Przejdź do treści

To ona będzie pierwszą kobietą na Księżycu. Kim jest Christina Hammock Koch?

Christina Koch ma szanse zapisać się na kartach historii \Fot.Josh Valcarcel, źródło: NASA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gdy miała osiem lat, w swoim pokoju zawiesiła plakat przedstawiający Ziemię widzianą z perspektywy Księżyca. „A teraz tam lecę. Dookoła i z powrotem (…) Czy jestem zachwycona? Absolutnie!” – wyznała podczas konferencji Christina Hammock Koch, inżynierka i astronautka, która ma szansę być pierwszą kobietą w dziejach ludzkości, która stanie na Księżycu.

NASA (w końcu) stawia na kobiety

Program Artemis to amerykański program lotów kosmicznych realizowany przez NASA. Jego celem jest okrążenie Księżyca (Artemis II) w listopadzie 2024 r. oraz  ponowne lądowanie ludzi na Księżycu, w tym pierwszej kobiety w historii ludzkości (Artemis III) planowane na 2025 r. Tą właśnie kobietą ma być Christina Hammock Koch.

Jest ona absolwentką North Carolina State University w Raleigh. Ma doświadczenie zarówno w projektowaniu przyrządów kosmicznych, jak i zdalnej inżynierii naukowej. Została wybrana jako astronautka przez NASA w 2013 roku. 44-letnia Amerykanka w trakcie Artemis II będzie pełniła funkcję specjalistki misji. Koch już trzykrotnie poleciała w kosmos. 18 października 2019 roku wraz z Jessicą Meir wzięła udział w pierwszym w historii żeńskim spacerze poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną. W trakcie swojej misji odbyła w sumie 6 spacerów kosmicznych, spędzając w otwartej przestrzeni kosmicznej 42 godziny i 15 minut. Aż 5248 razy okrążyła Ziemię i pokonała 223 miliony kilometrów (139 milionów mil) – co odpowiada 291 podróżom w obie strony na Księżyc z Ziemi. Astronautka ukończyła także najdłuższy jak dotąd lot kosmiczny wykonany przez kobietę. Spędziła 328 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).  To ona odpowiada także za pierwszą w historii edycję… strony Wikipedii w kosmosie. Do misji Artemis została wybrana właśnie ze względu na swoje ogromne doświadczenie.

NASA oraz Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CAS) podczas transmisji live przedstawiły skład załogi przyszłej misji Artemis II. Koch towarzyszyć będzie troje astronautów: Victor Glover, Reid Wiseman oraz Jeremy Hansen z Kanady.

Astronautka Christina Koch robi sobie selfie w trakcie spaceru kosmicznego

„Jeśli o czymś marzą, mogą to osiągnąć”

Ostatnie lądowanie na Księżycu odbyło się w grudniu 1972 r. Misja Apollo 17 zakończyła się sukcesem. Program Artemis jest szansą na powrót ludzi na Księżyc.

Załoga astronautów zostanie wystrzelona z Ziemi w module Orion SpaceX. Cała misja ma potrwać ok. 10 dni.

„Załogowa misja NASA Artemis II wokół Księżyca zainspiruje następne pokolenie odkrywców i pokaże każdemu dziecku – w Ameryce, Kanadzie i na całym świecie – że jeśli o czymś marzą, mogą to osiągnąć” – napisał na Twitterze prezydent USA, Joe Biden.

Wszystko wskazuje na to, że dziecięce marzenie Christiny Hammock Koch właśnie się spełnia. Jak mówiła podczas konferencji NASA, marzyła o tym od najmłodszych lat. Jako kilkuletnia dziewczynka nad łóżkiem miała zdjęcie przedstawiające Ziemię widzianą z perspektywy Księżyca, wykonane podczas lotu Apollo.

„A teraz tam lecę. Dookoła i z powrotem. Wejdziemy w atmosferę z prędkością 25 razy większą od prędkości dźwięku i wylądujemy w Pacyfiku. Także… czy jestem zachwycona? Absolutnie!” — nie kryła wzruszenia astronautka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: