Przejdź do treści

Adam Bodnar przeprasza osoby LGBT+ za krzywdy ze strony państwa i zapowiada zmiany. „Możecie liczyć na maksymalne wsparcie”

Adam Bodnar i przedstawiciele organizacji na rzecz osób LGBT +.
Najważniejszym tematem poruszonym podczas spotkania była nowelizacja Kodeksu Karnego źródło: gov.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, spotkał się z przedstawicielami organizacji działających na rzecz społeczności LGBT+. „Chciałbym was bardzo przeprosić za krzywdę, której doznaliście ze strony państwa polskiego” – wyznał. Zapowiedział także ważne zmiany w kodeksie karnym.

Adam Bodnar: „Możecie liczyć na maksymalne wsparcie”

O spotkaniu, które odbyło się pierwszego dnia lutego poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w oficjalnym komunikacie. Minister Adam Bodnar oraz wiceminister Krzysztof Śmiszek podjęli ważne rozmowy z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+

Chciałbym was bardzo przeprosić za krzywdę, której doznaliście ze strony państwa polskiego. Bardzo doceniamy waszą działalność. Czujemy się zobowiązani, jeżeli chodzi o dalsze działania. Możecie liczyć na maksymalne wsparcie w ramach prac ministerstwa sprawiedliwości, prokuratury i moje jako prokuratora generalnego – powiedział minister Adam Bodnar podczas spotkania.

Jak wynika z komunikatu, szef resoru sprawiedliwości odniósł się do swojej pracy w Fundacji Helsińskiej, która rozpoczęła się w 2004 roku.

„Mimo że upłynęło tyle lat, spotykamy się w tym samym miejscu pod względem prawnym, jesteśmy jednak w innym miejscu politycznym. Myślę, że nam wszystkim ostatnich osiem lat dało do myślenia. Wszystko, co wydarzyło się w tym czasie spowodowało, że mamy po naszej stronie gigantyczną odpowiedzialność, aby przywrócić sprawy na właściwe miejsce” – podkreślił.

Na zdjęciu furgonetka będąca elementem kampanii nienawiści wobec osób LGBT- HelloZdrowie

Stop nienawiści wobec osób LGBT+

Kluczowym tematem rozmów była nowelizacja kodeksu karnego w zakresie zwalczania nienawiści (w tym mowy nienawiści).  Jak czytamy w komunikacie, podczas spotkania omówiono także możliwości zmian prawnych nieustawowych, sprawy sądowe i zaangażowanie prokuratora generalnego, a także inne działania, w tym: SLAPP-y (Strategic Lawsuits Against Public Participation, czyli sprawy sądowe wytaczane za działalność na rzecz ujawnienia faktów niewygodnych dla osób je wytaczających. Mają zastraszać i zniechęcać do zajmowania się tematami, które mogą stawiać w złym świetle osoby wpływowe). Została omówiona również przyszłość Funduszu Sprawiedliwości, rozliczenie kampanii anty-LGBT+, postępowania skargowe przed Komisją Europejską oraz dostępność w komunikacji z przedstawicielami ministerstwa.

Adam Bodnar przyznał, że dla każdego z uczestników aktywizm obywatelski w ostatnich latach był trudny.

 „To nie tylko kwestia poświęcenia i realizowania swojej misji, ale też kwestia ataków personalnych” – ocenił minister Adam Bodnar

Wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek odpowiedzialny w resorcie m.in. za prawa człowieka zaznaczył, że nie przewiduje większych problemów, jeżeli chodzi o proces legislacyjny dotyczący przepisów kodeksu karnego. Zapewnił też o otwartości resortu na współpracę ze środowiskami LGBT+.

„Jesteśmy do waszej dyspozycji” – podkreślił.

W spotkaniu wzięły udział organizacje: Fundacja Basta, Kampania Przeciw Homofobii, Koalicja Miast Maszerujących, Lambda Warszawa, Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Tranzycja.pl.]

źródło: gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: