Selma Blair choruje na stwardnienie rozsiane. Aktorka zamieściła poruszające wyznanie
Selma Blair od ponad roku zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. Aktorka znana między innymi z takich filmów jak ”Szkoła uwodzenia” czy ”Legalna blondynka”nie ukrywa, że to trudny czas zarówno dla niej jak i dla jej rodziny. 47-latka nie zamierza jednak się poddawać. Na swoich mediach społecznościowych dość regularnie pokazuje, jak wygląda jej codzienność z chorobą.
Selma Blair dość długo czekała, aż lekarze zdiagnozują jej chorobę. Na początku podejrzewano, że bolesne objawy świadczą o tym, że 47-latka przychodzi po prostu menopauzę. Do najczęściej spotykanych symptomów stwardnienia rozsianego należą: zaburzenia widzenia, problemy z ostrością, i podwójne widzenie, narastający niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi, nagłe zawroty głowy, męczące i trudne do zlokalizowania nerwobóle. Aktorka przyznała, że objawy typowe dla stwardnienia rozsianego miała od niemal 15 lat, ale dopiero rok temu potraktowano je poważnie – postawiono diagnozę i podjęto leczenie. Choroba jest nieuleczalna i postępuje dość szybko. Leczenie polega na złagodzeniu objawów.
Selma Blair o stwardnieniu rozsianym
Selma Blair ma trudności z chodzeniem, porusza się o lasce, ale mimo choroby i towarzyszącemu jej bólowi, wciąż stara się być aktywna zawodowo. O tym, jak wygląda jej codzienność ze stwardnieniem rozsianym pisze na swoim profilu na Instagramie.
Rozwiń„Obudziły mnie koszmary. Napiłam się wody i podeszłam do okna, żeby pooddychać porannym powietrzem. Wdech. Wydech. Poczułam ból. Mojej szyi, moich nóg, mojego kręgosłupa. Wdech i wydech. Wciąż jednak żyję i się zmieniam – napisała aktorka.
W swoim poście aktorka przyznała, że ma wsparcie najbliższych, co podtrzymuje ją na duchu i daje pewność, że wszelkie trudności uda jej się pokonać. „Przechodzę teraz najpiękniejszy okres mojego życia. Jestem pokorna, wytrzymam to” – dodała. Nie tylko rodzina otacza gwiazdę swoją opieką. Aktorka może liczyć także na wsparcie ze strony swoich fanów.
Rozwiń„Oddałbym wszystko, żeby ulżyć ci w cierpieniu. Myślę o tobie cały czas”, „Jesteśmy tu dla ciebie i dla każdego, kto musi zmierzyć się z tą okrutną chorobą” – piszą wierni fani aktorki.
Pierwszy raz o swojej choroby Selma Blair opowiedziała w październiku. Przyznała, że jej życie uległo znacznej zmianie. Ma trudności z chodzeniem, z czuciem, z pamięcią, ale nadal stara się być aktywna zawodowo. Selma Blair dała się poznać szerszej publiczności rolą w serialu „Zoe i przyjaciele” oraz „Legalnej blondynce”. Zagrała również w takich filmach, jak m.in. „Hellboy”, „Krzyk 2” czy „Męska rzecz’.
Rozwiń„Mam stwardnienie rozsiane. Pogarsza mi się. Dzięki łasce Pana i sile woli, i wyrozumiałości producentów z Netflixa, mam pracę. Wspaniałą pracę. Jestem niepełnosprawna. Czasem się przewracam. Upuszczam rzeczy. Moja pamięć jest mglista. I moja lewa strona pyta o kierunek zepsutego GPSa. Ale robimy to. I śmieję się, i nie wiem, co dokładnie będę robiła, ale staram się, jak mogę” – przyznała.
„Ludzie piszą do mnie, pytając, jak to robię. Robię, co w mojej mocy. Ale dławię się od bólu tego, co straciłam i tego, na co śmiem jeszcze mieć nadzieję. Nawet chodzenie jest wyzwaniem. Ale mój uśmiech jest szczery. To jest w porządku. Życie jest przygodą na wielu poziomach” – napisała w kolejnym poście.
Na swoim przykładzie 47-latka chce pokazać, że niczym nie różni się od innych chorych na stwardnienie rozsiane, ale też przekonuje, że nie zamierza się poddawać. W jednym z wpisów aktorka apelowała do swoich fanów:
”Jeśli zauważysz, że rozrzucam po ulicy różne rzeczy, pomóż mi je pozbierać. Mi samej zajmie to cały dzień”.
Stwardnienie rozsiane – objawy i leczenie
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ma charakter przewlekły i w zdecydowanej większości przypadków przebiega w formie nawrotów, które przeplatają się z okresami remisji. Powolny i podstępny rozwój to jedna z gorszych cech stwardnienia rozsianego.
Początkowe objawy mogą być bardzo delikatne, przez co wiele osób je ignoruje. Pojawia się ogólne osłabienie, które może być zrzucane na stresującą pracę, miesiączkę lub po prostu gorsze dni. Następnie objawy te przybierają na sile. Dołączają do nich mrowienia, drętwienia i drżenia kończyn, a także zaburzenia czucia w tułowiu. Gdy są zauważane, należy niezwłocznie zgłosić się do neurologa i opowiedzieć o swoich obawach. Najważniejszym symptomem początkowym SM są zaburzenia czucia – to już one powinny skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ występują w wielu innych chorobach.
Więcej na temat wczesnych objawów stwardnienia rozsianego przeczytacie w tym artykule: Stwardnienie rozsiane – wczesne objawy. W jakim wieku się rozwija i jakie są jego etapy?
Leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce oparte jest głównie na farmakologii, która ma za zadanie spowolnić przebieg choroby. Chorzy objęci są tzw. programami lekowymi, które są prowadzone przez większość szpitali w Polsce.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?