Przejdź do treści

Stuletnia kobieta została najstarszym dawcą organów. „Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie”

Stuletnia kobieta została najstarszym dawcą organów. "Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie" / istock
Stuletnia kobieta została najstarszym dawcą organów. "Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie" / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stuletnia Włoszka została najstarszym dawcą organów na świecie. Kobieta, która zmarła w wyniku krwotoku mózgu, oddała innemu pacjentowi swoją wątrobę. Dzięki temu dała nowe życie pacjentowi z listy oczekujących.

Stulatka dawcą organów

W Centrum Transplantacji w Pizie przeprowadzono zabieg pobrania zdrowej wątroby od kobiety mającej 100 lat i 10 miesięcy. To pierwszy taki przypadek pobrania całego narządu miąższowego od starszego dawcy.

Kobieta zmarła na początku listopada z powodu krwotoku mózgowego. Sekcja zwłok wykazała, że jej wątroba kwalifikuje się do przeszczepu. Gdy tylko uzyskano zgodę od rodziny, organ przekazano dla pacjenta z listy oczekujących.

„Operacja się udała”

Paolo De Simone, dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie, potwierdził, że operację przeprowadzono po wdrożeniu procedur związanych z bezpieczeństwem biorcy na każdym etapie przed i po przeszczepie.

„Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie” – skomentował.

Jak podaje tvn24.pl, do tej pory we Włoszech najstarszym dawcą organów była 97-letnia kobieta. Massimo Cardillo, dyrektor tamtejszego Krajowego Centrum Transplantacji  podkreślił, że to właśnie dzięki takim działaniom i możliwościom wielu pacjentów ma szansę na nowe życie.

„Możemy zapewnić skuteczną odpowiedź na potrzeby ponad 8 tysięcy pacjentów w naszym kraju, którzy oczekują na przeszczep” – dodał dyrektor Cardillo.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: