Przejdź do treści

„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania

"Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka". Oburzony ojciec trzylatki ma ważny apel
"Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka". Oburzony ojciec trzylatki ma ważny apel / screen, Facebook
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Oczywiście mogę sprawić, że Alba będzie najzdolniejszą dziewczynką na świecie, mogę znaleźć jej najlepsze terapeutki i szkoły. Ale jeśli społeczeństwo nie przyjmie jej jako normalnego dziecka i będzie miało ją wyłącznie za osobę z niepełnosprawnością, moja praca pójdzie na marne” – napisał na swoim profilu na Facebooku Luca Trapanese, tata adoptowanej trzylatki z zespołem Downa. 

Niepełnosprawność nie odbiera prawa do szczęścia

Luca Trapanese to urzędnik z Neapolu, który przewodniczy tamtejszemu wydziałowi zdrowia i stowarzyszeniu „A Ruota Libera” („Bez Granic”), wspierającemu osoby z niepełnosprawnościami. Założył też dwa domy opieki dla chorych i porzuconych dzieci. W 2018 Trapanese adoptował kilkumiesięczną Albę, której adopcji odmówiło aż 30 rodzin. Ostatnio na swoim profilu na Facebooku mężczyzna opisał sytuację, która go spotkała podczas kilkudniowego pobytu z dziewczynką nad morzem.

„Bawiliśmy się na plaży, na karuzeli. W pewnym momencie podszedł do nas mały chłopiec i jak gdyby nigdy nic powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka. Zamurowało mnie, nawet nie wiedziałem, co odpowiedzieć. Bo moja córka nie jest chora, a jej niepełnosprawność nie odbiera jej prawa do bycia szczęśliwą. Pomijając już fakt, że jest obiektywnie piękna” – pisze Luca Trapanese.

Dodał, że chłopiec „dzięki” swojej mamie reprezentuje wrogą część społeczeństwa złożoną z ludzi, którzy „nie rozumieją różnorodności i przez to ranią innych – szukają perfekcji, która i tak przecież nie istnieje”. Tata Alby podkreślił, że powinniśmy zacząć budować społeczeństwo, w którym dzieci nie traktuje się jak własność, w którym nie muszą być zawsze pierwsze i we wszystkim najlepsze.

Wszystkie dzieci nasze są

„Powinniśmy zabrać się za myślenie o wspólnym dobru, wyjść od idei, która mówi, że wszystkie dzieci, pomimo różnic, są nasze, są ważne. Każde z nich ma prawo do szczęścia i nie musi gonić za ideałem. Powinniśmy zabrać się za budowanie społeczeństwa, które wychodzi od idei wspólnej wioski, w której bogactwa, radości, problemy i trudności zwalcza się razem, wspólnymi siłami” – zaznacza Trapanese.

Mężczyzna dodał, że oczywiście może sprawić, że Alba będzie najzdolniejszą dziewczynką na świecie, może znaleźć jej najlepsze terapeutki i szkoły. Ale jeśli społeczeństwo nie przyjmie jej jako normalnego dziecka i będzie miało jego córkę wyłącznie za osobę z niepełnosprawnością, jego praca pójdzie na marne.

Wpis mężczyzny wywołał lawinę komentarzy, w których dominowały podziękowania za podzielenie się tą pouczającą historią oraz za wszystko to, co Luca Trapanese robi dla innych. „Na świecie powinno być więcej tak kochających ludzi, jak ty” – napisał jeden z internautów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zespół Downa

Zespół Downa, czyli trisomia 21, to nie tylko wada objawiająca się charakterystycznymi zmianami na twarzy, ale również mutacja związana z występowaniem wad serca czy innymi schorzeniami wpływającymi na długość życia.

Średnia częstotliwość występowania zespołu Downa wynosi około 1 na 700 urodzeń. Jednak istnieje ogromna korelacja pomiędzy częstotliwością występowania zespołu a wiekiem matki. Okazuje się, że u kobiet, które przekraczają 36. rok życia, ryzyko wystąpienia zespołu Downa wzrasta do około 1/300. Po przekroczeniu 40. roku życia częstotliwość wzrasta do 1/100, a po 45. roku życia – nawet do 1/20.

Zespół Downa może dawać różne objawy, jednak cechy obejmujące przede wszystkim dysmorfię twarzy są na tyle charakterystyczne, że najczęściej już sam wygląd dziecka pozwala na rozpoznanie. Najbardziej charakterystyczne objawy obejmują około 80 proc. chorych. Wiele cech może być już widocznych u noworodka. To między innymi: skośnie ustawione szpary powiekowe, pokrycie kącika oka fałdem skórnym, nadmiar skóry na karku, nisko osadzone uszy oraz szerokie, małe dłonie z pojedynczą bruzdą zgięciową.

Źródło: napolitoday.it, tvn24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.