Przejdź do treści

Polska znów najbardziej homofobicznym krajem w UE. „Ten brak działań jest niebezpieczny”

Marsz osób LGBT +- Hello Zdrowie
Polska po raz kolejny zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej z wynikiem 18 proc źródło: unplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polska już po raz piąty z rzędu okazała się najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Taki smutny wniosek płynie z najnowszego rankingu ILGA-Europe „Rainbow Map”. Ranking nie mierzy postaw społecznych wobec osób LGBT+, ale analizuje prawodawstwo w danym kraju i sprawdza, jak to prawo jest stosowane w praktyce. U nas, jak widać, jest wciąż tak samo źle.

Polska na ostatnim miejscu

Z najnowszego rankingu „Rainbow Map” wynika, że osoby LGBT mieszkające w Polsce nie mogą czuć się bezpiecznie. Ranking, który został opublikowany już 15 raz z rzędu, objął następujące kategorie:

  1. Równość i zakaz dyskryminacji
  2. Rodzina
  3. Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
  4. Uzgodnienie płci i integralność cielesna
  5. Integralność cielesna osób interpłciowych
  6. Wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji)
  7. Prawo do azylu.

Z rankingu wynika, że Polska zajęła ostatnie miejsce w UE z wynikiem 18 proc. Tym samym zajęliśmy 41. miejsce na 49 krajów europejskich. Wyprzedziły nas m.in. Rumunia (19 proc.) oraz Bułgaria (23 proc.).

W trzech kategoriach (na siedem): Rodzina, Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści oraz Integralność cielesna osób interpłciowych, nasz kraj otrzymał 0 punktów, co oznacza rażące naruszanie praw człowieka. Przedstawiciele Kampania Przeciw Homofobii (KPH) podkreślają, że to bardzo niepokojący wynik, zważywszy na to, że Polska jest krajem demokratycznym.

Gorzej niż nasz kraj wypadły tylko: San Marino (15 proc.), Monako (14 proc.), Białoruś (11 proc.), Armenia (9 proc.), Turcja (5 proc.), Azerbejdżan (2 proc.) i Rosja (2 proc.).

Co oznacza nasz niechlubny wynik dla osób nieheteronormatywnych?

Oznacza to brak jakiejkolwiek ochrony tęczowych rodzin oraz osób, które doświadczają nienawiści fizycznej i psychicznej we własnych domach i przestrzeni publicznej” – komentuje Julia Kata z Fundacji Trans-fuzja.

Z kolei Katrin Hugendubel, dyrektorka ds. rzecznictwa w ILGA-Europe zauważyła, że w całej Europie osoby LGBT+ są celem mowy nienawiści i przemocy, a prawa człowieka są stale naruszane. Mimo tego, jak mówi, wiele krajów zwleka z działaniami w zakresie ochrony prawnej.

„Ten brak działań jest niebezpieczny, ponieważ bez odpowiedniego ustawodawstwa chroniącego mniejszości, w tym osoby LGBT+, nowo wybranym rządom zbyt łatwo będzie szybko podważyć prawa człowieka i demokrację” – podsumowała.

Natomiast Chaber, dyrektor wykonawczy w ILGA-Europe, wskazał, że Unia Europejska musi zwracać szczególną uwagę nie tylko na wzrost politycznej mowy nienawiści wobec osób LGBT+, ale także na nowe narzędzia ucisku, takie jak kryminalizacja przez Rosję części populacji kraju.

„Europa potrzebuje silniejszych przepisów i polityk, aby chronić osoby LGBT+. Bez tego nie można mówić o bezpieczeństwie, praworządności i demokracji”

Od tych krajów możemy się uczyć

Jakie kraje równościowo traktują osoby LGBT+? Tak jak w latach poprzednich na podium uplasowała się Malta (88 proc.), tuż za nią Islandia (83 proc.), a na trzecim miejscu Belgia (78 proc.), która zaliczyła awans dzięki zakazaniu pseudopraktyk konwersyjnych (są to próby „zmiany” orientacji seksualnej lub tożsamości – red.)

Krok naprzód zrobiły także takie kraje jak Niemcy, Estonia, Liechtenstein i Grecja. Udało się to dzięki wprowadzeniu prawodawstwa wobec tęczowych rodzin. I tak jak podaje Kampania Przeciw Homofobii:

  • Niemcy zakazały przestępstw z nienawiści ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i cechy płciowe,

  • Grecja i Estonia wprowadziły równość małżeńską i umożliwiły parom jednopłciowym adopcję dzieci,

  • Grecja dodatkowo wzmocniła przepisy antydyskryminacyjne, żeby lepiej chronić osoby LGBT+,

  • Liechtenstein umożliwił adopcję dzieci przez pary osób tej samej płci.

Annamaria Linczowska z KPH ma nadzieję, że to ostatni rok Polski na tak niskim miejscu.

Ostatnie badania opinii publicznej pokazują, że polskie społeczeństwo jest gotowe na wprowadzenie korzystnych dla społeczności LGBT+ zmian. Ochrona przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści, związki partnerskie wraz z zabezpieczeniem sytuacji prawnej dzieci wychowujących się w tęczowych rodzinach, to tylko niektóre z obszarów wymagających zmian prawnych, tak żeby Polska była domem bezpiecznym dla wszystkich” – komentuje ranking.

 

źródła: ilga-europe.org, kph.org.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: