Przejdź do treści

Priyanka Chopra: spałam w koronie, bo bałam się, że ktoś przyjdzie i ją zabierze

Priyanka Chopra: spałam w koronie, bo bałam się, że ktoś przyjdzie i ją zabierze
Priyanka Chopra. Zdj: Matt Winkelmeyer/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy była dziewczynką, jej ambicją było zostać czyjąś żoną. Kiedy dorosła, zamieniła Bollywood na Hollywood i wykorzystuje swoją sławę, by pomagać chorym na raka. – Mam niesamowite szczęście. Nie wiem, czy na nie zasługuję, ale wiem, że na wszystko ciężko pracowałam – mówi Priyanka Chopra.

Urodziła się w 1982 roku w Jhrkhand na wschodzie Indii w domu lekarzy wojskowych zatrudnionych przez indyjską armię. Ashok i Madhu Chopra byli często przenoszeni z miejsca na miejsce. Także Priyanka i jej młodszy o siedem lat brat nieustannie zmieniali szkoły i znajomych. Kiedy miała 13 lat, zamieszkała z ciotką w Stanach Zjednoczonych, gdzie uczyła się angielskiego i chodziła do amerykańskiej szkoły. Jej ciotka także dużo się przeprowadzała, Priyanka poznała więc różne oblicza Ameryki – od Newton, Massachusetts, przez Iowę i Nowy Jork. Bywało, że dzieci znęcały się nad nią z powodu koloru skóry i narodowości. W Bostonie kilkakrotnie wdawała się nawet w bójki z tego powodu i była zawieszona w prawach ucznia. Jak mówi, miała niskie poczucie własnej wartości i nie umiała dopasować się do grupy.

„Moje życie było uosobieniem niedoskonałości. (…) Byłam niezdarnym dzieciakiem, źle o sobie myślałam, miałam skromne pochodzenie i białe ślady na nogach, wiedziałam tylko jak ciężko pracować i uczyć się”

Nie chciałam być stereotypem Hinduski, którą zawsze postrzega się przez Bollywood i hennę. To jest super! Kocham to w nas, kocham sari, kocham muzykę, hennę, taniec, ale to nie wszystko, czym jesteśmy

Priyanka Chopra:

Po trzech latach wróciła do Indii, gdzie ukończyła szkołę średnią. Niedługo później wygrała lokalny konkurs piękności. Wzbudziła tak duże zainteresowanie fanów, że rodzice musieli wstawić w drzwi ich domu metalowe sztaby. Za konkursem poszły kolejne. W 2000 roku zajęła II miejsce w konkursie Femina Miss India, a prawdziwą sławę przyniósł jej zdobyty w tym samym roku tytuł Miss Świata. Chopra była piątą Hunduską w historii, która zdobyła to wyróżnienie i z dnia na dzień stała się znana na całym świecie.

„Kiedy zostałam Miss Świata, nie wierzyłam, że mi się udało. Przez jakiś czas spałam w koronie na głowie, bo bałam się, że ktoś przyjdzie i ją zabierze. Świat zmienił się dla mnie w minutę”

W ślad za nagrodą przyszły propozycje filmowe. W 2002 roku zadebiutowała w filmie „Thamizan” jako jedna z głównych bohaterek. „Nienawidziłam pracy nad tym filmem! Chciałam porzucić ten biznes zaraz po skończeniu zdjęć. Nie wiedziałam co robić i mówić – przyznawała w wywiadach.

Priyanka Chopra jako Miss Świata. Zdj: Michael Crabtree – PA Images/Getty Images

Rok później została zaangażowana do produkcji Bollywood „The Hero: Love Story of a Spy”, gdzie wystąpiła obok Sunny Deol i Preity Zinty. Film okazał się najbardziej kasową produkcją roku, choć krytycy mieli o nim różne, niekonieczne pochlebne opinie.  Kolejne produkcje z udziałem Priyanki – „Andaaz”, „Plan”, „Kismat” także nie miały najlepszych recenzji. Dopiero komedia romantyczna „Mujhse Shaadi Karogi” okazała się być komercyjnym sukcesem. Kolejne lata przyniosły wiele filmów z udziałem pięknej aktorki. Ostatecznie zagrała w ponad 50 produkcjach zrealizowanych w indyjskiej wytwórni i zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Pięć razy otrzymała Nagrodę Filmfare, dwa razy Global Indian Film Awards i sześć razy International Indian Film Academy Award. Przyznano jej także pięć statuetek w najbardziej prestiżowym konkursie indyjskim, National Film Awards. Jest ponadto pięciokrotną laureatką Złotych Lwów.

