Przejdź do treści

Patchworkowe święta. Jak zorganizować święta po rozwodzie

Jak przeżyć święta po rozwodzie i nie zwariować?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta pisze na laptopie. Obok siedzi pies
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
Lekarka
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
ratownik medyczny, pandemia
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”

Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. W takich relacjach zostają czasem wzajemne żale, pretensje, niechęć. Zostają też dzieci. Jak organizować święta dzieciom po rozwodzie rodziców? Czy zapraszać byłego partnera do wspólnego stołu? Pytamy psychologa.

Rośnie liczba rozwodów w Polsce

Od lat liczba rozwodów w Polsce sukcesywnie wzrasta. Jeszcze dekadę temu rozpadało się co czwarte małżeństwo. Obecnie 35 proc. zawartych związków małżeńskich kończy się rozwodem.

Podczas blisko ¾ spraw rozwodowych nie dochodzi do orzeczenia o winie którejś ze stron. Czasem wynika to z faktu, że para rzeczywiście rozstaje się w zgodzie, dając sobie szanse na udane nowe życie – w pojedynkę lub z nowym partnerem lub partnerką. Czasem to tylko kalkulacja – bez orzekania o winie można sfinalizować rozwód szybciej. To jednak nie znaczy, że małżonkowie pozostają w zgodzie.

Organizowanie świąt po rozwodzie

Codzienność można uporządkować, jeśli obydwoje rodzice mają ku temu dobre chęci (lub całkowity brak chęci, który też czasem ułatwia sytuację rodzicowi zostającemu z dzieckiem – druga strona się nie wtrąca, nie kontaktuje, nie burzy ustalonego rytmu). Trudność stanowią święta – ten szczególny czas w roku. Rodzinny czas.

Z powodu wielu zmian społecznych oraz przede wszystkim tych, które zaszły w mentalności ludzi, rodzina nuklearna, czyli taka złożona z mamy, taty i dzieci wydaje się odchodzić do lamusa, lub inaczej – przechodzić swoistą metamorfozę, przeobrażając się w coraz bardziej złożone formy życia rodzinnego, jak patchwork – zauważa psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz.

Rodzice, w obliczu konfrontacji z byłym partnerem, stają przed szeregiem wyzwań i pokus. – Pragniemy w tym czasie zadowalać najbliższych, niekiedy także zareklamować siebie, zamanifestować swoje zmiany, nowe życie i nowego siebie. Taka pokusa w czasie, który wydaje się w wielu domach napięty, może przysporzyć trudności. Największe trudności mogą odczuwać dzieci – ostrzega Urszula Struzikowska – Marynicz.

Okres świąt może potęgować poczucie zagubienia z uwagi na przestrzeń ogromnych wyzwań logistycznych, ale także emocjonalnych: obcowanie z macochą lub nowym partnerem matki, poznawanie nowej rodziny, niewygodne pytania ze strony rodziców o przebieg świąt u drugiego z nich, co powoduje u dziecka nasilenie się konfliktu lojalnościowego, który jest zjawiskiem naturalnym po rozwodzie rodziców – wyjaśnia psycholog.

rozstanie

Udane święta w rodzinie patchworkowej

Psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz podaje przepis na udane święta:

