komentatorów sportowych. „Jest i Tom Daley i jego druty” – mówiła komentatorka BBC Katherine Downes podczas relacji na żywo. „Jak myślicie, co on tam robi? Zastanawiam się, dla kogo robi tę fioletową robótkę”.

Po powrocie z igrzysk w Tokio zrobił na drutach saszetkę na medal, który tam zdobył. Pokrowiec był ozdobiony flagą brytyjską z jednej strony i japońską z drugiej.

Na swoim profilu na Instagramie, gdzie regularnie pokazuje kolejne ręcznie robione dzieła, sportowiec tłumaczy, że praca z drutami lub szydełkiem to jego „supermoc”.

„Jedyną rzeczą, która trzymała mnie przy zdrowych zmysłach przez cały ten proces, jest moja miłość do robienia na drutach, szydełkowania i wszystkich rzeczy związanych z szyciem” – mówił Daley na Instagramie.

Hobby, jak mówił w wywiadach, pozwoliło mu odnaleźć spokój i pokonać stres przed olimpijskimi rozgrywkami. Twierdził, że dzięki tej „tajnej broni” udało mu się zdobyć złoto w Tokio.

„Kiedy trenujesz przez cztery lata — w tym przypadku było to pięć lat z powodu pandemii — masz jedną szansę, sześć skoków” — powiedział w rozmowie z „Today”. „Nie wolno nam było wychodzić, nie wolno nam było nic robić, spotykać się towarzysko, a było mnóstwo czasu na rozmyślanie o różnych rzeczach, więc ten czas spożytkowałem na robienie na drutach. Skończyło się na tym, że robiłem to cały czas, żeby wyjść z własnej głowy. To była moja medytacja, mój spokój” – wyjaśnił.

Dzierga dla siebie, dla bliskich, a także dla zwierząt. Ręcznie robione sweterki nosi jego syn Robbie Ray, którego sportowiec wychowuje wraz ze swoim mężem Dustinem Lancem Blackiem, a którego urodziła im matka zastępcza. Wełniane kreacje często też sprzedaje, a dochód przeznacza na pomoc dzieciom i młodzieży LGBTQ+ pozbawionym dachu nad głową. Jego projekty można zobaczyć na stronie i instagramowym profilu „Made with Love”. Ten sam tytuł nosi jego przewodnik po robótkach na drutach i szydełkowaniu, który wydał w 2022 r.

To niejedyna propozycja książkowa, która powstała spod jego pióra. Wiosną tego roku mistrz olimpijski ogłosił, że napisał książkę przygodową dla dzieci. „Jack Splash” opowiada o Jacku, który chce zaimponować swojemu tacie – trenerowi nurkowania.

„Moim celem było stworzenie historii, która będzie zawierała niektóre z moich doświadczeń, gdy dorastałem, i lekcje, które zdobyłem w mojej karierze nurkowej, takie jak praca zespołowa, wytrwałość i odporność” – tłumaczył na swoim profilu na Instagramie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?