Przejdź do treści

Reese Witherspoon. Sukces na własnych nogach

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”

Reese Witherspoon zainspirowała miliony kobiet na świecie. „Dostałaś się na Harvard?” „A co, to trudne?” – słowa Elle Woods, blondynki z różowym  laptopem i długopisem z pomponikiem w „Legalnej blondynce”, komedii z 2001 roku, bardzo szybko stały się inspiracją dla wielu przyszłych prawniczek i imprezowiczek na całym świecie. Feministyczne przesłanie filmu wybrzmiało dzięki Reese Witherspoon, jednej z najbardziej znanych amerykańskich aktorek przełomu wieku, wielokrotnie nagradzanej i wyróżnianej. 

Reese Witherspoon urodziła się 22 marca 1976 roku w nowoorleańskim domu wojskowego chirurga i profesor nauk medycznych. Część dzieciństwa spędziła w niemieckiej bazie wojskowej, w której pracował jej ojciec, a później w Nashville, Tennessee. Jeszcze jako dziecko występowała w reklamach w lokalnej telewizji i pobierała lekcje aktorstwa. W 1987 roku zdobyła najwyższe wyróżnienie w międzystanowym konkursie młodych talentów.

Reese Witherspoon, kadr z filmu „Legalna blondynka”

Reese Witherspoon. Ambicja i niezależność

W 1991 roku zagrała w dramacie „Człowiek z księżyca” w reżyserii Roberta Mulligana i olśniła publikę. Kolejne lata przyniosły wiele ciekawych, pierwszoplanowych ról za które była wyróżniana i nominowana do znaczących nagród. Tylko „Legalna blondynka”, wyreżyserowana przez  Roberta Luketica, doczekała się trzech nagród MTV, Golden Satellite Award i dziewięciu nominacji.  Dwa lata później powstała kolejna część, a później także musical. W 2004 roku w „Spacerze po linie”  gra rolę  June Carter, piosenkarki w której był zakochany Johnny Cash, za co Reese została wyróżniona m.in. Oskarem, Złotym Globem, BAFTA, Satellite Award i wieloma innymi nagrodami.

Niedługo później Witherspoon, sfrustrowana podejściem Hollywood do kobiet i brakiem ciekawych ról dla siebie, zakłada firmę producencką, która stawia aktorki na pierwszym miejscu. Powstają „Penelope” (2006), „Cztery Gwiazdki” (2008) oraz „Wielkie kłamstewka” (2017), które przynoszą prawie pół miliarda dolarów oraz 3 nominacje do Oscara. W 2007 roku Reese występuje w ”Transferze”, w 2011 – w „Wodzie dla słoni”, w 2014 – w „Dzikiej drodze”. Dziś 42-letnia aktorka gra lub udziela swojego głosu w jednym filmie rocznie, wciąż przebierając w ofertach i wspierając nowe inicjatywy, szczególnie te stworzone dla kobiet.

Reese Witherspoon
Wiem, w czym jestem dobra i nie zamierzam się samobiczować z tego powodu. Czy faceci to robią? Nie! Zawsze mówią: Wymiatam! Chcę, żeby więcej aktorek miało tę odwagę.

„Wiem, w czym jestem dobra, i nie zamierzam się samobiczować z tego powodu. Czy faceci to robią? Nie! Zawsze mówią: Wymiatam! Chcę, żeby więcej aktorek miało tę odwagę” – podkreśla w wielu wywiadach.

Reese Witherspoon twierdzi, że kobiety w show-biznesie powinny się wspierać, a nie rywalizować. „Jesteśmy dla siebie zbyt surowe, cały czas oceniamy wygląd innych aktorek” – tłumaczy aktorka. Tymczasem tylko solidarność kobiet na planie i w wielu zawodach związanych z branżą filmową pomoże przebić szklany sufit, jaki wytworzyła męska dominacja w tej dziedzinie.

