Przejdź do treści

Pierwszy złoty medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich. Aleksandra Mirosław zachwyciła w Paryżu

Aleksandra Mirosław, Lijuan Deng i Aleksandra Kałucka na podium
Aleksandra Mirosław dwukrotnie pobiła swój rekord świata we wspinaczce na czas/ fot. Jamie Squire/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mamy to! Aleksandra Mirosław wywalczyła dla Polski złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas. 30-latka okazała się szybka jak burza, a w trakcie prekwalifikacji dwukrotnie poprawiła ustanowiony przez siebie wcześniej rekord świata. Z Paryża przywieziemy także brązowy medal, który zdobyła Aleksandra Kałucka w tej samej kategorii sportowej.

Aleksandra Mirosław ze złotym medalem

Aleksandra Mirosław, polska wspinaczka sportowa, zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, zapisując się na kartach historii jako jedna z najważniejszych postaci polskiego sportu. Jej triumf w konkurencji wspinaczki na czas odbił się szerokim echem na całym świecie. Mirosław pokazała swoją dominację w tej dyscyplinie, osiągając niesamowite wyniki w każdej rundzie. Polka w trakcie poniedziałkowych prekwalifikacji dwukrotnie poprawiła ustanowiony przez nią wcześniej rekord świata. 30-latka w pierwszym biegu uzyskała czas 6.21 s, a w drugim wyśrubowała go do wyniku 6,06 s.

Polka w finale zmierzyła się z chińską zawodniczką Lijuan Deng. Mirosław okazała się jednak szybsza i wygrała złoty medal igrzysk z wynikiem 6,10 s. Wraz z nią na podium stanęła także Aleksandra Kałucka, która wróci do Polski z brązowym medalem. Nasza zawodniczka zdobyła trzecie miejsce, wyprzedzając Indonezyjkę Rajiah Sallsabillah.

„Jest dużo emocji w mojej głowie, moim ciele. Ja się niesamowicie cieszę, bo to jest ta ciężka praca, którą wykonałam z całym moim teamem. Pracowaliśmy przez cały sezon, żeby właśnie w tym dniu być gotowym i wykonać swoją robotę i zdobyliśmy złoty medal” – powiedziała tuż po biegu.

Kobiety na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Nauczycielka, żołnierka, złota medalistka

Aleksandra Mirosław urodziła się 2 lutego 1994 r. w Lublinie. Karierę sportową zaczynała w wieku 7 lat jako pływaczka. Wspinaczką sportową zajęła się w 2007 r., do czego zachęciły ją sukcesy starszej o trzy lata siostry Małgorzaty.

„Zawsze ją podziwiałam. Gosia była dla mnie autorytetem i motywatorem. Wiedziałam od samego początku, że to jest dla mnie. Powiedziałam nawet, że zostanę mistrzynią świata, bo wtedy wspinaczka sportowa nie była dyscypliną olimpijską. Jako 13-latka nie do końca zdawałam sobie sprawę z tego, że sport nieolimpijski pewnego dnia może stać się olimpijskim, więc dlatego powiedziałam, że będę mistrzynią świata” – mówiła w rozmowie z PAP w 2023 r.

Dwa lata później zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni świata we wspinaczce na czas juniorek.

W 2021 r. na igrzyskach olimpijskich w Tokio po raz pierwszy pobiła rekord świata we wspinaczce na czas. Udało jej się wtedy uzyskać wynik 6,84 s, a w kolejnych latach sukcesywnie poprawić. W 2023 r. podczas zawodów PŚ w Seulu trzykrotnie go pobiła. Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024 r. ostatecznie obniżyła go do 6,06 sekundy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Aleksandra Mirosław obecnie reprezentuje klub sportowy KW Kotłownia. Do 2019 r. pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego. Służy również w Wojsku Polskim ze stopniem starszej szeregowej specjalistki, występując jako zawodniczka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W 2021 r. została uhonorowana i odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

„Niesamowity, historyczny moment! Rekordzistka świata, żołnierz Wojska Polskiego st. szer. spec. Aleksandra Mirosław zdobywa pierwsze złoto olimpijskie dla Polski we wspinaczce na czas” – napisał wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Kibicowałaś/eś Polce podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?