Przejdź do treści

Potrzebujesz na szybko wyrobić kartę EKUZ tuż przed wylotem? NFZ uruchomił swój punkt na Lotnisku Chopina

Potrzebujesz na szybko wyrobić kartę EKUZ? NFZ uruchomił swój punkt na Lotnisku Chopina / gettyimages
Potrzebujesz na szybko wyrobić kartę EKUZ? NFZ uruchomił swój punkt na Lotnisku Chopina / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający do skorzystania z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą. Honoruje się ją w państwach członkowskich Unii Europejskiej, EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii), a także w Wielkiej Brytanii. Teraz kartę można odebrać na Lotnisku Chopina w Warszawie, gdzie są wydawane od ręki.

Karta EKUZ – komu jest wydawana?

Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie, w ciągu kilku minut. Wystarczy w godzinach 9.00 – 15.00 (poniedziałek-piątek) podejść do punktu NFZ i wypełnić krótki i prosty formularz.

Karta wydawana jest:

  • osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą – na 3 lata,
  • dzieci i młodzieży – do ukończenia 18. roku życia,
  • emerytom (kobietom po ukończeniu 65 lat, mężczyznom po 65. roku życia) – na 20 lat.

„Uruchomienie punktu obsługi klientów na Lotnisku Chopina jest kolejnym krokiem w realizacji strategii rozwoju NFZ. Konsekwentnie dążymy do bycia jak najbliżej naszych klientów. Mamy już sieć stacjonarnych punktów obsługi w oddziałach i delegaturach NFZ. Teraz otwieramy się na nowe możliwości dotarcia do klientów, stąd powstał punkt obsługi na lotnisku w Warszawie. Dla podróżnych oznacza to m.in. możliwość wyrobienia karty EKUZ tuż przed wylotem, w ostatniej chwili. Dzięki tej karcie podróżni mogą czuć się bezpieczniej, ponieważ ułatwia ona korzystanie z publicznego systemu ochrony zdrowia w całej Unii Europejskiej, państwach EFTA i Wielkiej Brytanii” – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osoba posiadająca kartę może skorzystać z pomocy medycznej na takich samych prawach, jakie obowiązują osoby ubezpieczone w państwie, do którego wyjeżdża. Dzięki karcie EKUZ podróżujący będzie uprawniony do niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

Jak podają statystyki, w tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał łącznie już blisko 2,5 mln kart EKUZ. Najczęściej występują po nie mieszkańcy Mazowsza. W 2022 roku otrzymali ich już ponad 350 tys.

Mężczyzna na plaży

Co jeszcze załatwisz w punkcie NFZ?

Oprócz wydawania karty EKUZ na Lotnisku Chopina pracownicy punktu mogą również: potwierdzić profil zaufany, czyli elektroniczną tożsamość, która umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, pomóc w wypełnieniu ankiety w programie Profilaktyka 40 Plus, pomóc skorzystać z portalu Diety NFZ i doradzić, jak wprowadzić zdrowy styl życia czy podpowiedzieć, z których programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ można skorzystać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: