Przejdź do treści

Rayyanah Barnawi będzie pierwszą Saudyjką, która poleci w kosmos. „Jestem zaszczycona i przeszczęśliwa”

Rayyanah Barnawi będzie pierwszą Saudyjką, która poleci w kosmos. "Jestem zaszczycona i przeszczęśliwa"
Rayyanah Barnawi będzie pierwszą Saudyjką, która poleci w kosmos. / Źródło: materiały prasowe Axiom Space
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rayyanah Barnawi zapisze się w historii jako pierwsza obywatelka Arabii Saudyjskiej, która poleci w kosmos, i jedna z pierwszych astronautek, która odwiedzi ISS. Na pokładzie będzie towarzyszyć jej jeszcze jedna kobieta. Prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną Axiom 2 planowana jest na niedzielne popołudnie.

Historyczna misja kosmiczna

21 maja będzie kamieniem milowym w historii Arabii Saudyjskiej i kobiet tego kraju, ponieważ w prywatnej misji kosmicznej AX-2 weźmie udział 33-letnia Rayyanah Barnawi. Będzie pierwszą Saudyjką, która poleci w kosmos. Barnawi jest doktorem nauk biomedycznych i specjalizuje się w badaniach nad nowotworowymi komórkami macierzystymi.

33-letnia Rayyanah Barnawi czuje się zaszczycona, że będzie mogła zapisać się na kartach historii jako pierwsza Saudyjka, która poleci w kosmos.

Jestem zaszczycona i przeszczęśliwa, że mogę reprezentować wszystkie marzenia i nadzieje obywateli Arabii Saudyjskiej, w szczególności kobiet w tym kraju” – powiedziała.

Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska jako ostatni kraj na świecie przyznał kobietom prawa wyborcze. Nastąpiło to dopiero w 2015 roku. Trzy lata później Saudyjkom pozwolono prowadzić samochody i oglądać zawody sportowe na stadionach. Wyrażono również zgodę na wyrobienie paszportu bez zgody męskiego opiekuna. Kilkanaście miesięcy temu do listy zmniejszenia restrykcji wobec kobiet w tym kraju doszedł wyrok sądu, który pozwolił na samotne mieszkanie i przemieszczanie się.

Wyjątkowy prezent od babci: „zabieram ze sobą w kosmos”

Wysiłki młodej astronautki wspiera rodzina. Babcia, kiedy dowiedziała się o tym, że jej wnuczka wybiera się w misję kosmiczną, postanowiła podarować jej wyjątkowy prezent.

„Kiedy po raz pierwszy powiedziałam babci, że lecę w kosmos, dała mi swoje 16-letnie kolczyki” – powiedziała Barnawi. „Zabieram je ze sobą w kosmos razem z saudyjską flagą, kilkoma zdjęciami mojej rodziny i prezentami dla członków Axiom, którzy będą towarzyszyć mi w tej podróży” – czytamy w wypowiedzi astronautki cytowanej przez serwis „The National News”.

Dwie kobiety na pokładzie

Rakieta wystartuje z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Na pokładzie poza Rayyanah Barnawi będzie jeszcze jedna kobieta – Peggy Whiston, dyrektor ds. lotów kosmicznych w Axiom Space, która będzie dowodziła tą misją. Whiston spędziła w kosmosie 665 dni, czyli więcej niż jakikolwiek Amerykanin. Astronautka będzie pierwszą kobietą, która będzie dowodzić prywatną misją kosmiczną. W skład czteroosobowej załogi wejdzie jeszcze Ali Alqarni i John Shoffner, który będzie pilotował statkiem.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załoga przeprowadzi ponad 20 różnych eksperymentów, w tym te mające na celu lepsze zrozumienie fizjologii człowieka na Ziemi, m.in. badanie odpowiedzi zapalnej ludzkich komórek odpornościowych w warunkach mikrograwitacji. Naukowcy będą również badać zmiany w mRNA – materiale genetycznym, który mówi organizmowi, jak wytwarzać białka.

Start misji kosmicznej zaplanowano na niedzielę 23 maja, na godz. 17:37 czasu lokalnego. W Polsce lot będzie można obserwować od godz. 23:37.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?