To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
Brian Cox wie co nieco o przerażających szefach. W nowej reklamie zaznacza jednak, że to nie on jest najbardziej „śmiercionośny” w biurze. „To prawdziwy zabójca” – mówi, wskazując na biurko. Aktor w humorystyczny, ale jednocześnie wymowny sposób apeluje do pracowników biurowych, aby priorytetowo traktowali swoje zdrowie psychiczne.
„Musicie odejść od biurka!”
#DeskBreak to hasło nowej kampanii społecznej, którą rozpoczęła sportowa marka Asics. Jednym z jej elementów jest spot reklamowy, do którego firma zwerbowała najstraszniejszego szefa na świecie – Briana Coxa. Wciela się on w dobrze sobie znaną rolę Logana Roya, słynną postać z hitowego serialu HBO „Sukcesja”. Kilkusekundowe nagranie Cox rozpoczyna od słów: „Cześć, pracownicy! Kolejny długi dzień w biurze? Szef jest złośliwy? Jaka szkoda. Zamknijcie się! Mam coś ważnego do przekazania”.
W dalszej części aktor informuje, co to za ważne wieści.
„Okazuje się, że to nie ja jestem najbardziej śmiercionośny w biurze, tylko twoje biurko” – oznajmia. „To zabójca” – dodaje.
Cox przestrzega, że biurko, przy którym codziennie pracujemy przez minimum osiem godzin, może stanowić ogromne zagrożenie dla naszego dobrostanu psychicznego.
„Badania naukowe wykazały, że może być szkodliwe dla zdrowia psychicznego, ale nie widzę, żebyś przed tym uciekał. Nie, twój szef trzyma cię w ryzach przez osiem, dziewięć, dziesięć godzin dziennie. Spójrz na siebie. Zamieniasz swoje zdrowie psychiczne na darmowe owoce i sportowe środy? Komuś banana?” – ironizuje.
Aktor nawołuje pracowników biurowych na całym świecie, zarówno stacjonarnych, jak i pracujących z domu, do robienia sobie kilkuminutowych regularnych przerw ruchowych w celu poprawy zdrowia psychicznego.
„Pieprzyć owoce” – kontynuuje w charakterystyczny dla Roy’a sposób. „Obudźcie się, geniusze. Mówię wam prawdę. To pułapka. Musicie odejść od biurka” – apeluje.
Aktor wstaje od biurka, a uwagę zwraca jego strój: biznesowy na górze i sportowy na dole. Po czym zachęca do wybrania sobie dowolnej formy aktywności ruchowej w trosce o swoje zdrowie.
„Biegać, skakać, jeździć na rolkach. Cokolwiek. Nie obchodzi mnie to. Po prostu ruszaj się dla swojego umysłu” – nawołuje twardym tonem.
Spot kończy się komunikatem: „Twoje biurko jest zagrożeniem dla twojego zdrowia psychicznego. Zrób sobie przerwę od biurka, żeby rozruszać umysł”.
Ciągła praca przy biurku to zagrożenie dla zdrowia psychicznego
Kampania Asics została poprzedzona globalnym badaniem, przeprowadzonym na grupie 26 tys. osób, które wykazało silny związek pomiędzy siedzącym trybem życia a dobrostanem psychicznym. Okazało się, że wielogodzinna praca za biurkiem, która jest codziennością dla wielu z nas, ma niestety negatywny wpływ na nasze zdrowie. Im dłużej pozostajemy w pozycji siedzącej, tym bardziej spada nasz poziom samopoczucia. Już po dwóch godzinach nieprzerwanej pracy za biurkiem poziom stresu zaczyna wzrastać, a wyniki pracy umysłowej pogarszają się.
„Nasze globalne badanie wykazało, że godziny spędzone przy biurku mają realny i przerażający wpływ na nasze umysły. Dlatego chcieliśmy przekazać potężne przesłanie od najstraszniejszego szefa na świecie, aby zainspirować ludzi do uruchomienia swojej wyobraźni oraz postawienia swoich potrzeb fizycznych i mentalnych na pierwszym miejscu” – podsumowuje Gary Raucher, Executive Vice President w ASICS EMEA.
Nowy eksperyment „Desk Break”, przeprowadzony przez dr. Brendona Stubbsa z King’s College w Londynie, dowodzi jednak, że już zaledwie 15 minut ruchu dziennie w ramach przerwy od pracy może poprawić samopoczucie pracowników nawet o 22,5 proc. Eksperyment trwał dwa tygodnie – od 15 do 26 lipca. Wzięło w nim udział 80 pracowników biurowych z 16 krajów na całym świecie, w tym z Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii i Indii.
Wyniki eksperymentu pokazały, że krótka przerwa nie tylko obniża poziom stresu, ale wpływa na poprawę produktywności i koncentracji. Osoby, które wzięły udział w eksperymencie „Desk Break”, po zrobieniu sobie krótkiej przerwy od pracy za biurkiem czuły się bardziej zrelaksowane. Aż 79,2 proc. uczestników stwierdziło, że byliby bardziej lojalni wobec pracodawcy, gdyby oferowano im regularne przerwy ruchowe.
„Podczas wcześniejszych badań wykazaliśmy, że zaledwie 15 minut ćwiczeń w czasie wolnym może skutkować znaczącą poprawą wyników w zakresie stanu umysłu. Eksperyment „Desk Break” zaskoczył nas jednak tym, jak silny wpływ na poprawę samopoczucia i zmniejszenie stresu miały 15-minutowe przerwy na ruch. Zmieniło to nawet na lepsze postrzeganie przez ludzi ich miejsca pracy” – mówił dr Brendon Stubbs.
Występujący w spocie reklamowym Brian Cox przyznał, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że niepozorne biurko, przy którym pracujemy każdego dnia, jest cichym zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego.
„Grałem w swoim życiu kilka naprawdę przerażających postaci, ale kto by pomyślał, że biurko może być straszniejsze? Wspaniale jest widzieć, że Asics próbuje coś z tym zrobić i zachęca ludzi do wspierania swojego zdrowia psychicznego poprzez ćwiczenia. Jak mówię w filmie, biegaj, skacz, jeździj na rolkach. Nie obchodzi mnie to. Po prostu ruszaj się dla swojego umysłu” – mówi szkocki aktor.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest 10 października, marka Asics zachęca do włączenia się w kampanię #DeskBreak. To właśnie pod tym hasztagiem będzie można dzielić się w mediach społecznościowych zdjęciami pustych biurek i wspierać tym samym organizacje charytatywne zajmujące się zdrowiem psychicznym na całym świecie.
RozwińŹródło: asics.com
Ile razy wstajesz od swojego biurka w trakcie pracy?
Zobacz także
Będzie można pracować na L4? „Czasem wystarczy nie wychodzić z domu, lecz nie trzeba leżeć w łóżku”
Dr hab. Magdalena Formanowicz: „Używanie form męskich sygnalizuje niewidzialność kobiet i często jest tak interpretowane”
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Babcia, córka i wnuczka – w Kinie Żeglarz mieszkają za ekranem. Jak Beatlesi. „Żyjemy i pracujemy w naszym ‘kontrolowanym chaosie’”
Dlaczego krawaty i gorące herbaty nie są dla lekarzy psychiatrów? Tłumaczy dr Benji Waterhouse
Sara James porusza temat zdrowia psychicznego w najnowszym singlu. „Mam 15 lat i brak mi tchu” – śpiewa artystka
Wiadomość, która może ucieszyć: weekendowi sportowcy mają takie same zdrowotne benefity, jak ci, którzy sumiennie ćwiczą w tygodniu
się ten artykuł?