Przejdź do treści

„To jak upadek na beton!”. Ratownicy ostrzegają przed śmiertelnie groźnym trendem

Na zdjęciu młodzi ludzie skaczą do wody z łódki- HelloZdrowie
Skakanie do wody z pędzącej motorówki może skończyć się śmiercią źródło: AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niebezpieczny trend #boatjumping zyskuje coraz większą popularność na TikToku. Ci, którzy decydują się na challenge, nie mają świadomości, że może to być ich ostatnia „zabawa” w życiu. Skakanie z pędzącej po wodzie motorówki może skończyć się paraliżem albo śmiercią. Są już pierwsze ofiary, a ratownicy biją na alarm.

Chcą się popisać. Tracą życie

Od lat mówi się, że skoki do wody są skrajnie niebezpieczne. W ich efekcie co roku setki młodych, zdrowych ludzi łamie kręgosłup i funduje sobie resztę życia na wózku inwalidzkim lub traci życie. Były już skoki na główkę z pomostu, potem „zabawa” ewoluowała w skoki z hotelowych balkonów prosto do basenu. Teraz przyszła nowa moda na skakanie z łodzi poruszającej się z dużą prędkością. A to wszystko za sprawą trendu na TikToku, który zyskuje coraz większą popularność. Chodzi o trend opatrzony hasztagiem #boatjumping.

Jak alarmują ratownicy, gdy śmiałek, który wyskoczy z łodzi, uderza głową o taflę wody, to tak samo, jakby uderzył nią o betonową posadzkę. W Stanach głośno jest o śmierci czterech osób, które w ten sposób straciły życie w Alabamie. Jedną z ofiar był mąż i ojciec: jego śmierć obserwowała przebywająca na motorówce rodzina.

Dlaczego mimo ostrzeżeń wczasowicze to robią?

„Myślę, że ludzie są bardziej skłonni zrobić coś głupiego, gdy nagrywa ich kamera. Po prostu chcą się popisać przed przyjaciółmi w mediach społecznościowych” – uważa kapitan Jim Dennis z Childrensburd Resuce Squad w Alabamie, którego wypowiedz cytuje „New York Post”.

Ratownicy apelują do zwolenników mocnych wrażeń, żeby tego nie robili.

„Bez względu na to, co jest modne na Tiktoku, nie skacz do wody z płynącej łodzi!” – proszą.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
na zdjęciu: dziewczyna rysuje serduszko na szybie, tekst o: #everytfingshower /fot. Adobe Stock

Alkohol dodaje „odwagi”

Nie tylko ratownicy, ale także sama aplikacja TikTok ostrzega przed kliknięciem w nagrania opatrzone tym hasztagiem. Czytamy, że wyzwanie „może powodować uraz”. Mimo tego przybywa osób, które chcą stanąć na brzegu łodzi i skoczyć prosto do wody.

Niestety, często tym wyzwaniom towarzyszy spożywanie alkoholu. Jak wiadomo, pod wpływem wysokoprocentowych napojów łatwiej o brak ostrożności i brawurę. Uczestnicy challengów wcale nie ukrywają tego faktu. Na TikToku możemy obejrzeć wideo z wymownym podpisem „Kiedy upuścisz swoje piwo„. Bohaterami nagrania są dwaj młodzi mężczyźni siedzący na brzegu motorówki. Osoba, która nagrywa filmik, w pewnym momencie rzuca do nich piwo. Puszka „niechcący” wyślizguje się im z rąk i wpada do wody. Błyskawicznie jeden z mężczyzn wskakuje do wody. Pieniste fale świadczą o tym, że motorówka płynęła z ogromną prędkością.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Niestety jest wiele szkodliwych trendów, które podchwytują najczęściej młodzi ludzie. Jednym z nich jest popularne wśród nastolatków wyzwanie „Benadryl Challenge” polegające na zażyciu kilkunastu tabletek na alergię, by wywołać halucynacje. Następnie niefrasobliwi internauci filmują reakcję organizmu, a wideo ze swoimi doświadczeniami publikują w sieci. W wyniku tego wyzwania swoje życie straciło kilkoro nastolatków.

Kobieta pływa w basenie ogrodowym

Utonięcia: statystyki

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, utonięcie jest trzecią najczęstszą przyczyna nieumyślnych zgonów. Na całym świecie co roku w ten sposób traci życie ok. 236 tys. osób. Ponad połowa ofiar ma mniej niż 30 lat.

Jak podaje Komenda Głowna Policji, w Polsce w czerwcu 2023 utonęło 48 osób. W ubiegłym roku w Polsce utonęło 419 osób (z czego 47 kobiet).

Jak rozpoznać tonącego?

  • wykonuje gwałtowne ruchy, najczęściej w pozycji pionowej;
  • nie krzyczy, wszystkie siły pozostawia na próbę złapania powietrza i utrzymanie się na powierzchni;
  • może mieć włosy na twarzy, ponieważ nie ma możliwości ani sił ich odgarnąć.

źródło: „New York Post”, Komenda Główna Policji, Polsat 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?