Raven Saunders w niezwykłym geście na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wsparła wszystkie mniejszości
– To punkt przecięcia, w którym spotykają się wszyscy ludzie, którzy są uciskani – wyjaśniła Raven Saunder w rozmowie z The Associated Press swój gest. Olimpijka na podium skrzyżowała nadgarstki w literę „X”, by pokazać swoją solidarność z osobami dyskryminowanymi.
Raven Saunders wspiera dyskryminowanych
Raven Saunders w konkursie pchnięcia kulą podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio zdobyła srebrny medal. Amerykanka w trakcie zawodów miała włosy zafarbowanymi na zielono-fioletowo oraz zieloną maską z zębami, która nawiązuje do jej ulubionej postaci – Hulka z uniwersum Marvela. To jednak niejedyny powód, dlaczego oczy całego świata są dzisiaj na nią skierowane. Zawodniczka Stanów Zjednoczonych wykorzystała moment ceremonii medalowej i wykonała solidarnościowy gest z dyskryminowanymi. Na podium podniosła ręce i skrzyżowała je w literę „X”.
25-latka zapytana później o symbolikę wykonanego znaku, wyjaśniła, że „to punkt przecięcia, w którym spotykają się wszyscy ludzie, którzy są uciskani”.
– Szacunek dla wszystkich ciemnoskórych. Szacunek dla przedstawicieli społeczności LGBTQ. Szacunek dla wszystkich, którzy zmagają się z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Na koniec dnia wszyscy rozumiemy, że są sprawy większe od nas. Na sportowców patrzy cały świat, więc w takich sytuacjach możemy przemówić w imieniu mniejszości. Jest ok, gdy masz siłę, ale jest ok też, gdy nie zawsze tak się czujesz i potrzebujesz innych ludzi – przyznała Saunders.
„Być sobą i nie przepraszać”
Dla zawodniczki gest miał także osobiste znaczenie. Saunders prywatnie deklaruje się jako lesbijka, wspierając mocno społeczność LGBT+. Otwarcie także opowiada o tym, jak zmagała się z depresją, która doprowadziła ją do myśli samobójczych. Po rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zapytana przez media o swoją misję odpowiedziała:
„Być sobą, nie przepraszać. Chcę pokazać młodszym ludziom, że bez względu na to, w jak wiele pudełek próbują cię wcisnąć, możesz być sobą i akceptować to”
Demonstracja Saunders może jednak spotkać się z reakcją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI). Przed Igrzyskami zapowiedziano, że gesty pokojowe są dozwolone w trakcie zawodów, jednak przed startem a nie w trakcie ceremonii na podium. Na korzyść Saunders może jednak przemawiać fakt, że wykonała swój gest już po otrzymaniu medalu. Obecnie jednak MKOI bada tę sprawę.
Polecamy
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
Irańska studentka w ramach protestu rozebrała się do bielizny. Została brutalnie zatrzymana i aresztowana
Chloë Grace Moretz dokonała coming outu. „Wierzę w potrzebę ochrony prawnej, która ochroni mnie jako lesbijkę”
się ten artykuł?