Reese Witherspoon i inne gwiazdy serialu "Wielkie kłamstewka"

Laura Dern, Nicole Kidman, Zoe Kravitz, Reese Witherspoon i Shailene Woodley – gwiazdy serialu „Wielkie klamstewka” na gali Złote Globy , styczeń 2018,
(Photo by George Pimentel/WireImage)

Reese Witherspoon. Działaczka i feministka

Zdecydowanie i determinacja znajdują wyraz w działalności społecznej Witherspoon. W 2007 roku, jako ambasadorka marki AVON Reese włączyła się w działania fundacji dotyczące  profilaktyki raka piersi i walki z przemocą w rodzinach – „Speak Out Against Domestic Violence” (Zabierz głos przeciwko przemocy rodzinnej). „Nie ma na świecie kobiety, która nie miałaby przyjaciółki doświadczonej w tej czy inny sposób przez przemoc. Znam kobiety, które zmagają się z nią każdego dnia. Przemocy doświadczają kobiety znane i nieznane, z pieniędzmi i bez pieniędzy. To sprawa, której nie dotyczą podziały. Ma wpływ na wszystkich”  – podkreśla.

Reese Witherspoon
Przemocy doświadczają kobiety znane i nieznane, z pieniędzmi i bez pieniędzy. To sprawa, której nie dotyczą podziały. Ma wpływ na wszystkich

W 2009 roku Fundacja Tory Burch rozpoczęła międzynarodową akcję aktywizacji kobiet, które chcą osiągać swoje marzenia i walczyć o wysokie stanowiska. #EmbraceAmbition (Przyjmij ambicję/ bądź ambitna) to element wielu programów które pozwalają kobietom na dostęp do kapitału, edukacji, budowania kontaktów z biznesmenami. Wraz z Reese Witherspoon, która jest  jej ambasadorką, inicjatywę wsparły także Julianne Moore, Yara Shahidi, Zoey Deutch.

Reese Witherspoon przemawia na gali "ELLE's 24th Annual Women in Hollywood" w Los Angeles

Reese Witherspoon w trakcie „ELLE’s 24th Annual Women in Hollywood” w Los Angeles Photo by Frazer Harrison/Getty Images for ELLE

W osobistym przesłaniu dla #EmbraceAmbition Reese podkreśla: „Znam wiele negatywnych słów – ambicja nie jest jednym z nich.” Jak mówiła w wywiadzie dla Glamour w 2017 roku: „Jako matki mamy wyjątkowe możliwości zmiany podejścia, które zakłada, że kobieca ambicja nie jest dobra, że sprawia, że jesteśmy mniej sympatyczne, samolubne. Mam alergię na takie słowa. Przez całe życie byłam ambitna. Ambicja jest naszym motorem – pociąga za sobą ciekawość, pomysłowość i pragnienie, by realizować swoje marzenia.”

Reese Witherspoon. Sisterhood

Reese wspiera też akcje związane bezpośrednio z działalnością machiny showbiznesu. Wielokrotnie komentowała kwestię nierówności płac oraz szans w Hollywood: „Starczy miejsca dla każdej z nas, starczy dla mężczyzn, starczy pracy. Naprawdę w to wierzę. Inna aktorka wylansowała film? Będzie więcej filmów o kobietach. Scenarzystka sprzedała swoje nowe dzieło? Więcej kobiet będzie miało szansę pójść w jej ślady. Im lepiej powodzi się jednej kobiecie, tym więcej korzyści czerpią wszystkie inne panie.” Apelowała też o solidarność wśród aktorek, które są nastawiane przeciwko sobie, często przez swoich współpracowników, szefów i reżyserów.

Ostatnio wypowiadała się na temat akcji #AskHerMore (Zadawaj jej więcej pytań) która jest wyrazem niezadowolenia z tendencyjnych pytań zadawanych aktorkom podczas rozdania Złotych Globów oraz Oscarów. „To nowy nurt. Jesteśmy czymś więcej niż tylko gwiazdami w sukienkach. Oczywiście uwielbiamy artystów, którzy je zaprojektowali. Jednak każda z 44 nominowanych to kobiety, które są tutaj, by rozmawiać o swojej pracy i dokonaniach.” – przekonuje Reese.

W 2017 roku aktorka dołączyła do międzynarodowego ruchu #metoo zabierając głos na temat swoich doświadczeń z przemocą seksualną. „Musimy się określić. Neutralność pomaga oprawcy, nigdy ofierze. Czasami trzeba się wtrącić” – podkreśliła. Ona sama padła ofiarą molestowania przez reżysera, którego nazwiska nie ujawniła, gdy miała 16 lat. Chociaż przyznała, że nie był to jedyny przypadek w jej karierze, nie kontynuowała komentarzy tłumacząc, że strach i poczucie winy związane z tamtym wydarzeniem prześladowały ją przez wiele lat. „Usłyszałam wiele historii od dzielnych kobiet, o rzeczach, które kazano nam pomijać i nie zabierać na ich temat głosu, i to kazało mi opowiedzieć własne przeżycia, bo poczułam się dzięki temu mniej samotna”.

