Przejdź do treści

Prezydent Andrzej Duda nominowany do Biologicznej Bzdury Roku 2020. Podczas debaty mówił o szczepionce, która nie istnieje

Andrzej Duda / prezydent.pl
Andrzej Duda / prezydent.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie ma na świecie szczepionki przeciwko szkarlatynie”  – pisze lek. Łukasz Durajski w odpowiedzi na słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Słowa głowy państwa wywołały w mediach niemałą burzę. Podczas debaty prezydent przyznał bowiem, że nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień, a w uzasadnieniu powiedział po prostu „bo nie”. Czy Andrzej Duda wygra z Magdą Gessler w konkursie na Biologiczną Bzdurę Roku 2020?

Szczepionka na szkarlatynę

Podczas wczorajszej debaty prezydent Andrzej Duda odpowiedział na pytanie dotyczące szczepień.

„Stwierdził, że 'absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień’, a w uzasadnieniu powiedział po prostu „bo nie”. Potem swoje własne słowa niewyrwane z kontekstu nazwał manipulacją, pisząc na Twitterze „Stop manipulacji” i dodając, że jest za szczepionką, m.in. przeciwko szkarlatynie”. Tymczasem nie istnieje powszechna szczepionka na tę chorobę – relacjonuje na profilu „To tylko teoria” jego twórca Łukasz Sakowski.

Tym samym prezydent Duda został nominowany do konkursu Biologicznej Bzdury 2020 Roku. Na liście szczęśliwców jest już m.in. Magda Gessler, która twierdzi, że wirusy grypy przyklejają się do cebuli. 

Na słowa prezydenta RP zareagowała także Okręgowa Izba Lekarska.

„Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP „debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu OIL. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Magda Gessler / Instagram

Szczepienia ochronne

Na słowa Andrzeja Dudy zareagował także lek. Łukasz Durajski, znany w mediach społecznościowych jako „Doktorek Radzi”.

„Kochani w związku z tym, że #DoktorekObalaMity
Nie ma na świecie szczepionki przeciwko szkarlatynie.
Szczepienia to największe osiągnięcie medycyny w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych.
Polskie zalecenia publikuje w Programie Szczepień Ochronnych GIS – prof Jarosław Pinkas.
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że szczepimy się dla innych. „Ci, którzy się nie szczepią, są egoistami (…). Żyjemy dla kogoś i musimy być zaszczepieni dla tych, którzy nie mogą z jakiś powodów się zaszczepić”.
Nominacja do biologicznej bzdury roku” – pisze na swoim profilu na Instagramie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Leczenie szkarlatyny

Przypominamy.

Na chwilę obecną nie istnieje szczepionka chroniąca przez zachorowaniem na szkarlatynę. Szkarlatyna jest prawie zawsze chorobą samoograniczającą się, przez co wiele osób zastanawia się, czy można leczyć szkarlatynę bez antybiotyków. Stosowanie antybiotykoterapii jest jednak uzasadnione z trzech powodów: 

  1. Leczenie skraca czas trwania i nasilenie choroby. Badania sugerują, iż antybiotykoterapia skraca czas trwania gorączki i bólu gardła o średnio jeden dzień. 
  2. Leczenie zapobiega potencjalnym powikłaniom takim jak gorączka reumatyczna czy ropne zapalenie gardła; zmniejsza też częstość wtórnych zapaleń ucha środkowego i zapalenia zatok. 
  3. Leczenie zmniejsza rozprzestrzenianie się infekcji wśród innych osób. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?