Sandra Oh – pierwsza Azjatka, która poprowadziła galę wręczenia Złotych Globów
Sandra Oh była nie tylko gospodynią 76. gali rozdania Złotych Globów, ale wróciła do domu z jedną z nagród. Tym samym zapisała się w historii jako pierwsza aktorka azjatyckiego pochodzenia, która poprowadziła ceremonię i pierwsza, która zdobyła nagrodę w kategorii najlepszej aktorki w serialu telewizyjnym od 1981 roku.
W branży filmowej Złote Globy uznawane są za najważniejsze po Oscarach wyróżnienia. Nagrody wręczane są w 25 kategoriach filmowych i telewizyjnych. 6 stycznia 2019 roku odbyła się już 76. gala rozdania Złotych Globów. Bezdyskusyjnie jedną z największych gwiazd tegorocznej ceremonii była Sandra Oh. 47-latka nie tylko wystąpiła w roli gospodyni imprezy, ale też była laureatką jednej z nagród. Oh została wyróżniona w kategorii najlepsza aktorka w serialu dramatycznym za rolę Eve Polastri, agentki MI5 w serialu „Obsesja Eve”.
– O mój Boże – tak aktorka zareagowała na wygraną. 47-latka nie kryła zaskoczenia. To historyczne zwycięstwo, ponieważ ostatni raz kobieta o azjatyckim pochodzeniu otrzymała nagrodę w tej kategorii 39 lat temu. Była nią Yoko Shimada za rolę w serialu „Shogun”. Odbierając statuetkę, Oh podziękowała ze sceny swoim rodzicom. produkcji i wszystkim nominowanym do tej nagrody.
Rozwiń– Są tutaj dwie osoby, którym jestem bardzo wdzięczna za to, że są ze mną. Chciałabym podziękować mojej mamie i tacie. Moi rodzice są wspaniałymi ludźmi i internetowym odkryciem, oni są tak szczęśliwi. Dla dzieci z Azji, które uszczęśliwiają swoich rodziców, jest to bardzo satysfakcjonujące – przyznała.
Równie wzruszająca była reakcja jej rodziców.
– To zwycięstwo jest wielkim zaskoczeniem. Byłam tak zestresowana tym, że prowadziłam tę galę (..) To jedna z najbardziej niesamowitych nocy w moim życiu, więc jestem niewiarygodnie wdzięczna – powiedziała aktorka po ceremonii.
Złoty Glob po raz drugi dla Sandry Oh
To już drugi Złoty Glob na koncie aktorki. W 2006 roku wygrała w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę w „Chirurgach”. To właśnie rola dr Cristiny Yang – w serialu ukazującym realia pracy chirurgów w jednym z szpitali w Seattle – przyniosła jej światową rozpoznawalność.
Oh, która od jakiegoś czasu została przez Hollywood zaszufladkowana do kategorii „aktorka drugoplanowa”, przyznała w rozmowie z „Vulture”, że propozycja zagrania głównej roli w serialu „Obsesja Eve”, była dla niej totalnym zaskoczeniem.
„Pamiętam, że spacerując po Brooklynie i rozmawiając przez telefon z moją agentką, Nancy, energicznie przewijałam scenariusz, ale tak naprawdę nie wiedziałam, czego mam w nim szukać, więc zapytałam: „Nancy, nie rozumiem, jaka jest rola?”. A ona na to: „Kochanie, to Ewa, to Ewa”. W tamtym momencie nawet przez myśl mi nie przeszło, że oferta dotyczy roli głównej, Eve” – przyznała.
O tegoroczną statuetkę najlepszej aktorki w serialu dramatycznym z Sandrą Oh konkurowały: Caitriona Balfe („Outlander”), Elisabeth Moss („Opowieść podręcznej”), Julia Roberts („Homecoming”) i Keri Russell („Zawód: Amerykanin”).
Pierwsza Azjatka w roli prowadzącej Złote Globy
Sandra Oh zapisała się w historii również jako pierwsza Azjatka w roli gospodyni ceremonii wręczenia Złotych Globów. Podczas gali podkreśliła, jak różnorodni są nominowani i prowadzący.
– Nie będę się oszukiwać, w przyszłym roku może być inaczej i pewnie będzie, ale teraz, ten moment jest prawdziwy. Wierzcie mi. Jest prawdziwy, bo was widzę. Wszystkie te twarze niosące zmianę. A teraz zobaczą je wszyscy – powiedziała.
Ten widok i rola prowadzącej były spełnieniem tego, do czego dążyła od dawna. W lipcu w rozmowie z „New York Times”, nawiązując do nominacji do nagrody Emmy, powiedziała, że ma nadzieję, że Azjaci i Azjatki będą obecni w Hollywood coraz częściej.
„W przyszłym roku, w kolejnym i kolejnym będziemy obecni. A obecność będzie rosła nie tylko dla Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, ale dla wszystkich naszych innych sióstr i braci. Naszych sióstr i braci z Pierwotnego Narodu. Naszych sióstr i braci o różnych rozmiarach i różnych kształtach. Jeśli mogę być częścią tej zmiany, to jest to dla mnie powód do świętowania” – podkreśliła.
Podczas 76. gali rozdania Złotych Globów prowadząca w jednym z wystąpień odniosła się też do sytuacji kobiet w przemyśle filmowym. Poprzez nawiązanie do tytułu filmu „Pierwszy człowiek” („Firts Man”), co można również tłumaczyć jako „najpierw mężczyzna”, Oh przyznała, że te słowa padają zazwyczaj jako pierwsze w momencie, kiedy Hollywood szuka reżysera do filmu. Dopiero, kiedy nie znajdzie się żaden mężczyzna, zaczyna się szukać reżysera wśród kobiet.
Zobacz także
Polecamy
Irakijscy szyici chcą obniżyć wiek zgody na ślub dla dziewczynek do 9 lat. Aktywiści: „To gwałt na dzieciach”
Agata Młynarska nazwała Andrzeja Sołtysika „patriarchalnym dziadem”. „Czasem warto powiedzieć, co się myśli”
„To nowy rozdział w długim marszu po równość”. Jest projekt ustawy o związkach partnerskich
Katarzyna Zillmann: „Odbiera się nam prawa, ale nie zmniejsza zakresu obowiązków, płacimy te same podatki, często nawet wyższe”
się ten artykuł?