Przejdź do treści

Panseksualność – na czym polega miłość bez podziału na płeć?

Panseksualizm – na czym polega miłość bez podziału na płeć?
Panseksualizm – na czym polega miłość bez podziału na płeć? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Coraz częściej w ostatnim czasie w mediach możecie spotkać się z terminem panseksualność. W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza bycie osobą panseksualną oraz czym panseksualność różni się od biseksualności. Sprawdzimy także, na jakich założeniach opiera się ta postawa i jak pojęcie panseksualności jest rozumiane przez kilka znanych osób ze świata show-biznesu.

Czym jest panseksualność?

W ostatnich latach popularność zdobywają nowe terminy pozwalające na szczegółowe określenie orientacji seksualnej. Jednym z nich jest panseksualność (inaczej nazywana także omniseksualnością). Słowo to pochodzi od greckiego wyrazu pan, oznaczającego wszystko. Na czym więc polega panseksualność? Osoba, która utożsamia się z tym terminem, czuje się zdolna do tworzeniu fizycznych, romantycznych i/lub emocjonalnych relacji z osobami każdej płci, niezależnie od ich orientacji seksualnej.

Czym różni się panseksualność od biseksualności?

Przytoczona wyżej definicja może przywodzić wam na myśl pojęcie biseksualizmu – w końcu biseksualne są również osoby, które są zdolne do tworzenia związków z osobami zarówno swojej, jak i przeciwnej płci. Czym osoby identyfikujące się jako panseksualne różnią się więc od biseksualnych? Oto najważniejsze czynniki, które umożliwiają prawidłowe rozróżnienie osób należących do tych dwóch grup:

  • panseksualne osoby przy wyborze osób, z którymi nawiązują relacje, świadomie odrzucają klasyfikowanie ludzi ze względu płeć żeńską lub męską oraz ich orientację seksualną – liczy się dla nich zdolność do utworzenia więzi z daną osobą i jej „wnętrze”; biseksualne osoby nie negują podziału na płeć, ale z założenia mogą angażować się w związki zarówno z kobietami, jak i mężczyznami,
  • w filozofię panseksualną wpisuje się dodatkowo otwartość wobec osób o różnych światopoglądach, bez względu na ich psychikę oraz fizyczność.

Filozofia panseksualności

Panseksualność to postawa, której integralny element stanowi sprzeciwianie się wykluczaniu ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną. Osoby identyfikujące się jako panseksualne często podkreślają potrzebę akceptacji wszystkich ludzi, bez uprzedzeń w stosunku do nich. Filozofia panseksualności ma na celu także promowanie otwartości wobec każdego.

Zgodnie z teorią panseksualności, człowiek może urodzić się ze specyficznymi, swoistymi tendencjami związanymi z tożsamością i orientacją płciową lub wykształcić je w trakcie swojego życia. Jego seksualność, upodobania i uczucia mogą być skierowane wobec osób o różnych przekonaniach, w różnym wieku, o różnym wyglądzie. Kiedy skłonności te są hamowane przez społeczeństwo, może to rodzić poważne zaburzenia psychologiczne wynikające z poczucia winy, wstydu oraz kompleksów. Postawa panseksualności ma na celu zapobieganie zjawiskom dyskryminacji i marginalizacji oraz próbom wyciszenia tych tendencji przez osoby należące do mniejszości.

Panseksualność w mediach

Z pojęciem panseksualności coraz częściej możecie spotkać się, czytając o osobach ze świata show-biznesu i polityki lub słuchając ich wypowiedzi. Gorąca dyskusja w mediach na ten temat rozpoczęła się, gdy aktorka i piosenkarka Miley Cyrus publicznie zadeklarowała, że jest panseksualistką. Na stronie amerykańskiego stowarzyszenia GLAD możemy zapoznać się z tym, jak znane osoby identyfikujące się z tą postawą rozumieją pojęcie panseksualizmu.

Piosenkarka i raperka Angel Haze o panseksualności mówi:

„Dla mnie identyfikowanie się jako osoba panseksualna oznacza po prostu chcieć kochać. Mieć więź z jakąkolwiek osobą, z którą możesz ją znaleźć.”

Jazz Jennings – poruszająca tematy transpłciowości młoda amerykańska youtuberka bycie osobą panseksualną definiuje jako:

„(…) pociąga cię ktokolwiek, bez względu na płeć, orientację seksualną, tożsamość seksualną, bez względu na wszystko (…). Chodzi bardziej o to, że kocham kogoś za jego duszę.”

Celebryci identyfikujący się z postawą panseksualną często podkreślają, że w temacie miłości nie ma żadnych granic i powinniśmy czuć się wolni do tego, by być kimkolwiek chcemy – także w aspekcie nawiązywania relacji z innymi osobami.

 

Źródła:

  1. Stanford Vaden Health Center, Pansexuality, dostęp 07.02.2020 z: https://vaden.stanford.edu/health-resources/lgbtqia-health/pansexuality.
  2. Bloom J. (2008) The philosophy of pansexuality, Sexologies, 17,1: 73.
  3. What is pansexuality? 4 pan celebs explain in their own words, dostęp 07.02.20 z: https://www.glaad.org/blog/what-pansexuality-4-pan-celebs-explain-their-own-words.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?