Program „Za życiem” 2024 – jak wypełnić wniosek o świadczenie?
Jednorazowe świadczenie wypłacane z tytułu urodzenia dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu jest jednym z programów pomocowych państwa w ramach programu „Za życiem”. Świadczenie to nie jest wprawdzie uzależnione od sytuacji finansowej rodziny, ale wymaga złożenia stosownego wniosku. Jak go wypełnić i gdzie złożyć?
Program „Za życiem” – co to jest i do kogo jest adresowany?
„Za życiem” to program kompleksowego wsparcia, który zakłada pomoc kobietom w ciąży i rodzinom w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz instrumentów polityki na rzecz rodziny ze szczególnym uwzględnieniem ciąży powikłanej.
Jednym z narzędzi pomocy, przewidzianych w ramach tego programu jest jednorazowe świadczenie, które przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, a które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu.
Świadczenie wynosi 4000 zł i nie jest ono przyznawane niezależnie od osiąganych dochodów. Nie podlega również egzekucji, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń, w tym tych z pomocy społecznej.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek o świadczenie?
Wniosek o wypłatę świadczenia z programu „Za życiem” można złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Warunkiem jest urodzenie żywego dziecka. Jeżeli wniosek dotyczy dziecka, które podlega opiece prawnej, faktycznej lub zostało przysposobione, wówczas dwunastomiesięczny termin rozpoczyna się od dnia objęcia dziecka opieką albo od czasu przysposobienia – jednak nie później niż do ukończenia 18. roku życia.
Gdzie złożyć wniosek? Organem właściwym do prowadzenia sprawy i przyznania jednorazowego świadczenia jest wójt, burmistrz, prezydent miasta lub upoważniony kierownik bądź pracownik ośrodka pomocy społecznej czy jednostki organizacyjnej gminy, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która o nie się ubiega. Wniosek należy zatem złożyć w urzędzie gminy lub miasta albo w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania w formie pisemnej. Niektóre miasta i gminy dopuszczają jednak załatwienie sprawy online, tj. złożenie wniosku za pośrednictwem portalu internetowego np. w Warszawie portal e-usług Moja Warszawa.
Jak wypełnić wniosek i jakie załączniki dodać?
Wypełniając wniosek o świadczenie z programu „Za życiem”, należy uwzględnić następujące informacje:
- nazwa i adres organu, który jest właściwy do postępowania w sprawie świadczenia;
- dane osoby, ubiegającej się o ustalenie prawa do świadczenia, w tym jej imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania;
- dane dzieci, na które ma zostać wydane świadczenie;
- numer konta bankowego, na który ma zostać przelane świadczenie.
Należy ponadto pamiętać o podpisaniu wniosku.
Do wniosku należy załączyć także:
- zaświadczenie wydane przez lekarza lub położną, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu, chyba że wniosek składa opiekun prawny, faktyczny lub osoba, która przysposobiła dziecko;
- zaświadczenie lekarskie, potwierdzające u dziecka ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę, która zagraża jego życiu, a które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Bibliografia:
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/informator-za-zyciem- [dostęp: 4.12.2023]
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 26 stycznia 2023 roku w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, Warszawa, dnia 31 stycznia 2023, poz. 211.
- Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, Dz. U. 2016 poz. 1860.
Polecamy
Głośny wyrok w sprawie nielegalnej reklamy alkoholu. Wśród skazanych znany dziennikarz i były poseł
Dziewczynce przez pomyłkę wpisano męską płeć w akcie urodzenia. „Nie mogę uwierzyć, że to nieodwracalne” – komentuje ojciec
Iranki, które nie chcą nosić hidżabu, trafią do specjalnego ośrodka. Ma im pomóc „naukowa i psychologiczna terapia”
Koniec z bezkarnym hejtem w internecie? Ślepy pozew za mowę nienawiści
się ten artykuł?