Przejdź do treści

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido
Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Fot. Westend61; / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na spadek libido wpływa styl życia, choroby, problemy w związku i, jak pokazują brytyjskie badania, przede wszystkim stres. To on nie pozwala się skupić na  przyjemności, powoduje niepokój i tym samym odbiera apetyt na seks. Co jeszcze negatywnie wpływa na naszą ochotę na seks?

Libido a portale społecznościowe

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania na grupie ponad 2 tys. dorosłych. Aż 45 proc. ankietowanych stwierdziło, że to właśnie stres jest najgorszym czynnikiem wpływającym na pociąg seksualny. Jednak badaczy najbardziej zdziwił fakt, że jedynie 10 proc. badanych problem widzi w serwisach społecznościowych. A zdaniem terapeutki Ellen Brady Facebook i Instagram na pewno mają większy wpływ, niż sugerują to badania.

Nie ma podstawowego związku między parami, nie nawiązują one nawet kontaktu wzrokowego, ani nie rozmawiają ze sobą, więc nic dziwnego, że kiedy kładą się spać, seks jest trudny” – powiedziała Brady.

"Byle co w seksie wybija mnie z rytmu". Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

Libido a oczekiwania łóżkowe

Badanie przeprowadzone przez BBC Radio 5 Live pokazało, że połowa respondentów jest zadowolona ze swojego życia seksualnego, a 58 proc. jest dumna ze swoich wyczynów łóżkowych. Jednak 38 proc. mężczyzn i jedna czwarta kobiet była nieusatysfakcjonowana swoim pożyciem seksualnym. Takie rozczarowania mogą być przyczyną braku odpowiedniej intymności czy gry wstępnej. W tym wypadku Ellen Brady radzi, by skupić się na pobocznych pieszczotach, a nie na samym seksie.

Na tym polega wielki podział na płeć. Kobiety bardzo często potrzebują emocjonalnej bliskości, pocałunków i przytulania, a mężczyźni nie uważają tego za priorytet. Na pierwszym miejscu stawiają seks” – tłumaczy terapeutka i dodaje, że niektórzy mężczyźni lubię zaczynać od całowania, szczególnie jeśli wiedzą, że skończy się to czymś więcej.

para zakochanych, romantyczny wieczór

Libido a stres

Statystyki sugerują, że 74 proc. Brytyjczyków odczuwało stres lub nie radziło sobie z problemami w ciągu ostatniego roku. Stres może prowadzić do lęku, który jest znanym zabójcą libido. Wynika to reakcji organizmu na napięcie oraz z tego, że w stresującym okresie narządy płciowe są słabiej ukrwione, co prowadzi do nieodczuwania popędu, bo nasz umysł skupia się na zredukowaniu problemu, który doprowadził do stresującej sytuacji.


Opracowano na podstawie Daily Mail

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: