Tiktokerka poszła na spacer pod PKiN, wróciła z pudłem butelek. „Polska to istna planeta małpek”
Ponad 70 szklanych butelek, głównie po alkoholu – to bilans zaledwie godzinnego spaceru Justyny Żak w samym centrum Warszawy. Znana tiktokerka zebrała pod Pałacem Kultury i Nauki całe pudło pozostawionych szklanych opakowań po napojach z procentami. „Polska to istna planeta małpek” – podsumowała.
Tiktokerka pozbierała butelki pod PKiN
Justyna Żak, znana w mediach społecznościowych jako Juszes, wybrała się na spacer po Warszawie, który przerodził się w proekologiczną akcję. Towarzyszył jej partner, podcaster Paweł, z którym prowadzi na YouTube kanał „Pananas”.
Tiktokerka postanowiła sprawdzić, ile pozostawionych butelek uda jej się zebrać podczas godzinnego spaceru. Wideo z tego wydarzenia opublikowała na swoich profilach społecznościowych.
Na nagraniu widać, jak w zielonym pudle w lawinowym tempie przybywa szkła. Licznik zatrzymał się na 72 – dokładnie tyle pustych butelek zebrała Juszes w samym centrum Polski, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.
„Planeta małpek”
Tak duża liczba szklanych butelek zwraca uwagę na ważny problem – jednorazowe szkło zaśmieca przestrzeń publiczną. W „zbiorach” Juszes dominowały szklane butelki po whisky, wódce, drinkach, a nawet perfumach. Większość szkła stanowiły jednak „małpki”, czyli małe butelki po alkoholu, które mieszczą się w kieszeni. To opakowania jednorazowe, które podlegają recyklingowi, ale nie są objęte kaucją, więc nie można ich zwrócić w sklepach.
„Największy problem stanowią małpki, które najłatwiej przechylić w jakimś kącie. Polska to istna planeta małpek” – podsumowuje Justyna Żak. „Spodziewaliście się, że będzie tego aż tyle?” – pyta swoich obserwujących.
Wyłączenie szklanych opakowań jednorazowych z systemu kaucyjnego, który od 2025 r. zacznie obowiązywać w naszym kraju, nie daje nadziei na poprawę tej sytuacji. Tymczasem to właśnie małpki w głównej mierze zaśmiecają polskie ulice i trawniki. Ma to związek z rosnącą konsumpcją alkoholu o pojemności 100-200 ml. W 2019 r. sprzedano w Polsce ok. 1,2 mld sztuk małpek.
„Doszło do zwiększenia dostępności i zmiany stylu picia alkoholu. Papierosy i alkohol wywołują cichą epidemię w Polsce” – mówił prof. Wojciech Hanke, komentując wyniki badania Synergion.
Jak podkreślił, na wzrost spożycia alkoholu miało przede wszystkim wpływ obniżenie o 30 proc. akcyzy na napoje spirytusowe sprzed lat i kampania promująca tzw. „małpki”.
RozwińZobacz także
„Bez plastiku można żyć”. Paulina Górska mówi o tym, jak praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie
„Do produkcji 1 kg wołowiny potrzebne jest 15000 litrów wody. A kilograma czekolady aż 17000!”. Czym jest ślad wodny i jak oszczędzać najcenniejszy zasób Ziemi, mówi ekodziałaczka Justyna Rogozińska
„Kiedy jakaś marka mówi, że jest ekologiczna, to najczęściej jest to frazes. Nic nie jest ekologiczne, poza samą naturą”. O tym, jak kapitalizm robi z nas eko-idiotów, mówi Janusz Mizerny
Polecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
się ten artykuł?