  1. Już dwa miesiące przed świętami (o ile nie zrobił tego sąd podczas w wyroku rozwodowym) warto zadbać o czytelny dla obu stron podział czasu dziecka z każdym z rodziców. W tym czasie planowania proszę nie kierować się jedynie postanowieniem sądu, ale przede wszystkim tym, czego chce samo dziecko i na co jest ono gotowe.
  2. Planowanie prezentów: w sytuacji, kiedy możliwe jest porozwodowe porozumienie i współpraca między rodzicami dziecka, dobrze dokonać podstawowych ustaleń związanych z kosztem zakupu prezentu dziecku. Unikajmy demoralizującego dzieci konkursu na to, kto zakupił droższy prezent. O tym, gdzie pozostają zakupione prezenty, proszę pozwolić zdecydować dziecku, czy należący do niego prezent chce zostawić u rodzica zamieszkującego oddzielnie, czy też zabrać ze sobą do domu. To jest naturalne, skoro otrzymany podarek stał się dziecka własnością. Niestety niektórzy rodzice często manipulują takimi podarkami. W taki sposób można dziecku zepsuć święta, a obok nich poczucie tego, co posiada, swojej przestrzeni, decyzyjności, własnej wartości. Ustalenia w kwestii prezentów pomogą także zapobiec dublowaniu prezentów lub sytuacji, w której dziecko nie otrzyma żadnego podarku z uwagi na brak komunikacji między rodzicami.
  3. Zaplanować tak czas dziecku w święta w sposób elastyczny, aby okres świąteczny posiadał jakiś margines odstępstw na chwilę poleniuchowania, spokojnej rozmowy czy czasu z rodzicem sam na sam, a nie był przymusowym wożeniem dziecka w sztywno wyznaczonym czasie, to stresuje każdego z nas i męczy. Dobrze przed świętami spytać dziecko o jego potrzeby, emocje, o jego wyobrażenie świąt, czy jest coś, czego się wstydzi, obawia, czym się stresuje, co chciałoby zmienić. Warto także zaplanować czas sam na sam w święta z dzieckiem: dłuższy spacer, rozmowa wieczorem w przytulnym pokoju, lepienie bałwana itp. Jako partnerzy kogoś, kto posiada dzieci z poprzedniego związku, pozwólmy na to, by te pierwsze płoty dzieci mogły przeskoczyć tylko wspólnie z rodzicem. Niech pójdą na spacer sami, z pewnością będzie jeszcze wiele okazji, w których do takiego spaceru czy innej aktywności uda się nam dołączyć.
  4. Nie zalewajmy dzieci partnerów pompatyczną czułością, nadmierną uwagą i wyróżnianiem, to może krępować młodego człowieka, przestraszyć go oraz możemy być pewni, że jeżeli w naszym zachowaniu ma miejsc fałsz, dziecko od razu go wyczuje.
  5. Jeżeli przekazujemy dziecko w święta pod opiekę byłego partnera, który posiada dzieci, sprezentujmy miły drobiazg dla jego dzieci, którym nasze dziecko będzie mogło obdarować swoje rodzeństwo. To nie tylko modelowanie prawidłowych relacji opartych na empatii, dzieleniu się, ale także wyraz naszej akceptacji dla sytuacji, co w perspektywie dziecka minimalizuje potrzebę tworzenia bezpiecznego tabu z ważnego dla dziecka tematu swojego rodzeństwa i naturalnej potrzeby obcowania również w „tamtej” rodzinie.
  6. Żegnając się z dzieckiem, warto przekazać pozdrowienia lub życzenia dla eks i jego rodziny z podobnych powodów, o których wspomniałam przed chwilą.

Święta z eks przy jednym stole

Czasem, w obliczu rodzinnych spotkań, w poczuciu obowiązku pojednania i wybaczania, przychodzi nam do głowy wspólne świętowanie z byłym małżonkiem lub poprzednim parterem. Czy to dobry pomysł?

Zasiadanie do stołu z eks jest sytuacją nienaturalną dla wszystkich – zauważa psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. – Organizowanie takiego wydarzenia zależy od stopnia gotowości wszystkich uczestników tego zdarzenia, jak również od naszej dojrzałości emocjonalnej.

– Pytanie, czemu tak naprawdę miałoby takie spotkanie służyć? – mówi psycholog. – Nie gódźmy się na nie, jeżeli nie jesteśmy do tego pomysłu przekonani, jeżeli istnieje ryzyko powstania napięć przy świątecznym stole w obecności wspólnych dzieci. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie uczestnictwo dziecka w dwóch przestrzeniach na dwóch wigiliach niż bycie zawieszonym na świątecznym polu walk o rację, władzę i autoreklamę, nawet tych prezentowanych „uprzejmościowo”. 

Należy uwzględnić potrzeby i emocje nowego partnera. – Temat jest o tyle trudny, że zasiadania do stołu z eks mogą nie akceptować, do czego mają prawo, obecni partnerzy „rozwodników”. Czym innym jest przekazanie dziecka na kontakt z drugim rodzicem, uprzejmie zamieniając kilka zdań, a czym innym jest spędzanie dłuższej porcji czasu w intymnej przestrzeni domu i relacji osób, które z jakiegoś przecież powodu nie stanowią już współbiesiadników przy rodzinnym stole. Taka sytuacja może nie tylko być niekomfortowa dla obu stron i ich partnerów ale przede wszystkim dla dzieci, które dostają ogromną porcję fundowanych im nietypowych relacji w jednym czasie i miejscu.

Jako, że rozwodów, a co za tym idzie, również rodzin patchworkowych przybywa, takich sytuacji będzie więcej i będą coraz częstsze. Dotyczyć będą nie tylko rozwiedzionych rodziców, ale z czasem innych krewnych po rozwodzie, a także dziadków, którzy również na różnych etapach życia mogą się rozstać.

Rodzina patchworkowa jest stosunkowo nową formą życia rodzinnego, przechodzi wciąż metamorfozy – przyznaje psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. – Bez względu jednak na to, jak bardzo się zmienia życie rodzinne i nasza w tym obszarze aktywność, pewne rzeczy pozostają w nas niezmienne: potrzeba miłości, tęsknoty, zdolność odczuwania zazdrości itp. Przestrzenią, w której te potrzeby są zawsze aktualne, jest wciąż środowisko rodzinne, mimo że „nowoczesne”, a sprawdzianem dla tych potrzeb jest okres świąt, które kulturowo są w nas zakorzenione perspektywą spędzania ich właśnie w rodzinie.

Zobacz także

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Urszula Struzikowska-Marynicz
psycholog

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Rozwód to nie znak, że dwie osoby się nie rozumieją, ale znak, że właśnie zaczęły”. Rozwód może być czymś pozytywnym. Sprawdź, co mówią o tym mądre kobiety

Rozmowy przy świątecznym stole / istock

Odpowiedzi na niewygodne pytania przy stole wigilijnym. Co radzi Bartosz Gajda z kabaretu Łowcy.B?

„Podczas Wigilii, rodzina Asi zapytała ją, kiedy wreszcie znajdzie sobie chłopaka. Asia od 4 lat ma dziewczynę”. Nie dla wszystkich święta są cudownym czasem

Śpiewanie świątecznych piosenek i kolęd wpływa na działanie naszego mózgu! W jaki sposób? Wyjaśnia psycholożka

Choinka

Wybrać choinkę żywą czy sztuczną? Na to ważne z eko punktu widzenia pytanie odpowiada Kasia Wągrowska

Święta

„Zlikwiduj czarny charakter w sobie” i „Uratuj kogoś od samotności” – Zastanawiam Się o tym, jak zostać superbohaterką świąt

„Kiedy dziecko? Może mężowi trzeba pokazać, jak to się robi?” Żarty powiedziane mimochodem zostają i bolą

Mężczyzna sprząta łazienkę

Joanna Keszka: protest tekst na święta, czyli dlaczego nie znoszę „pomagania w domu”

Jak przygotować święta w duchu zero waste? Podpowiadają ekspertki z Czytamy Etykiety i Jagna Niedzielska

Jak przygotować święta w duchu zero waste? Podpowiadają ekoaktywistki: Agnieszka Pocztarska i Jagna Niedzielska

Rodzina przy stole świątecznym

– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”

Zakochana para na tle morza

Zakochanie a miłość. Na czym polega różnica?

Alienacja rodzicielska – czym jest? Jaki ma wpływ na psychikę dziecka?

– W związku każdej pary przychodzą takie momenty, które trzeba przegadać i przepracować. Kiedy zostać a kiedy odejść, mówi Monika Perdjon, coach, terapeutka TSR.

„W związku każdej pary przychodzą takie momenty, które trzeba przegadać i przepracować”. Kiedy zostać, a kiedy odejść? Odpowiada Monika Perdjon, coach, terapeutka TSR

Czy powinnyśmy być szczere w trakcie rozmowy z mediatorką rozwodową?

Rozwód. Czy powinnyśmy być całkowicie szczere w trakcie rozwodu? Tłumaczy mediatorka Agnieszka Wojewoda

Dlaczego się rozwodzimy

Rozwód. Dlaczego się rozwodzimy? Odpowiada Agnieszka Wojewoda, mediatorka i specjalistka rozwodowa

Rozwód. Jakich błędów unikać w trakcie sprawy rozwodowej?

Rozwód. Jakich błędów unikać w trakcie sprawy rozwodowej? Wyjaśnia mediatorka Agnieszka Wojewoda

Jak się rozwieść z klasą? Ile kosztuje rozwód? Rozmowa z mediatorką Agnieszką Wojewodą

Święta przetrwać czy przeżywać? Jak czerpać pozytywną energię z trudnych spotkań

Jak przetrwać święta i nie przytyć?

przygotowania do świąt

8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia

wigilia

W tym roku Wigilia u… ciebie! Jak przetrwać pierwsze samodzielnie organizowane święta?

Święta tuż-tuż, więc pora zacząć przygotowania. Przygotować się też musisz na coroczne docinki ze strony rodziny. Jak to zrobić? Radzi Kaya Szulczewska

dziecko pisze list do świętego mikołaja

6 pomysłów na słodki prezent dla dzieci zamiast sklepowych słodyczy. Podpowiada dietetyczka i naturoterapeutka

Dzieci siedzą na krzesełkach na scenie teatralnej. Mówi do nich Tomasz Kot, który kuca przed nimi

Święta to czas (u)dawania – niezwykłe lekcje aktorstwa Tomasza Kota dla osieroconych dzieci

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki