Sejm uchwalił finansowanie przez państwo procedury in vitro. „To wielki dzień, radosny dzień”
Sejm przegłosował większością głosów obywatelski projekt o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. „Ostatnie dni, procedowanie tej ustawy, prace nad nią, wysłały w Polskę sygnał, że głosy obywateli są słuchane. Bardzo za to dziękujemy” – mówiła podczas debaty Małgorzata Rozenek-Majdan.
Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu in vitro z budżetu państwa
W środę, 29 listopada w Sejmie odbyło się drugie czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakładającej finansowanie in vitro z budżetu państwa. Sejm w całości przyjął nowelizację ustawy. Głosowało 436 posłów, za było 268, przeciw 118, wstrzymało się od głosu 50.
„To pierwszy obywatelski projekt przegłosowany w tej kadencji Sejmu. Dziękuję wnioskodawcom i wszystkim posłom, niezależnie od poglądu w tej sprawie, za pracę nad tym projektem” – podkreślił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Przegłosowany projekt zakłada, że każdego roku z budżetu państwa na finansowanie in vitro zostanie przeznaczone minimum 500 mln zł. Zgodnie z ustawą, minister zdrowia będzie zobowiązany do corocznego przedstawiania Sejmowi sprawozdania z wykonywania ustawy.
Projekt obywatelski „Tak dla in vitro” zostanie w dalszych krokach przekazany do Senatu. Refundacja miałaby ruszyć 1 czerwca 2024 roku.
„To wielki dzień, radosny dzień”
W trakcie debaty nad ustawą na sejmową mównicę wróciła Małgorzata Rozenek-Majdan, jedna z wnioskodawczyń obywatelskiego projektu. Prezenterka TVN sama jest mamą dzieci urodzonych dzięki procedurze in vitro.
„To wielki dzień, radosny dzień” – rozpoczęła swoje przemówienie i dodała: „Mimo bardzo wielu bardzo negatywnie odbieranych przez nasze środowisko wypowiedzi posłów Prawa i Sprawiedliwości czy Konfederacji zdajemy sobie sprawę z przełomowej chwili, która już niedługo w Sejmie będzie miała miejsce”
Zaznaczyła jednak, że pomimo sukcesu w sprawie in vitro, jest jeszcze wiele do zrobienia „w temacie mowy nienawiści, ochrony godności naszych dzieci i nas jako rodzin”.
„My, społeczeństwo obywatelskie, obiecujemy pełne zaangażowanie w prace nad takimi aktami” – mówiła.
Podkreśliła również, że każdy kolejny dzień zwłoki jest wydłużaniem nadziei rodzin, które czekają na in vitro. Rozenek-Majdan podziękowała wszystkim zebranym na sali, za „empatię, zrozumienie i przywrócenie godności” rodzicom dzieci poczętych dzięki procedurze pozaustrojowej.
„Ostatnie dni, procedowanie tej ustawy, prace nad nią, wysłały w Polskę sygnał, że głosy obywateli są słuchane. Bardzo za to dziękujemy” – dodała.
„Wiele niepłodnych par będzie miało ułatwioną drogę do rodzicielstwa”
Przyjęcie obywatelskiego projektu ustawy o finansowaniu in vitro wzbudziło liczne reakcje wśród polityków i osób tworzących petycję, które nie kryły swojego zadowolenia w mediach społecznościowych.
Rozwiń„Na szczęście upadła okrutna poprawka prawicy, aby ta procedura była dostępna tylko dla par małżeńskich. Miłość to miłość! A szczęście to szczęście! Dla wszystkich!” – napisał na portalu X Krzysztof Śmiszek z Lewicy.
„Konsekwentnie dzień po dniu naprawiamy Państwo” – podkreśliła posłanka Koalicji Obywatelskiej Karolina Pawliczak.
„Zrobiliśmy to! Przywróciliśmy polskim rodzinom szanse na szczęście! Przywróciliśmy refundację programu in vitro z budżetu państwa!” – napisał Jarosław Wałęsa, poseł KO.
„Jeszcze kilka miesięcy temu myślałyśmy, że walczymy z wiatrakami… A dziś stało się coś niewiarygodnego! Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącej finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa! Do tego sukcesu przyczyniło się wiele osób, często szerzej 'bezimiennych’… Niezmiernie się cieszymy, że wiele niepłodnych par będzie miało ułatwioną drogę do rodzicielstwa” – napisało Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic.
Zobacz także
Weronika Marczuk o drodze do macierzyństwa: „Dziewięć in vitro to jest naprawdę bardzo dużo”
Anna Wietrzykowska: „Poziom stresu, który przeżywają pacjentki leczące się na niepłodność, jest porównywalny do tego, którego doświadczają pacjentki onkologiczne”
Otrzymała macicę od starszej siostry. Po udanym przeszczepie planuje zapłodnienie in vitro
Polecamy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Chatbot zaproponował, żeby zabił rodziców, bo ograniczyli mu czas przed ekranem
„Wszyscy mówili: zszyje się, będzie wyglądało. To nie jest prawda”. Marta opowiada o swojej walce o zdrowie córki z całkowitym obustronnym rozszczepem
„Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu”. Eksperci bronią edukacji zdrowotnej
się ten artykuł?