Prezydent Andrzej Duda stracił opuszek palca. Ortopeda mówi o urazowej amputacji
Prezydent Andrzej Duda na obchodach Święta Niepodległości pojawił się bez opatrunku na prawej dłoni. Uczestnicy uroczystości zwrócili uwagę na widoczną kontuzję jednego z jego palców. „W czasie prac domowych zranił się dosyć poważnie w palec” – wyjaśnił minister Wojciech Kolarski, pytany o tę kwestię. Głos w tej sprawie zabrał ortopeda Konrad Wasilewski, tłumacząc, jaki zabieg mógł przejść Andrzej Duda.
Prezydent stracił część palca prawej ręki
W październiku prezydent Andrzej Duda występował publicznie z ortezą na palcu prawej ręki. Wiele osób zastanawiało się, do jakiego urazu mogło dojść. Na zdjęciach z obchodów Święta Niepodległości, widać, że głowa państwa straciła część środkowego palca wraz z paznokciem. O powodach kontuzji prezydenta był pytany w RMF FM sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
„Prezydent już kilka tygodni temu pojawiał się publicznie z opatrunkiem, dlatego że w czasie prac domowych zranił się dosyć poważnie w palec” – zapewnił.
Dodał, że „rzecz miała miejsce w czasie prywatnym”, a opatrunek został ostatnio ściągnięty.
„Był potrzebny mały zabieg”
Biuro prasowe kancelarii prezydenta na prośbę TVN24 potwierdziło, że prezydent Andrzej Duda uległ wypadkowi domowemu, w wyniku którego nabawił się kontuzji palca.
„Prezydent kilka tygodni temu uległ drobnemu wypadkowi domowemu, potrzebny był mały zabieg. Czuje się dobrze, kontuzja nie przeszkadzała w żaden sposób w wykonywaniu obowiązków państwowych” – czytamy.
Głos w tej sprawie zabrał też ortopeda Konrad Wasilewski. W rozmowie z Plotkiem ocenił, o jaki zabieg mogło chodzić. Pierwszym jego podejrzeniem była „urazowa amputacja części albo całego paliczka dalszego palca”, ale po chwili dodał, że równie dobrze mogło to być jedynie zszycie.
„Tego typu urazy zdarzają się, np. przy krojeniu nożem. […] Najwyraźniej nie udało się uratować i przyszyć części palca z paznokciem, i w związku z tym trzeba było dokonać amputacji lub zaszyć ranę bez przyszycia części palca z płytką i macierzą paznokcia” — wyjaśnił w rozmowie z portalem.
Specjalista podkreślił, że choć częściowa amputacja palca brzmi dość poważnie, można po takim zabiegu „bez większych problemów wykonywać wszystkie czynności życia codziennego”.
RozwińAmputacja urazowa – pierwsza pomoc
Amputacja urazowa to odcięcie części ciała w efekcie wypadku. Najczęściej dotyczy kończyny górnej lub dolnej oraz palców. Najważniejszym etapem pierwszej pomocy po amputacji jest zatamowanie krwawienia. Jak je przeprowadzić?
Przed założeniem opatrunku należy pamiętać o zabezpieczeniu dłoni rękawiczkami ochronnymi. Jeżeli rana jest zanieczyszczona i istnieje możliwość jej przemycia – można w tym celu użyć soli fizjologicznej lub wody pitnej; nie należy używać środków dezynfekujących. Opatrunek z bandażu, gazy (w ostateczności elementu garderoby) należy umocować w miejscu krwawienia przy pomocy elastycznego bandaża.
Ważnym elementem pierwszej pomocy jest uciskanie ręką miejsca krwawienia – zarówno w czasie przygotowywania opatrunku, jak i jego zakładania. Można założyć także opaskę uciskową. Po założeniu opatrunku należy zdjąć opaskę uciskową i niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Do momentu przybycia pomocy trzeba pozostawać przy osobie poszkodowanej. Dobrze jest utrzymywać z osobą poszkodowaną stały kontakt słowny i zapewnić jej komfort termiczny, okrywając kocem lub folią termiczną. Nie zaleca się podawania niczego do jedzenia i picia z uwagi na ewentualną konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.
W wielu przypadkach amputacji urazowej możliwe jest przyszycie utraconej części ciała. Konieczne jest jednak odpowiednie zabezpieczenie amputatu, czego można dokonać zaraz po udzieleniu pierwszej pomocy. Część ciała należy owinąć opatrunkiem lub czystym materiałem, a następnie wsadzić do woreczka foliowego.
Jeżeli doszło do amputacji więcej niż jednego palca, każdy z palców powinien być umieszczony w osobnym woreczku. Szczelnie zamknięty woreczek najlepiej jest umieścić w pojemniczku zawierającym wodę z lodem. Nie należy natomiast stosować samego lodu – mogłoby to doprowadzić do odmrożenia części ciała.
Źródło: TVN24, Hello Zdrowie
Zobacz także
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Plaga zatruć trutką na gryzonie. Nie żyje troje dzieci. Apel państwowej inspekcji
Prof. Socha o potrzebie depenalizacji: „Transpłciowemu zgwałconemu 23-latkowi w trzech ośrodkach odmówiono dokonania aborcji”
Polecamy
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
Okaleczone weteranki i weterani wojenni wzięli udział w Ukraińskim Tygodniu Mody. „Są niezłomni, a bez kończyn też mogą być stylowi”
„Niesamowicie piękny człowiek”, „Moje serce jest w kawałkach”. Internauci poruszeni niezwykłymi zdjęciami weterana wojennego
Silne turbulencje w samolocie. Nie żyje jedna osoba, jest wielu rannych. „Ludzie, którzy nie mieli zapiętych pasów, zostali wyrzuceni w sufit”
się ten artykuł?