Popularne kierunki wakacyjne uznane za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. MSZ i ECDC odradzają podróżowanie w te lokalizacje
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało komunikat, w którym odradza obywatelom podróże do Tunezji ze względu na napiętą sytuację polityczną oraz epidemiczną. Za obszary bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego uznane zostały też popularne greckie i włoskie wyspy.
MSZ odradza wyjazdy do Tunezji
W Tunezji nie tylko odnotowuje się wzrost zakażeń koronawirusem, ale pogłębia się również kryzys gospodarczy. W poniedziałek prezydent kraju Kajs Saied w reakcji na protesty zdymisjonował rząd i zawiesił parlament. W odpowiedzi na te wydarzenia oraz sytuację epidemiczną polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odradza podróże do Tunezji.
„Naszym obywatelom, przebywającym na jej terytorium, zalecamy unikanie miejsc często uczęszczanych (obiekty kultu religijnego, centra miast, bazary) oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo (Policja, Gwardia Narodowa). Stanowczo odradzamy uczestnictwo w jakichkolwiek manifestacjach i zgromadzeniach publicznych. Osoby przebywające na pobytach wakacyjnych proszone są o pozostawanie na terenie hoteli i ośrodków turystycznych” – czytamy w komunikacie MSZ.
Resort zaleca też, aby podróżni wybierający się do Tunezji korzystali z wyjazdów organizowanych przez biura podróży. Najlepiej takich, które mają plany zarządzania kryzysowego i rezydentów w Tunezji.
W połowie lipca liczba notowanych zakażeń w Tunezji była rekordowo wysoka. W ramach walki z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19, na terytorium całego kraju obowiązuje godzina policyjna w godzinach 20:00-5:00. Od 1 lipca wyjeżdżających do Tunezji obowiązuje okazanie testu PCR z kodem QR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem. Dotyczy to wszystkich, w tym osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Obowiązkowe jest też okazanie wypełnionego i wydrukowanego formularza zobowiązującego do 7-dniowej kwarantanny.
Greckie wyspy obszarami wysokiego ryzyka epidemicznego
Z kolei Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało w czwartek, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem uznaje greckie południowe wyspy na Morzu Egejskim za strefy „ciemnoczerwone”, co w terminologii ECDC oznacza obszary bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego. Centrum odradza wszelkie podróże w tych kierunkach poza tymi, które są absolutnie konieczne. Oznacza to, że niewskazane są wyjazdy do najbardziej popularnych miejsc w Grecji m.in. Mykonos, Santorini i Rodos.
„Archipelag 13 wysp na Morzu Egejskim przyciąga zazwyczaj latem miliony podróżnych” – zaznacza agencja Reutera. Agencja przypomniała, że tydzień wcześniej kolorem ciemnoczerwonym została również oznaczona inna popularna grecka wyspa – Kreta.
W ciągu ostatnich tygodni liczba nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Grecji znacząco wzrosła. Aby opanować epidemię, wprowadzono obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników medycznych i personelu domów opieki.
„Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych” – czytamy w komunikacie MZS.
Na mapie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) jako rejony wysokiego ryzyka zakażeń koronawirusem znalazły się też włoskie wyspy Sycylia i Sardynia, które zostały oznaczone kolorem czerwonym. W czwartek we Włoszech zanotowany został kolejny wzrost liczby zakażeń koronawirusem – wykryto 6171 nowych przypadków. Ostatniej doby zmarło 19 osób, a łączny bilans zgonów na Covid-19 wzrósł do 128 029.
RozwińUmieszczenie regionu na liście obszarów wysokiego ryzyka pozwala krajom UE na łatwiejsze ustalanie, gdzie powinny obowiązywać zaostrzone rygory sanitarne, wymagające np. wprowadzenia nakazu odbywania kwarantanny po podróży czy obowiązku przeprowadzania testów na koronawirusa.
Polecamy
Babcia, córka i wnuczka – w Kinie Żeglarz mieszkają za ekranem. Jak Beatlesi. „Żyjemy i pracujemy w naszym ‘kontrolowanym chaosie’”
Lęk, bezsenność, niepokój. Czym jest zespołu stresu popandemicznego?
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
Podróże w czasach Ozempiku. „Jeden z gości, na co dzień informatyk, pytał gospodarza, czy może poprzerzucać obornik”
się ten artykuł?