Przejdź do treści

Rekordowa zbiórka WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę zebraną podczas 27. finału

Jurek Owsiak
Instagram.com/ fot. @fotografmichon
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W piątek, 8 marca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się konferencja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak ogłosił na niej wynik tegorocznej zbiórki. Padł kolejny rekord. Zebrano ponad 175 milionów złotych! – Moi drodzy, to coś tak fantastycznego. To suma, która w każdym przeliczniku robi wrażenie – podsumował szef WOŚP. Po raz pierwszy w historii wpłaty przez internet przekroczyły tradycyjne zbiórki do puszek.

27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 13 stycznia 2019 r. Orkiestra w tym roku zbierała na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tegoroczny finał WOŚP miał też swój tragiczny epizod. Podczas Światełka do nieba w Gdańsku, śmierć poniósł prezydent tego miasta, Paweł Adamowicz. Po śmierci prezydenta Gdańska, Jurek Owsiak, dotychczasowy prezes fundacji WOŚP, zrezygnował z tej funkcji.

– Spotkałem się z opiniami, że to nasza wina, że nie żyje człowiek, że nie żyje Paweł Adamowicz. To na mnie spadła ta odpowiedzialność – powiedział.

Ta decyzja zaskoczyła wszystkich. Zaskoczenie szybko przerodziło się w sprzeciw. Polacy nie zgadzali się z decyzją Owsiaka. Powstał ruch #muremzaowsiakiem. W sieci, obok wyrazów współczucia, żalu i sprzeciwu wobec nienawiści, masowo pojawiały się słowa wparcia dla dotychczasowego prezesa fundacji WOŚP. Jurek próśb wysłuchał i tuż po pogrzebie prezydenta Gdańska nagrał kilkuminutowe wideo, w którym poinformował, że wraca za stery WOŚP.

WOŚP 2019 – kwota zebrana podczas 27. finału

Tragiczne w skutkach wydarzenie zmobilizowało jednak Polaków do okazania jeszcze większej hojności! Poza głównym celem finału, zorganizowana została zbiórka na zakup sprzętu medycznego i doposażenia dla gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Pieniądze na ten cel zbierane były podczas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza.

Obyła się też facebookowa zbiórka „Ostatnia puszka Prezydenta Pawła Adamowicza”, której inicjatorką była Patrycja Krzemińska. Internauci nie zawiedli. Udało się zebrać zawrotną kwotę – 15 990 016 zł na zakup sprzętu medycznego dla Gdańska.

– To był niezwykły finał. Podczas tego finału, jak nigdy, jeszcze mocniej w nas się ugruntowało, że gramy do końca świata i jeden dzień dłużej – mówił prezes WOŚP podczas konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności. – Jak nigdy, poczuliśmy solidarność Polaków. Poczuliśmy, że jesteśmy razem i niesamowicie nas wspieracie – dodał Owsiak.

Rekordowa zbiórka WOŚP

Pieniądze z tegorocznego finału były liczone do ostatniego dnia lutego, właśnie wtedy mBank zamknął konta. Jurek Owsiak przekazał, że podczas 27. finału WOŚP zebrano dokładnie 175 938 717,56 zł!

– To rekord zbiórek. To nieprawdopodobna suma – podsumował.

Zebrano dokładnie o 49 563 913 zł i 22 gr więcej niż rok temu! W 2018 zbiórka zakończyła się przy kwocie 126 373 804, 34 zł.

– Paweł, nic nie poszło na marne. To właśnie my Polacy pokazaliśmy, że nadal gramy i nie chcemy zmieniać żadnych zasad związanych z tym, jak się bawimy. Pokojowo – ogłosił Owsiak. – Zwyciężyliśmy. Od kilku lat nie słyszymy o żadnych sytuacjach kryminogennych. To, co zdarzyło się w Gdańsku nie zdarzy się już nigdy. Ale nie zamierzamy się odgradzać kordonem od ludzi – powiedział i zaprosił wszystkich na festiwal Pol’and’Rock, który odbędzie się 1-2 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.

Więcej wpłacono przez internet niż do puszek

Jurek Owsiak w wywiadzie, którego udzielił Onetowi, poinformował, że po raz pierwszy w historii wpłaty przez internet przekroczyły tradycyjne zbiórki do puszek.

– To pokazuje siłę tych tych „okołointernetowych” wpłat. Ciekawostką jest, że przekroczyły one półmetek. Tzn. więcej pieniędzy na WOŚP pochodzi z wpłat przez internet, niż z puszek na ulicy – zdradził.

– W zeszłym roku była to proporcja ok. 40 do 60 proc. To też pokazuje możliwość uniezależnienia się od wszelkiego rodzaju sytuacji. Bo to pokazuje, że bez kogoś mówiącego ze srebrnego ekranu, namawiającego do wrzucenia pieniędzy do puszki, także da się to zrobić. Internet jest przepotężną maszyną – dodał szef WOŚP.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: