Poduszka sensomotoryczna – poduszka bezpieczeństwa dla twojego zdrowia
Poduszka sensomotoryczna to bardzo prosty w obsłudze przyrząd treningowy, który wykorzystuje się głównie podczas rehabilitacji. Jednak jego zastosowanie może być znacznie szersze. Beret (bo pod taką nazwą też ją spotkasz), pomoże Ci również w zapobieganiu bólu pleców, wzmocni mięśnie głębokie oraz pomoże w wypracowaniu równowagi ciała. Oto 5 prostych ćwiczeń w domu, w których wykorzystasz beret rehabilitacyjny.
Czym jest dysk sensomotoryczny?
Dysk sensomotoryczny to jeden z przyrządów terapeutycznych, który jest wykorzystywany przez fizjoterapeutów w celu powrotu do zdrowia po urazach, wypadkach, a także w celu poprawy funkcjonowania i zapobiegania bólu. Ma okrągły kształt, a po 2 stronach różne powierzchnie. Jedna strona poduszki sensomotorycznej jest gładka, zaś drugą pokrywają małe wypustki. Ich zadaniem jest tworzenie delikatnego nacisku i stymulowanie masażu. Kolejną korzyścią wypustek jest usprawnienie krążenia krwi. Znana jest też pod nazwą beret do ćwiczeń lub togu. Koszt zakupu jest niewielki, za to korzyści ogromne.
Ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną są proste i przynoszą wiele korzyści:
- pomagają w poprawie równowagi,
- korygują postawę,
- zmniejszają dolegliwości bólowe pleców (szczególnie odcinka lędźwiowego),
- wzmacniają mięśnie głębokie.
Berety do ćwiczeń wzmacniają mięśnie brzucha, mięśnie przykręgosłupowe, a także stawy skokowe. Poniżej znajdziesz 5 ćwiczeń, w których wykorzystasz poduszkę sensoryczną i wykonasz trening zdrowotny.
Poduszka sensoryczna – ćwiczenia w domu
Poniższe ćwiczenie wykonuj na gładkiej stronie poduszki. Strona z wypustkami powinna być skierowana w stronę podłogi.
Ćwiczenie 1: przysiady na poduszce sensorycznej
Napełnij beret do ćwiczeń powietrzem do jego 3/4 objętości. Stań na berecie – pod wpływem ciężaru Twojego ciała powinien lekko się uginać, ale jednocześnie pozwalać na utrzymanie się na nim. Ustaw stopy równolegle do siebie. Zacznij wykonywać przysiady delikatnie pochylając tułów i wypychając pośladki w tył. Staraj się zejść jak najniżej, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Niestabilna powierzchnia poduszki powinna wymusić na Tobie dodatkową pracę mięśni głębokich stabilizujących sylwetkę.
Ćwiczenie 2: stanie jednonóż na piłce
Stań obiema nogami na piłce, zachowaj wyprostowaną sylwetkę, ręce oprzyj na biodrach. Z wdechem unieś jedną nogę ugiętą w kolanie. Ćwiczenie polega na utrzymaniu się na poduszce jak najdłużej na jednej nodze. Wykonaj 3 próby na każdą z nóg. W kolejnych powtórzeniach staraj się utrzymać jak najdłużej na berecie.
Ćwiczenie 3: wypady do boku jednonóż
Stań lewą nogą na poduszce sensomotorycznej. Prawa noga – ustawiona równolegle do lewej – stoi na podłodze. Wykonaj teraz wypad w bok prawą nogą. Staraj się odstawić nogę w bok jak najdalej pilnując jednocześnie, aby cofać pośladki i nie wychodzić kolanem poza linię palców. Odbij się prawą nogą od podłogi i wróć do pozycji wyjściowej. To również ćwiczenie na balans. Pozwala ono także na wzmocnienie mięśni nóg. Wykonaj 10 powtórzeń na prawą stronę, a następnie 10 powtórzeń na lewą stronę.
Ćwiczenie 4: jaskółka jednonóż
Stań obiema nogami na poduszce sensorycznej. Ugnij lekko nogi w kolanach. Wyprostowane obie ręce skieruj do sufitu. Wykonaj pochylenie tułowia do przodu (bez zmiany ustawienia rąk) z jednoczesnym oderwaniem jednej nogi od poduszki. Ustaw ciało tak, aby klatka piersiowa była równolegle do podłogi, a ręce i noga stanowiły jego przedłużenie. Noga, na której spoczywa ciężar powinna być cały czas ugięta.
Ćwiczenie 5: stanie na togu jednonóż z odwodzeniem nogi
Tak jak w poprzednich ćwiczeniach stań na berecie jedną nogą. Powinna być ona lekko ugięta w kolanie. Przenieś ciężar ciała na nogę, która znajduje się na poduszce do ćwiczeń. Utrzymując stabilnie sylwetkę drugą nogę zacznij odwodzić do boku, a następnie powoli przyciągaj ją w stronę nogi stojącej na poduszce. Nie odstawiaj ćwiczonej nogi, tylko cały czas utrzymuj ją w powietrzu. Nogę możesz odwodzić do boku, do tyłu, a także kierować ją po skosie. Staraj się wykonywać ćwiczenie na daną stronę przez 1 minutę, a następnie zmień nogi.
Dodatkowym „ćwiczeniem” jest siedzenie. Poduszka do ćwiczeń umieszczona pod pośladkami (wypustkami w górę) wymusza na Tobie utrzymanie wyprostowanej sylwetki. Ćwiczenie to możesz wykonywać nawet wtedy, gdy pracujesz. Dzięki niemu przestajesz się garbić, zmniejszasz ryzyko wystąpienia bólu spowodowane przykurczami lub nadmiernym rozciągnięciem, a przede wszystkim przez cały czas ćwiczysz mięśnie przykręgosłupowe. Jeśli wypustki powodują dyskomfort, usiądź na gładkiej stronie.
Polecamy
Ćwiczenia na plecy – jak wzmocnić mięśnie pleców i ramion?
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
„Nieleczony czy źle zdiagnozowany ból pleców może skończyć się nawet śmiercią” – mówi Ilona Wagner-Olszewska
się ten artykuł?