Feminizm nie nienawidzi mężczyzny i go nie poniża. Nie twierdzi, że kobiety są lepsze. To apel o takie same szanse – chcemy móc podejmować te same decyzje i nie być za nie oceniane.

Priyanka Chopra:

„Wierzę, że przeznaczenie i ciężka praca idą ręka w rękę”

W 2015 roku Priyanka zamieniła Bollywood na Hollywood. Zagrała w serialu „Quantico” opowiadającym o rekrutach FBI. Ameryka zakochała się w niej od razu. Zebrała wiele pochwał za grę aktorską i oczywiście za urodę. Była pierwszą Hinduską zaangażowaną do takiej produkcji.

„Nie chciałam być stereotypem Hinduski, którą zawsze postrzega się przez Bollywood i hennę. To jest super! Kocham to w nas, kocham sari, kocham muzykę, hennę, taniec, ale to nie wszystko, czym jesteśmy”

Poza grą w filmach Priyanka zajmuje się także muzyką i śpiewem. Przekonał ją do tego ojciec z którym była bardzo związana. Po jego śmierci w 2013 roku zaczęła przekazywać pieniądze dla pacjentów chorych na raka w centrum zdrowotnym Nanavati. Dzięki jej wsparciu zbudowano tam specjalne skrzydło onkologiczne.

„(Rak) nie powinien zdarzać się nikomu. Jestem dumna, że będę kojarzona z pracą na rzecz walki z nim”

Chopra utrzymuje bardzo bliskie relacje ze swoją rodziną. Na rok przed śmiercią ojca zrobiła sobie tatuaż z napisem „Dziewczynka tatusia”. Praktykuje Hindu i często podróżuje ze swoim przenośnym ołtarzem.

W grudniu 2018 roku Priyanka wyszła za mąż za piosenkarza Nicka Jonasa. Ślubu udzielił ojciec pana młodego, który jest pastorem. Jonas od 13-go roku życia zmaga się z cukrzycą, bierze leki i używa pompy insulinowej. Jak mówiła niedawno na antenie ABC, jest zdyscyplinowanym pacjentem i nie utrudnia mu to aktywności fizycznej i koncertowania.  Przyznała jednak, że musiała nauczyć się żyć z chorobą męża, a przede wszystkim nie bać się jej.  „Po ślubie ze strachu budziłam się w nocy, bo cukier spadał u niego podczas snu” – mówiła w wywiadzie.

Chopra przekazuje 10 proc. swoich dochodów  fundacji „Priyanka Chopra Foundation for Health and Education”, która pomaga indyjskim dzieciom.  Walczy także o prawa kobiet i edukację dla dziewczynek w swoim kraju. Od 2006 roku jest ambasadorką UNICEF na rzecz praw kobiet, dzieci i dostępu do edukacji.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

„Feminizm nie nienawidzi mężczyzny i go nie poniża. Nie twierdzi, że kobiety są lepsze. To apel o takie same szanse – chcemy móc podejmować te same decyzje i nie być za nie oceniane. Chcemy wolności, którą mężczyźni cieszą się od lat”

Obecnie Priyanka jest zaangażowana w dwa projekty Netflixa – adaptację powieści „The White Toger” Roberta Rodrigueza oraz film „We can be heroes”. Jest także producentką filmową. Wkrótce stacja ABC pokaże sitcom jej produkcji, który przedstawia życie Madhuri Dixit, jednej z najpopularniejszych aktorek Bollywood.

„Mam niesamowite szczęście. Nie wiem, czy na nie zasługuję, ale wiem, że na wszystko ciężko pracowałam. (…) Każdy dzień jest jak egzamin”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: