Przejdź do treści

Christina Koch wróciła z kosmicznej podróży! Astronautka Nasa ustanowiła nowy kobiecy rekord w kosmosie

Astronautka Christina Koch robi sobie selfie w trakcie spaceru kosmicznego
Astronautka Christina Koch robi sobie selfie w trakcie spaceru kosmicznego/ NASA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Christina Koch wylądowała na Ziemi po ustanowieniu rekordowego czasu spędzonego w kosmosie przez kobietę. Astronautka spędziła 328 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Takie wydarzenia prowadzą nas w przyszłość, w której kobiety w kosmosie nie są wyjątkiem!

Rekordowa misja kobiety w kosmosie

Nazwisko Koch przeszło właśnie do historii! Astronautka NASA ukończyła najdłuższy jak dotąd lot kosmiczny wykonany przez kobietę. Przewożący Koch rosyjski statek kosmiczny Sojuz spadł ze spadochronem na łąki Kazachstanu 6 lutego około godziny 09:12 czasu miejscowego. Astronautka spędziła 328 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przebijając poprzedni pobyt amerykańskiej astronautki Peggy Whitson (289 dni). Jej podróż była także zaledwie 12 dni krótsza niż ta rekordowa ustanowiona przez Scotta Kelly`ego, który był na ISS w latach 2015-2016.

Jestem teraz tak przytłoczona i szczęśliwa – powiedziała Koch reporterom krótko po tym, jak wylądowała.

Tekst o kosmicznych osiągnięciach astronautki Christiny Koch. Na zdjęciu: Osoba w skafandrze jest niesiona przez grupę ludzi - HelloZdrowie

Christina Koch po wylądowaniu z najdłuższego pobytu w kosmosie kobiety/ Facebook @NASA Astronaut Christina Hammock Koch

Koch wróciła na Ziemię z dwoma członkami załogi – astronautą włoskiej Europejskiej Agencji Kosmicznej Lucą Parmitano i rosyjskim kosmonautą Aleksandrem Skvortsovem.

– Dla mnie chodzi przede wszystkim o honor, który czuję, podążając śladami moich bohaterów – powiedziała Christina dziennikarzom podczas transmisji na żywo z ISS i dodała, że ma nadzieję zainspirować kolejne pokolenia odkrywców kosmosu.

Astronautka wystartowała na ISS 14 marca ubiegłego roku. Jej podróż miała trwać 6 miesięcy, jednak pobyt został przedłużony w związku z problemami z rozkładem lotów. Dzięki temu wyprawa zapisała się na kartach historii.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Christina Koch – nazwisko warte zapamiętania

O Christinie Koch zrobiło się głośno, kiedy 18 października 2019 roku wraz z Jessicą Meir wzięła udział w pierwszym w historii żeńskim spacerze poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Koch w trakcie swojej misji odbyła 6 spacerów kosmicznych, spędzając w otwartej przestrzeni kosmicznej 42 godziny i 15 minut.  5 248 razy okrążyła Ziemię i pokonała 223 miliony kilometrów (139 milionów mil) – co odpowiada 291 podróżom w obie strony na Księżyc z Ziemi.

Tekst o kosmicznych osiągnięciach astronautki Christiny Koch. Na zdjęciu: Kobieta patrząca przez kryształową kulę - HelloZdrowie

Christina Koch pokazuje jak zachowuje się woda w kosmosie? NASA

Jest absolwentką North Carolina State University – inżynierką i fizyczką. Jako astronautka została wybrana przez NASA w 2013 roku. Posiada doświadczenie zarówno w projektowaniu przyrządów kosmicznych, jak i zdalnej inżynierii naukowej.

Katie Bouman czarna dziura

Najdłuższe ciągłe loty kosmiczne

Christina Koch została kobiecą rekordzistką, uzyskując jednocześnie 5 miejsce na liście osób najdłużej przebywających w kosmosie w trakcie jednego lotu. Astronautka przebiła nie tylko Whitson, ale także poprzednich posiadaczy 5. i 6. miejsca najdłuższego lotu: Yury1ego Romanenko i Sergeia Krikaleva.

Kto jest obecnie na podium?

1. Valery Polyakov (Rosja), 437,7 dni, 1994-95 na stacji kosmicznej Mir

2. Siergiej Awdejew (Rosja), 379,6 dni, 1998-99 na stacji kosmicznej Mir

3. Vladimir Titov (ZSRR) i Musa Manarov (ZSRR), 365 dni, 1987-88 na stacji kosmicznej Mir

4. Michaił Kornienko (Rosja) i Scott Kelly (USA), 340,4 dni, 2015-16 w sprawie ISS

5. Christina Koch (USA), 328 dni, 2019-20 na ISS

Tekst o kosmicznych osiągnięciach astronautki Christiny Koch. Na zdjęciu: Dwie kobiety trzymające pistolety w pojeździe kosmicznym - HelloZdrowie

Christina i Jessica Meir dzielą się przeżyciami z drugiego i trzeciego [link id="22156"]spaceru[/link] w przestrzeni kosmicznej/ NASA

NASA wspiera kobiety

Tekst o kosmicznych osiągnięciach astronautki Christiny Koch. Na zdjęciu: Logo na gwiaździstym niebie - HelloZdrowie

Facebook @WomenatNASA

Obecnie w NASA kobiety są mniejszością, stanowiąc jedynie 10 proc. całego składu, jednak jesteśmy świadkami wielu zmian na tym polu. NASA bierze udział w akcji ustanawiającej marzec miesiącem kobiet. Miesiąc Historii Kobiet jest corocznym świętem obchodzonym przez cały marzec w USA, Australii i Wielkiej Brytanii, podczas którego szczególnie podkreśla się wkład kobiet w tworzenie historii. Na oficjalnej stronie NASA i w mediach społecznościowych poświęconych temu wydarzeniu można przeczytać oraz obejrzeć krótkie filmy, przedstawiające historię kobiet związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

NASA obiecuje także, że już niedługo pierwsza kobieta będzie chodzić po Księżycu. W oficjalnej misji Moon2024, której celem jest powrót na Księżyc przed 2024 rokiem, mają wziąć udział również kobiety. Koch prawdopodobnie znajdzie się w tej grupie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?