Przejdź do treści

Polka wyświęcona na biskupa. To pierwszy taki przypadek w historii

Paulina Hławiczka-Trotman
Paulina Hławiczka-Trotman została biskupką/ fot. archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Paulina Hławiczka-Trotman została pierwszą Polką na świecie wyświęconą na biskupkę. Historyczna uroczystość odbyła się w kościele luterańskim St. Mary’s w Lace Market w Nottingham. „Wielka radość” — skomentował polski biskup Jerzy Samiec.

Pierwsza Polka została biskupką

20 stycznia Paulina Hławiczka-Trotman przeszła do historii i została pierwszą Polką na świecie wyświęconą na biskupkę. Uroczystość odbyła się w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham. Tradycyjnego nakładania rąk podczas konsekracji dokonali wszyscy dotychczasowi biskupi luterańskiego Kościoła, a także obecni przedstawiciele z Polski: biskup Kościoła Jerzy Samiec oraz biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago.

„Historyczna, podniosła i wspaniała uroczystość w Nottigham. Biskup Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą Polką w historii, która została biskupką luterańską. Wielka radość również dla Luteran” — napisał na swoim profilu na platformie X biskup Jerzy Samiec.

Dodano, że nowa biskupka przewodniczyła w liturgii komunijnej, w trakcie której Słowa Ustanowienia zaśpiewała w języku polskim.

Paulina Hławiczka-Trotman / archiwum prywatne

„To dziecko zostanie księdzem”

Paulina Hławiczka-Trotman, pochodząca z Ustronia w województwie śląskim, należy do Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii, w którym możliwa jest ordynacja kobiet na prezbiterki. 41-latka jest absolwentką Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest również koncertującą śpiewaczką. Mężem biskupki jest pastor Arlington Trotman, duchowny Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.

„Gdy byłam małą dziewczynką, ktoś powiedział o mnie: 'To dziecko zostanie księdzem’. Poczułam się tym wtedy bardzo urażona, bo księżmi zostawali mężczyźni, więc jeżeli tak mi ktoś powiedział, to pomyślałam sobie, że ludzie uważają mnie za chłopca – zwłaszcza że gdy w szkole była wszawica, mama musiała mnie obciąć na krótko i bardzo źle się z tym czułam. Później, gdy skończyłam osiemnaście lat i zaczęłam przygotowywać się do studiów aktorskich i wokalnych, doświadczyłam powołania. Całe moje życie zostało wtedy przewartościowane” – mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie.

W 2014 r. Hławiczka-Trotman została ordynowana na księdza przez szwedzkiego biskupa Martina Linda, kiedy Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jeszcze nie wyświęcał kobiet. W 2022 r. jednak nastąpiła pod tym względem zmiana.

„Ordynacja kobiet nie istniała – kobiety musiały się podporządkować. Cały czas jednak rozmawiałyśmy o naszej sytuacji, wypowiadałyśmy się na konferencjach, dzieliłyśmy trudne przeżycia. Gdy w rządzie pojawiało się coraz więcej kobiet, zastanawiałyśmy się, dlaczego nie jest tak u nas. Jednak u nas i niektóre kobiety też głosowały przeciwko ordynacji kobiet” – dodała w rozmowie z Hello Zdrowie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: