Przejdź do treści

Sejm uchwalił finansowanie przez państwo procedury in vitro. „To wielki dzień, radosny dzień”

Refundacja in vitro z budżetu państwa ma ruszyć 1 czerwca 2024 r./ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sejm przegłosował większością głosów obywatelski projekt o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. „Ostatnie dni, procedowanie tej ustawy, prace nad nią, wysłały w Polskę sygnał, że głosy obywateli są słuchane. Bardzo za to dziękujemy” – mówiła podczas debaty Małgorzata Rozenek-Majdan.

Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu in vitro z budżetu państwa

W środę, 29 listopada w Sejmie odbyło się drugie czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakładającej finansowanie in vitro z budżetu państwa. Sejm w całości przyjął nowelizację ustawy. Głosowało 436 posłów, za było 268, przeciw 118, wstrzymało się od głosu 50. 

„To pierwszy obywatelski projekt przegłosowany w tej kadencji Sejmu. Dziękuję wnioskodawcom i wszystkim posłom, niezależnie od poglądu w tej sprawie, za pracę nad tym projektem” – podkreślił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Przegłosowany projekt zakłada, że każdego roku z budżetu państwa na finansowanie in vitro zostanie przeznaczone minimum 500 mln zł. Zgodnie z ustawą, minister zdrowia będzie zobowiązany do corocznego przedstawiania Sejmowi sprawozdania z wykonywania ustawy.

Projekt obywatelski „Tak dla in vitro” zostanie w dalszych krokach przekazany do Senatu. Refundacja miałaby ruszyć 1 czerwca 2024 roku.

Laboratorium in vitro INVICTA - dr n. med. Joanna Liss

„To wielki dzień, radosny dzień”

W trakcie debaty nad ustawą na sejmową mównicę wróciła Małgorzata Rozenek-Majdan, jedna z wnioskodawczyń obywatelskiego projektu. Prezenterka TVN sama jest mamą dzieci urodzonych dzięki procedurze in vitro.

„To wielki dzień, radosny dzień” – rozpoczęła swoje przemówienie i dodała: „Mimo bardzo wielu bardzo negatywnie odbieranych przez nasze środowisko wypowiedzi posłów Prawa i Sprawiedliwości czy Konfederacji zdajemy sobie sprawę z przełomowej chwili, która już niedługo w Sejmie będzie miała miejsce”

Zaznaczyła jednak, że pomimo sukcesu w sprawie in vitro, jest jeszcze wiele do zrobienia „w temacie mowy nienawiści, ochrony godności naszych dzieci i nas jako rodzin”.

„My, społeczeństwo obywatelskie, obiecujemy pełne zaangażowanie w prace nad takimi aktami” – mówiła.

Podkreśliła również, że każdy kolejny dzień zwłoki jest wydłużaniem nadziei rodzin, które czekają na in vitro. Rozenek-Majdan podziękowała wszystkim zebranym na sali, za „empatię, zrozumienie i przywrócenie godności” rodzicom dzieci poczętych dzięki procedurze pozaustrojowej.

„Ostatnie dni, procedowanie tej ustawy, prace nad nią, wysłały w Polskę sygnał, że głosy obywateli są słuchane. Bardzo za to dziękujemy” – dodała.

Marita Szumska z mężem Adamem / Archiwum prywatne

„Wiele niepłodnych par będzie miało ułatwioną drogę do rodzicielstwa”

Przyjęcie obywatelskiego projektu ustawy o finansowaniu in vitro wzbudziło liczne reakcje wśród polityków i osób tworzących petycję, które nie kryły swojego zadowolenia w mediach społecznościowych.

Na szczęście upadła okrutna poprawka prawicy, aby ta procedura była dostępna tylko dla par małżeńskich. Miłość to miłość! A szczęście to szczęście! Dla wszystkich!” – napisał na portalu X Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

„Konsekwentnie dzień po dniu naprawiamy Państwo” – podkreśliła posłanka Koalicji Obywatelskiej Karolina Pawliczak.

Zrobiliśmy to! Przywróciliśmy polskim rodzinom szanse na szczęście! Przywróciliśmy refundację programu in  vitro z budżetu państwa!” – napisał Jarosław Wałęsa, poseł KO.

„Jeszcze kilka miesięcy temu myślałyśmy, że walczymy z wiatrakami… A dziś stało się coś niewiarygodnego! Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącej finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa! Do tego sukcesu przyczyniło się wiele osób, często szerzej 'bezimiennych’… Niezmiernie się cieszymy, że wiele niepłodnych par będzie miało ułatwioną drogę do rodzicielstwa” – napisało Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?