Reese Witherspoon
Neutralność pomaga oprawcy, nigdy ofierze. Czasami trzeba się wtrącić

Talent i umiejętności Reese wywierały i nadal wywierają znaczący wpływ na widzów na całym świecie. Niedosyt historii o Elle Woods, która po 17 latach wygląda już inaczej w oczach młodych widzów, doprowadził do planów powstania kolejnej, trzeciej części serii. Możemy się jej spodziewać w 2020 roku. Jak bardzo świat, feminizm i działania na rzecz aktywizacji kobiet przez ostatnie 20 lat zmienią ten przekaz, jak dużo było i będzie w tym udziału aktorki, która wykreowała tę rolę? Niezależnie od wszystkiego, na pewno wielu młodszych i nieco starszych odbiorców ucieszy się z możliwości obejrzenia, jak ubrana w różowy żakiecik prawniczka znowu zaskakuje ludzi, którzy nie spodziewali się, że jest dość ambitna, żeby odnieść sukces.

Elaine Welteroth i Reese Witherspoon na Watermark Conference for Women 2018. Zdjęcie: Marla Aufmuth/Getty Images

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

Weź udział w ankiecie #SpisKobiet organizowanej przez WIMIN

Spis Kobiet – porozmawiajmy szczerze o naszych ciałach

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Wołoszyńska badała nowe gatunki glonów, wykorzystując swój talent do precyzyjnego rysowania

Hasina Joya / Archiwum prywatne

Hasina Joya: Mamy umiejętności i wykształcenie, które sprawiają, że moglibyśmy się odwdzięczyć za pomoc krajowi, który nas przyjął

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. „To było jakieś totalne szaleństwo!”

Maria Zakrzewska

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zakrzewska udowodniła, że kobiety powinny zostawać lekarzami z tego samego powodu co mężczyźni – ponieważ tego chcą!

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Grabińska udowodniła, że ma dość uzdolnień umysłowych, by zostać pierwszą w Polsce sędziną

HELLO PIONIERKA: Jak Eugenia Waśniewska przebiła szklany sufit, zarabiając 100 lat temu tyle, ile jej koledzy na tych samych stanowiskach

„Jak łączy pan karierę z wychowywaniem dzieci?”. Ania Kęska bierze pod lupę pytania, których mężczyźni nigdy nie usłyszą, a kobiety są nimi bombardowane

„Jak łączy pan karierę z wychowywaniem dzieci?”. Ania Kęska bierze pod lupę pytania, których mężczyźni nigdy nie usłyszą, a kobiety są nimi bombardowane

Kobieta

Po raz pierwszy w historii łódzkiej Filmówki na reżyserię dostały się same kobiety

Simone Biles

Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Kodisowa otwierała drzwi polskim filozofkom i psycholożkom, znosząc „ćmiakanie” kolegów-studentów

"Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart/fot. Getty Images

„120 tys. afgańskich uciekinierów czekających wokół lotniska w Kabulu jest pozbawionych pomocy medycznej. Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

Kabul, 20 sierpnia / zdj. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images

„Kilka dni temu w Polsce wylało się szambo”. Natalia Gebert o reakcjach Polaków na kryzys w Afganistanie

Angelina Jolie

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Ludwika Włodek w Afganistanie/

Ludwika Włodek: Cykl kroków w tył i w przód starszym Afgankom jest znany, ale dziewczynom, które urodziły się w innych realiach, może być bardzo ciężko

Kobiety w Afganistanie protestują przeciwko talibom. "Nie uciszajcie nas"

Kobiety w Afganistanie protestują przeciwko talibom. „Nie uciszajcie nas. Wesprzyjcie nas”

Jak nie mówić o uchodźcach i uchodźczyniach? Wyjaśnia Mateusz Adamczyk, wykładowca z UW

Sytuacja kobiet w Kabulu

Dramatyczna sytuacja kobiet w Afganistanie. „Muszę spalić wszystko, co udało mi się osiągnąć przez 24 lata mojego życia”

Alicja Dorabialska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Alicja Dorabialska tłumaczyła komunistom, że Marks i Engels nic nie wnieśli do chemii fizycznej

Indonezyjska armia rezygnuje z "testu na dziewictwo"

Indonezyjska armia rezygnuje z „testu na dziewictwo”. Kandydatki do wojska nie będą już poddawane poniżającej praktyce

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą