Przejdź do treści

Paraolimpijka Olivia Breen posądzona o niestosowny strój na zawodach. „Zbyt krótki i nieodpowiedni”

Olivia Breen
Paraolimpijka Olivia Breen posądzona o niestosowny strój na zawodach/ Photo by Naomi Baker/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olivia Breen, paraolimpijska zawodniczka z Wielkiej Brytanii, która zakwalifikowała się do udziału w nadchodzących Igrzyskach w Tokio, została skrytykowana za strój w trakcie zawodów. 24-latka brała udział w konkurencji w spodenkach, które według jednego z urzędników były „nieodpowiednie”.

„Zbyt krótkie i nieodpowiednie”

Olivia Breen, dwukrotna mistrzyni świata paraolimpijskiego, powiedziała w rozmowie z BBC Radio 4, że „zaniemówiła” po tym, jak usłyszała od urzędnika mistrzostw komentarz, że jej spodenki do sprintu są „zbyt krótkie i nieodpowiednie”. Poruszona zawodniczka opisała całą sprawę w mediach społecznościowych. Wyjaśniła, że incydent miał miejsce po udziale w konkursie skoku w dal w Bedford, kiedy ta dziękowała urzędnikom za pomoc i wsparcie. Wtedy jeden z nich skomentował jej strój, radząc, by następnym razem założyła szorty.

Krytykowane spodenki, jak tłumaczyła później Breen, są oficjalnymi majtkami Adidasa z 2021 r. specjalnie zaprojektowanymi na zawody i są zgodne z obowiązującymi przepisami na zawodach.

„Od wielu lat noszę majtki sprintowe w tym samym stylu i są one specjalnie zaprojektowane do rywalizacji. Miejmy nadzieję, że będę je nosiła w Tokio” – wyjaśniła Breen w oświadczeniu udostępnionym na swoim profilu na Twitterze.

Podwójne standardy

Walijska lekkoatletka, która ma porażenie mózgowe, opublikowała również zdjęcie w stroju, w którym wystąpiła na zawodach. W rozmowie z The Guardian powiedziała, że zamierza złożyć oficjalną skargę do UK Athletics w związku z komentarzem. Według niej podobne ​​uwagi mogą „zrujnować pewność siebie i poczucie własnej wartości” młodszych zawodniczek.

„To sprawiło, że zaczęłam zastanawiać się, czy męski konkurent byłby podobnie skrytykowany (…) Zdaję sobie sprawę, że muszą istnieć przepisy i wytyczne dotyczące strojów startowych, ale kobiety nie powinny czuć się skrępowane tym, co mają na sobie podczas rywalizacji, ale powinny czuć się komfortowo i swobodnie” – kontynuowała.

Breen na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie 2012 zabrała do domu brązowy medal. Zdobyła też złoty medal na Mistrzostwach Świata 2015 oraz na Mistrzostwach Świata IPC 2017. Po raz kolejny będzie rywalizować o Wielką Brytanię na sierpniowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: