„Słowa mają znaczenie” – krótki, ale wymowny spot ambasady USA o komentarzach skierowanych do osób LGBTQIA+
„Wypiep*** z tą chorą ideologią, nie będziecie nam narzucać tego g**na”, „Im więcej promocji tego wirusa, tym więcej samobójstw”, „Nie ma czegoś takiego jak LGBT. Pierze się ludziom mózgi”, „Nigdy nie będą równi. Niech spie****ają” – to jedne z wielu komentarzy, które pojawiają się pod wpisami o równości autorstwa ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W odpowiedzi ambasada nagrała krótkie wideo opatrzone wpisem: „Słowa mają znaczenie. Czas skończyć z nienawiścią”.
„Z czego oni mogą być dumni?”
Czerwiec, który jest najważniejszym miesiącem dla społeczności LGBTQIA+ i nazwany został Pride Month, czyli Miesiąc Dumy, właśnie dobiega końca. Z tej okazji ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce wraz z grupą Stonewall zrealizowała krótkie, ale wymowne wideo, które pokazuje, jak ważne są słowa.
Widzimy na nim kilka osób z polskiego środowiska LGBTQIA+, które czytają komentarze pojawiające się pod wpisami o równości na profilu ambasady. „Słowa mają znaczenie. Czas skończyć z nienawiścią” – napisali członkowie ambasady na Twitterze.
– Wyobraź sobie, że ktoś pisze takie słowa o tobie, twojej siostrze lub bracie, albo o twoim dziecku. Jak się z tym czujesz? – pyta na nagraniu Bix Aliu, pełniący obowiązki ambasadora USA w Warszawie.
W dalszej części filmu Agata, Hanna, Mateusz, Maja, Zuzanna i Mateusz, przedstawiciele polskiego środowiska LGBTQIA+, czytają:
„Wypiep*** z tą chorą ideologią, nie będziecie nam narzucać tego g**na”
„Im więcej promocji tego wirusa, tym więcej samobójstw”
„Nie ma czegoś takiego jak LGBT. Pierze się ludziom mózgi”
„Nigdy nie będą równi. Niech spie****ają”
„Moja wiadomość dla młodzieży LGBT – wyp****alać”
„Z czego oni mogą być dumni, przecież to chorzy ludzie”
Na filmie widać, że wszyscy bohaterowie są poruszeni przytaczanymi zdaniami. Wyznają, że czytając je, zaczęli zastanawiać się, czy mogą czuć się bezpiecznie. Jedna z uczestniczek przyznała, że ma za sobą próbę samobójczą, do której doprowadziły ją homofobia i nienawistne słowa.
„To nie my jesteśmy wirusem, tylko homofobia. I to ona doprowadza do samobójstw” – stwierdza jedna z bohaterek.
„Miłość jest znacznie lepsza niż nienawiść”
Pod wpisami ambasady pojawiają się jednak także pozytywne komentarze, które podnoszą na duchu osoby LGBTQIA+.
„Miłość jest znacznie lepsza niż nienawiść” – czyta jedna z bohaterek i komentuje – „Piękne zdanie”
„Nie rozumiem, jak można nie akceptować inności. Popieram was całym sercem” – słyszymy następny komentarz, za który uczestnicy nagrania dziękują i przyznają, że aż przeszły im ciarki.
Rozwiń„Słowa mają znaczenie” – podsumowuje Bix Aliu.
Czerwiec Miesiącem Dumy
Czerwiec został uznany Miesiącem Dumy z powodu zamieszek, jakie odbyły się w 1969 r. w Nowym Jorku. W nocy z 27 na 28 czerwca nowojorska policja napadła na Stonewall Inn, popularny gejowski bar w Greenwich Village pod pozorem sprzedaży alkoholu bez licencji. Prawdziwym powodem była jednak homofobia. Kiedy policja wyprowadzała drag queen, ludzie zaczęli rzucać w funkcjonariuszy butelkami. Cała sytuacja przerodziła się w poważne zamieszki.
Kilka dni po tym wydarzeniu społeczność LGBT wyszła na ulice Nowego Jorku, by walczyć o swoje prawa. Była to pierwsza demonstracja w walce o równe prawa osób homoseksualnych. Jednocześnie był to przełom w ruchu LGBT. Z tego powodu właśnie czerwiec nazywany jest Miesiącem Dumy. To hołd złożony osobom, które jako pierwsze odważyły się głośno zabrać głos.
Polecamy
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
Chloë Grace Moretz dokonała coming outu. „Wierzę w potrzebę ochrony prawnej, która ochroni mnie jako lesbijkę”
Tęczowy Piątek po nowemu. Warsztaty z języka inkluzywnego, przychylność dyrektorów szkół i otwartość małych miasteczek
„To nowy rozdział w długim marszu po równość”. Jest projekt ustawy o związkach partnerskich
się ten artykuł?