Spis Kobiet – porozmawiajmy szczerze o naszych ciałach
Choć budowanie zdrowej relacji z własnym ciałem to intymna droga, wiele z nas napotyka na niej podobne przeszkody. Wspólnie zastanówmy się nad tym, co uwiera nas najbardziej, by móc to zmienić – mówią dziewczyny z WIMIN, zachęcając do wzięcia udziału w akcji, którą nazywają Spisem Kobiet.
Możliwość samodzielnego poradzenia sobie z najczęstszymi dolegliwościami czy świadome dbanie o swoje zdrowie oznaczają dla wielu ludzi wyższy komfort życia. Ma to szczególne znaczenie dla grup marginalizowanych, w tym właśnie kobiet. Kobiece dolegliwości czy problemy jeszcze do niedawna były marginalizowane czy traktowane z pobłażaniem. Na szczęście pojawia się coraz więcej informacji i publikacji o kobiecych problemach. Coraz więcej organizacji, specjalistów i specjalistek, a także influencerów i influencerek oraz marek aktywnie angażuje się w nagłaśnianie problemów kobiet, a także w zmianę ich sytuacji. W tym duchu powstała ankieta #SpisKobiet.
– Naszym celem jest sprawdzenie tego, co nas − kobiety i osoby niebinarne − najbardziej uwiera, jeśli chodzi o nasze zdrowie i ciało. Wiemy, że wiele z nas milczy na temat trudności, które napotyka na drodze do samopoznania czy troski o siebie. Chcemy to zmienić i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami najbardziej palących problemów. Chcemy też pokazać, że cokolwiek czujemy, nie jesteśmy w tym same! – mówi Ania Troszkiewicz, pomysłodawczyni akcji.
Zespół WIMIN, wraz z badaczkami społecznymi z grupy Ciekawość, stworzył krótką ankietę, w której kobiety i osoby niebinarne mogą wypowiedzieć się na tematy związane z poczuciem dyskomfortu, trudnościami i problemami, z jakimi mierzą się na co dzień.
Wypełnienie ankiety zajmie 10 minut, a za każdy wypełniony formularz dziewczyny z WIMIN przekażą 5 zł na jedną z trzech organizacji prokobiecych. Na respondentki i osoby respondenckie czeka kod rabatowy na zakupy produktów WIMIN na allwimin.com.
Ta ankieta jest pierwszym elementem 3-etapowego procesu. W kolejnym, chętne osoby zostaną zaproszone do pogłębionej, indywidualnej rozmowy, a finalnie do współpracy nad rozwiązaniami i aktywnościami, których celem jest poprawa komfortu życia w kobiecym ciele.
– Zależy nam, by usłyszeć jak najwięcej kobiecych głosów. Dlatego też do współpracy zaprosiłyśmy inne kobiece zespoły i organizacje. Cieszymy się, że wspierają nas badaczki z Ciekawość, a Hello Zdrowie udzieliło matronatu medialnego. My z kolei z radością przekażemy, w imieniu naszych respondentek i osób respondenckich, fundusze dla takich organizacji jak Feminoteka, Centrum Praw Kobiet czy Akcja Menstruacja – mówi Paulina Kitlas, z zespołu WIMIN.
Redakcja Hello Zdrowie całym sercem wspiera akcję #SpisKobiet i zachęca czytelniczki i osoby czytelnicze do brania udziału w tym badaniu. – Systemowa zmiana przyniesie dobro jeśli wspólnie o niej porozmawiamy – mówi Karolina Wierzbińska, redaktor naczelna Hello Zdrowie.
Wspólnie weźmy nasze zdrowie w nasze ręce – z tego aktu płynie prawdziwa wolność, bo w końcu nasze ciała, to nasz wybór!
Polecamy
Red Lipstick Monster odwraca narrację: „Był w krótkich spodenkach, więc klepnęłam go w tyłek”
Irańska studentka w ramach protestu rozebrała się do bielizny. Została brutalnie zatrzymana i aresztowana
Dziennikarz Fox News powiedział na wizji: „Jeśli żona zagłosuje inaczej niż ja – to będzie jak zdrada”
Agata Młynarska nazwała Andrzeja Sołtysika „patriarchalnym dziadem”. „Czasem warto powiedzieć, co się myśli”
się ten artykuł?