Pierwszy złoty medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich. Aleksandra Mirosław zachwyciła w Paryżu
Mamy to! Aleksandra Mirosław wywalczyła dla Polski złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas. 30-latka okazała się szybka jak burza, a w trakcie prekwalifikacji dwukrotnie poprawiła ustanowiony przez siebie wcześniej rekord świata. Z Paryża przywieziemy także brązowy medal, który zdobyła Aleksandra Kałucka w tej samej kategorii sportowej.
Aleksandra Mirosław ze złotym medalem
Aleksandra Mirosław, polska wspinaczka sportowa, zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, zapisując się na kartach historii jako jedna z najważniejszych postaci polskiego sportu. Jej triumf w konkurencji wspinaczki na czas odbił się szerokim echem na całym świecie. Mirosław pokazała swoją dominację w tej dyscyplinie, osiągając niesamowite wyniki w każdej rundzie. Polka w trakcie poniedziałkowych prekwalifikacji dwukrotnie poprawiła ustanowiony przez nią wcześniej rekord świata. 30-latka w pierwszym biegu uzyskała czas 6.21 s, a w drugim wyśrubowała go do wyniku 6,06 s.
Polka w finale zmierzyła się z chińską zawodniczką Lijuan Deng. Mirosław okazała się jednak szybsza i wygrała złoty medal igrzysk z wynikiem 6,10 s. Wraz z nią na podium stanęła także Aleksandra Kałucka, która wróci do Polski z brązowym medalem. Nasza zawodniczka zdobyła trzecie miejsce, wyprzedzając Indonezyjkę Rajiah Sallsabillah.
„Jest dużo emocji w mojej głowie, moim ciele. Ja się niesamowicie cieszę, bo to jest ta ciężka praca, którą wykonałam z całym moim teamem. Pracowaliśmy przez cały sezon, żeby właśnie w tym dniu być gotowym i wykonać swoją robotę i zdobyliśmy złoty medal” – powiedziała tuż po biegu.
Nauczycielka, żołnierka, złota medalistka
Aleksandra Mirosław urodziła się 2 lutego 1994 r. w Lublinie. Karierę sportową zaczynała w wieku 7 lat jako pływaczka. Wspinaczką sportową zajęła się w 2007 r., do czego zachęciły ją sukcesy starszej o trzy lata siostry Małgorzaty.
„Zawsze ją podziwiałam. Gosia była dla mnie autorytetem i motywatorem. Wiedziałam od samego początku, że to jest dla mnie. Powiedziałam nawet, że zostanę mistrzynią świata, bo wtedy wspinaczka sportowa nie była dyscypliną olimpijską. Jako 13-latka nie do końca zdawałam sobie sprawę z tego, że sport nieolimpijski pewnego dnia może stać się olimpijskim, więc dlatego powiedziałam, że będę mistrzynią świata” – mówiła w rozmowie z PAP w 2023 r.
Dwa lata później zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni świata we wspinaczce na czas juniorek.
W 2021 r. na igrzyskach olimpijskich w Tokio po raz pierwszy pobiła rekord świata we wspinaczce na czas. Udało jej się wtedy uzyskać wynik 6,84 s, a w kolejnych latach sukcesywnie poprawić. W 2023 r. podczas zawodów PŚ w Seulu trzykrotnie go pobiła. Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024 r. ostatecznie obniżyła go do 6,06 sekundy.
RozwińAleksandra Mirosław obecnie reprezentuje klub sportowy KW Kotłownia. Do 2019 r. pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego. Służy również w Wojsku Polskim ze stopniem starszej szeregowej specjalistki, występując jako zawodniczka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W 2021 r. została uhonorowana i odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Rozwiń„Niesamowity, historyczny moment! Rekordzistka świata, żołnierz Wojska Polskiego st. szer. spec. Aleksandra Mirosław zdobywa pierwsze złoto olimpijskie dla Polski we wspinaczce na czas” – napisał wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kibicowałaś/eś Polce podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu?
Zobacz także
Wywalczył złoto olimpijskie, po czym otworzył się na temat swojego zdrowia. „Mam astmę, alergię, depresję…”
Tom Daley dzierga na drutach na trybunach igrzysk olimpijskich w Paryżu. „To moja medytacja, mój spokój”
„Niepowodzenie w sporcie czy w pracy to nie jest informacja o nas – że jesteśmy słabi, gorsi, mniej wartościowi” – tłumaczy Daria Abramowicz, psycholożka sportu
Polecamy
Florence Pugh o nierealnych standardach w Hollywood: „Jestem dumna, że wytrwałam i wyglądam tak, jak wyglądam”
Islandia uznana najbardziej feministycznym i równościowym krajem na świecie
Joanna Koroniewska w emocjonalnym wyznaniu: „Dziś coś już we mnie pękło”
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
się ten artykuł?