Powietrze w domach jest gorsze niż smog? Mama Chemik tłumaczy
„Boimy się smogu, narzekamy na spaliny z samochodów i piece kopciuchy, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że powietrze w naszych domach może być dużo gorsze niż to na zewnątrz” – pisze w swoim najnowszym poście na Instagramie Sylwia Panek, czyli „Mama Chemik” na Instagramie.
Powietrze w domach a smog
Powietrze w naszych domach może być dużo gorsze niż to na zewnątrz. Co jest tego przyczyną? Sylwia Panek, czyli „Mama Chemik” w swoim poście na Instagramie wymienia: sztuczne tkaniny, meble, kuchenki gazowe, kominki, świeczki zapachowe, palenie papierosów i sprzątanie.
Specjalistka dotarła do badań kanadyjskich naukowców, którzy sprawdzali, jak wpływa sprzątanie na ilość lotnych związków organicznych w powietrzu. Jakie były ich obserwacje?
„Po sprzątaniu, ilość LZO (lotnych związków organicznych) w powietrzu była wyższa niż zalecana w 12 z 14 domów. W 9 domach, w których stosowano konwencjonalne środki czyszczące, ilość LZO wzrosła średnio o 120 proc. Wzrost liczby LZO w domach, w których stosowano ekologiczne środki czyszczące, był trzykrotnie niższy” – pisze „Mama Chemik”.
Ekologiczne sprzątanie
Ekspertka dodaje:
„Pomyślcie, ile razy pochylaliście się nad wylanym środkiem czyszczącym i szorowaliście powierzchnię, ciężko oddychając ze zmęczenia? Niektóre substancje ukryte są pod przyjemnymi zapachami, inne aż drapią w gardle podczas sprzątania, a my wciąż tego używamy…
Kiedyś też byłam po tamtej stronie i doskonale pamiętam, jak sięgałam po popularne sklepowe produkty, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Teraz wiem więcej i swoją wiedzą się dzielę. Liczę, że uda mi się przekonać jak najwięcej osób do zdrowego sprzątania” – pisze Sylwia Panek.
„Mama Chemik”, czyli Sylwia Panek
Sylwia Panek jest chemiczką, która (jak sama o sobie mówi): „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.
Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 13 tys. osób, a każdy post w ciekawy sposób nawiązuje do ważnych z perspektywy każdej z nas tematów.
Polecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
Spada zużycie plastikowych torebek. Jak na tle Europy wypada Polska? Możesz się zdziwić
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?