Przejdź do treści

Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. To już trzeci rok z rzędu!

Kobieta
Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. To już trzeci rok z rzędu!/ PEexels, fot. Athena
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Seks w Polsce to brawura!” – pisze Grupa Stonewall na swoim profilu na Instagramie w odniesieniu do raportu na temat dostępności antykoncepcji w Europie. Wyniki opublikowanego Atlasu Antykoncepcyjnego są dla naszego kraju przytłaczające. Polska zajęła ostatnie miejsce… trzeci rok z rzędu.

Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie

Europejskie Forum Parlamentarne na Rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) opublikowało najnowszy Atlas Antykoncepcyjny. Autorzy raportu porównali 46 państw europejskich pod względem dostępu do antykoncepcji i sporządzili mapę obrazującą wyniki. Według danych Polska jest krajem z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Niestety to niechlubne miejsce nasz kraj zajmuje od trzech lat.

Wyprzedzają nas WSZYSTKIE europejskie państwa – nie tylko należące do Unii Europejskiej” – komentuje na swoim profilu na Instagramie Grupa Stonewall walcząca o prawa człowieka i osób LGBTQIA+.

Na czele rankingu znalazły się Belgia, Wielka Brytania i Francja. W tych krajach wskaźnik dostępności do antykoncepcji oceniono na 91,1, proc. Na dalszych miejscach uplasowały się Luksemburg, Szwecja, Estonia i Holandia ze wskaźnikiem ponad 80 proc. W państwach takich jak Turcja, Białoruś, Węgry czy Rosja wskaźnik dostępności wynosi między 42,8 a 57,7 proc. Polska wypadła w rankingu najgorzej i została jednocześnie wskazana jako jedyny kraj zaliczony do państw z „ekstremalnie słabym” dostępem do środków antykoncepcyjnych. Wartość wskaźnika określającego poziom dostępności do antykoncepcji w naszym kraju wynosi zaledwie 33,5 proc. To  gorszy wynik niż rok wcześniej – w 2020 r. wskaźnik wynosił 35,1 proc.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jakie kryteria były brane pod uwagę?

Autorzy Atlasu Antykoncepcji skupili się na trzech kryteriach dostępu do: środków antykoncepcyjnych, poradnictwa medycznego (m.in. uzyskania recepty) oraz do informacji. Niestety we wszystkich trzech segmentach Polska wypadła zatrważająco.

„Na fatalny wynik Polski wpływa wiele czynników, takich jak drogie i trudno dostępne środki antykoncepcyjne, utrudniony dostęp do ginekologów oraz obowiązkowe recepty na tabletkę „dzień po”. Nie bez znaczenia jest oczywiście brak rzetelnej edukacji seksualnej oraz nieludzkie prawo aborcyjne” – dodaje Grupa Stonewall.

W naszym kraju nie tylko nie refunduje się antykoncepcji osobom bezrobotnym czy niezamożnym, ale nie refunduje się jej nikomu. Kobiety potrzebują recepty na antykoncepcję awaryjną oraz zwykłą, a niepełnoletnie Polki muszą uzyskać na nią dodatkowo zgodę rodzica/opiekuna. Dla porównania: we Francji od 8 stycznia dla kobiet w wieku 18-25 lat są dostępne bezpłatne środki antykoncepcyjne (takie jak pigułki, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne oraz inne metody bazujące na hormonach steroidowych), w Belgii istnieje refundacja na antykoncepcję dla wszystkich wymienionych wyżej grup.

„Edukacja seksualna – BRAK; dostęp do antykoncepcji – ZŁY; dostęp do aborcji – NIE MA. Seks w Polsce to brawura!” – podsumowała Grupa Stonewall.

Czy kiedykolwiek czułaś, że Twój dostęp do antykoncepcji jest utrudniony?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Grupa Stonewall

Grupa Stonewall została założona 22 maja 2015 roku jako stowarzyszenie walczące o prawa osób LGBTQIA+ działające na terenie Wielkopolski. Stowarzyszenie zrzesza osoby, które popierają postulaty równouprawnienia par osób tej samej płci oraz walczą z dyskryminacją i przemocą. Aktywnie włącza się także w szereg inicjatyw, które służą walce o prawa człowieka. Jest m.in. organizatorem Marszu Równości w Poznaniu oraz Poznań Pride Week.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?