3 min.
„Pokaż środkowy palec nowotworowi!” – poznańscy lekarze okazują solidarność z chorymi w wideo FaqRak

Źródło: Facebook OPEN
Najnowsze
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
FaqRak to kampania społeczna prowadzona przez Fundację Ludzie dla Ludzi. Choć FaqRak wystartowała już w 2019 roku, teraz uderzyła z podwójną pozytywną mocą i zawierającym mocny przekaz wideo. Skąd ten rozgłos? Przez #LichockaChallenge.
FaqRak: dlaczego powstał filmik?
13 lutego późnym wieczorem posłowie zadecydowali – 1,95 mld złotych, zamiast na wsparcie np. dla onkologii, zostanie przekazane na finansowanie publicznych mediów. Posłanka Joanna Lichocka, wyrażając swoje poparcie dla tej decyzji, pokazała w Sejmie politycznym przeciwnikom środkowy palec. Tłumaczyła później, że została źle zrozumiana i tylko „przecierała oko”.
Dr Dariusz Godlewski, onkolog od 21 lat kierujący poznańskim Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, też pokazuje „faka”, ale nie pacjentom i politykom, a rakowi. Lekarz jest założycielem Fundacji Ludzie dla Ludzi, która prowadziła akcję Policzmy Się, w ramach której zdrowe już osoby opowiadały, jak policzyły się z chorobą nowotworową. Była to jedna z pierwszych kampanii głośno mówiących o tym, że z rakiem można wygrać i nie oznacza on wyroku śmierci.
W 2019 roku ruszyła akcja FaqRak. Skąd nazwa? Jak tłumaczył wtedy dr Godlewski:
W haśle celowo użyto gry słów, by zainteresować kampanią także najmłodszych Polaków. Chodzi o to, by rakiem nie straszyć, ale przekonywać, że doświadczenie tej choroby może mieć optymistyczne zakończenie i nie oznacza tylko bólu.
FaqRak: Polko i Polaku, badaj się!
Lekarze z Poznania nie przeoczyli okazji do podkreślenia, jak ważna jest profilaktyka nowotworów w momencie, gdy Internet pełen jest memów, rysunków, filmów nawiązujących do gestu Lichockiej. Tym bardziej, że hasło FaqRak idealnie się w to wpisuje. Medycy podkreślają, że skoro luty to miesiąc miłości, warto zacząć od tej do siebie i pójść na badania. W przypadku raka profilaktyka to podstawa, a leczenie choroby w początkowym stadium rozwoju jest łatwiejsze i mniej kosztowne.
Jak zaznacza na filmie dr Dariusz Godlewski, który wraz ze swoimi współpracownikami pokazuje na wideo środkowy palec:
Wraz z zespołem od 21 lat pokazujemy rakowi ten gest. Dlatego prosimy was - badajcie się, kontrolujcie swoje ciało, dbajcie o siebie i pokażcie tej chorobie to samo.
Rozpoczyna się walentynkowy weekend. Kochajcie się, dbajcie o siebie i badajcie.Profilaktyka to podstawa. Leczenie nowotworów w poczatkowym stadium rozwoju jest łatwiejsze i mniej kosztowne.
Gepostet von OPEN Poznań am Freitag, 14. Februar 2020
Jakie badania profilaktyczne i jak często należy wykonać? To zależy przede wszystkim od twojej płci i wieku. Niezbędne informacje znajdziesz w poniższych artykułach.
Zobacz także
Poleć artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021