Przejdź do treści

„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach

Dyskoteka
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W hiszpańskich nocnych klubach i dyskotekach coraz częściej dochodzi tajemniczych ukłuć. Tylko od początku lipca zarejestrowano 60 skarg związanych z ukłuciami w 10 z 17 regionów kraju. Ofiarami najczęściej padają młode kobiety – do zdarzenia dochodzi podczas tańca lub przebywania w dużej grupie. Miejscowa policja sprawdza, czy kobietom podawane są narkotyki w celu wykorzystania, czy sprawcy starają się wzbudzić panikę. 

Tajemnicza plaga ukłuć w Hiszpanii

Pierwsze zgłoszenia o tajemniczych ukłuciach wpłynęły już w marcu we Francji i Wielkiej Brytanii. Jak się okazało, w trakcie zabawy w klubach nocnych, dyskotekach czy na koncertach nieznajomy sprawca lub sprawcy kłuli młode osoby. Ofiary doświadczały różnych objawów, takich jak zawroty głowy, uderzenia gorąca, a nawet traciły przytomność. Teraz z plagą ukłuć walczy Hiszpania, która pierwsze ataki odnotowała na początku lipca, podczas festiwalu wyścigów byków w Pampelunie. Od tego czasu odnotowano 60 skarg, a ofiarami najczęściej padają młode kobiety. Policja poinformowała, że ​​23 z niedawno zgłoszonych ataków miało miejsce w północno-wschodnim regionie Katalonii, który graniczy z Francją.

„To zjawisko przemocy wobec kobiet, próba wyłączenia ich z przestrzeni publicznej” – podkreśla minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlasca.

Kobieta

Zawroty głowy i utrata wzroku po tajemniczym ukłuciu

Nieznani sprawcy podają zastrzyki znienacka w ramię lub udo, kiedy ich ofiary tańczą, przebywają w dużej grupie rówieśniczej lub w trakcie oczekiwania przy barze w ciasnym otoczeniu. Pokrzywdzone kobiety zeznały, że po zdarzeniu zmagały się z zawrotami głowy, wymiotami, czasową utratą wzroku i pamięci, a nawet utratą przytomności. U niektórych przypadkach wystąpiło również drętwienie rąk i nóg oraz senność.

Hiszpańska policja nie potwierdziła do tej pory żadnych przypadków napaści na tle seksualnym lub rabunku związanych z tajemniczymi ukłuciami. W organizmach kobiet nie potwierdzono również żadnych ilości narkotyków czy substancji toksycznych, które sprawcy mogliby podawać swoim ofiarom. Obecność narkotyków odnotowano jedynie u jednej ofiary, 13-letniej dziewczynki z północnego miasta Gijon, która miała w swoim organizmie ślady narkotyku ecstasy. Śladu substancji chemicznych nie wykryto również u ofiar w innych krajach, m.in. wśród ok. 800 zgłoszonych przypadków ukłucia igłą we Francji i 130o w Wielkiej Brytanii.

Władze zalecają, aby wszyscy, którzy doznają tajemniczego ukłucia, jak najszybciej zgłosili przestępstwo i poddali się badaniom krwi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: