Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. To już trzeci rok z rzędu!
„Seks w Polsce to brawura!” – pisze Grupa Stonewall na swoim profilu na Instagramie w odniesieniu do raportu na temat dostępności antykoncepcji w Europie. Wyniki opublikowanego Atlasu Antykoncepcyjnego są dla naszego kraju przytłaczające. Polska zajęła ostatnie miejsce… trzeci rok z rzędu.
Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie
Europejskie Forum Parlamentarne na Rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) opublikowało najnowszy Atlas Antykoncepcyjny. Autorzy raportu porównali 46 państw europejskich pod względem dostępu do antykoncepcji i sporządzili mapę obrazującą wyniki. Według danych Polska jest krajem z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Niestety to niechlubne miejsce nasz kraj zajmuje od trzech lat.
„Wyprzedzają nas WSZYSTKIE europejskie państwa – nie tylko należące do Unii Europejskiej” – komentuje na swoim profilu na Instagramie Grupa Stonewall walcząca o prawa człowieka i osób LGBTQIA+.
Na czele rankingu znalazły się Belgia, Wielka Brytania i Francja. W tych krajach wskaźnik dostępności do antykoncepcji oceniono na 91,1, proc. Na dalszych miejscach uplasowały się Luksemburg, Szwecja, Estonia i Holandia ze wskaźnikiem ponad 80 proc. W państwach takich jak Turcja, Białoruś, Węgry czy Rosja wskaźnik dostępności wynosi między 42,8 a 57,7 proc. Polska wypadła w rankingu najgorzej i została jednocześnie wskazana jako jedyny kraj zaliczony do państw z „ekstremalnie słabym” dostępem do środków antykoncepcyjnych. Wartość wskaźnika określającego poziom dostępności do antykoncepcji w naszym kraju wynosi zaledwie 33,5 proc. To gorszy wynik niż rok wcześniej – w 2020 r. wskaźnik wynosił 35,1 proc.
Rozwiń
Jakie kryteria były brane pod uwagę?
Autorzy Atlasu Antykoncepcji skupili się na trzech kryteriach dostępu do: środków antykoncepcyjnych, poradnictwa medycznego (m.in. uzyskania recepty) oraz do informacji. Niestety we wszystkich trzech segmentach Polska wypadła zatrważająco.
„Na fatalny wynik Polski wpływa wiele czynników, takich jak drogie i trudno dostępne środki antykoncepcyjne, utrudniony dostęp do ginekologów oraz obowiązkowe recepty na tabletkę „dzień po”. Nie bez znaczenia jest oczywiście brak rzetelnej edukacji seksualnej oraz nieludzkie prawo aborcyjne” – dodaje Grupa Stonewall.
W naszym kraju nie tylko nie refunduje się antykoncepcji osobom bezrobotnym czy niezamożnym, ale nie refunduje się jej nikomu. Kobiety potrzebują recepty na antykoncepcję awaryjną oraz zwykłą, a niepełnoletnie Polki muszą uzyskać na nią dodatkowo zgodę rodzica/opiekuna. Dla porównania: we Francji od 8 stycznia dla kobiet w wieku 18-25 lat są dostępne bezpłatne środki antykoncepcyjne (takie jak pigułki, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne oraz inne metody bazujące na hormonach steroidowych), w Belgii istnieje refundacja na antykoncepcję dla wszystkich wymienionych wyżej grup.
„Edukacja seksualna – BRAK; dostęp do antykoncepcji – ZŁY; dostęp do aborcji – NIE MA. Seks w Polsce to brawura!” – podsumowała Grupa Stonewall.
Czy kiedykolwiek czułaś, że Twój dostęp do antykoncepcji jest utrudniony?
Grupa Stonewall
Grupa Stonewall została założona 22 maja 2015 roku jako stowarzyszenie walczące o prawa osób LGBTQIA+ działające na terenie Wielkopolski. Stowarzyszenie zrzesza osoby, które popierają postulaty równouprawnienia par osób tej samej płci oraz walczą z dyskryminacją i przemocą. Aktywnie włącza się także w szereg inicjatyw, które służą walce o prawa człowieka. Jest m.in. organizatorem Marszu Równości w Poznaniu oraz Poznań Pride Week.
RozwińZobacz także
Czy można przywozić z zagranicy antykoncepcję awaryjną? Prawniczka wyjaśnia
Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po”? „Wbrew panującej opinii nie musi być to lekarz ginekolog” – wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
Antykoncepcja u nastolatków. Co o tym mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa?
Polecamy
Apteki z pigułką „dzień po” będą oznakowane. Ministerstwo Zdrowia: „Razem z NFZ pracujemy nad tym”
Chciała usunąć implant antykoncepcyjny. Usłyszała, że to niemożliwe, bo pręcik utknął… w płucu
Tania i dostępna od ręki. Taka powinna być w Polsce antykoncepcja, ale nie jest. PAN apeluje do rządzących o pilne zmiany
Antykoncepcja niehormonalna – przegląd dostępnych metod
się ten artykuł?